Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 31-10-10, 17:38   #1
marchisionutz

Stage 3
 
Join Date: May 2010
Posts: 93
Default problema telescoape spate

salutare tuturor...am o problema si sper k ma puteti ajuta.am montat de curand telescoape pe spate,dar problema e k imi tot ies flansele alea din capatu telescopului si tot lovesc protectiile boxelor,iese busca din flansa....precizez k si cu telescoapele vechi am mai avut problema asta...... care sa fie cauza?
marchisionutz is offline   Reply With Quote
Old 01-11-10, 08:12   #2
Sparkle_81
BMW Driver

Stage 5
 
Sparkle_81's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,435
Member of:
[BMW]
Question Re: problema telescoape spate

Oale rupte ?
Sparkle_81 is offline   Reply With Quote
Old 01-11-10, 08:35   #3
marchisionutz

Stage 3
 
Join Date: May 2010
Posts: 93
Default Re: problema telescoape spate

Quote:
Originally Posted by Sparkle_81 View Post
Oale rupte ?
nu sunt rupte k nu iese flansa din sububele alea de 13...numai bucsa din ea...
marchisionutz is offline   Reply With Quote
Old 01-11-10, 08:39   #4
Sparkle_81
BMW Driver

Stage 5
 
Sparkle_81's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,435
Member of:
[BMW]
Default Re: problema telescoape spate

Ca sa ne putem lamuri mai bine eu sunt de parere sa faci o poza , doua .
Sparkle_81 is offline   Reply With Quote
Old 01-11-10, 17:27   #5
sprinter
BMW Driver

Stage 5
 
sprinter's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 3,841
Member of:
[BMW]
Default Re: problema telescoape spate

Flansele amortizoarelor sunt schimbate? ca din ceea ce descrii tu flansele tale sunt bucati... bucsa aia nu are voie sa iasa de acolo sub nici o forma. in momentu asta tu mergi doar pe arcuri.
__________________

BMW Motorsport

Tractiunea spate e la fel de periculoasa pe cat de prost, ingamfat si dornic de afirmare este soferul...
sprinter is offline   Reply With Quote
Old 01-11-10, 18:20   #6
Sparkle_81
BMW Driver

Stage 5
 
Sparkle_81's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,435
Member of:
[BMW]
Thumbs up Re: problema telescoape spate

Quote:
Originally Posted by sprinter View Post
Flansele amortizoarelor sunt schimbate? ca din ceea ce descrii tu flansele tale sunt bucati... bucsa aia nu are voie sa iasa de acolo sub nici o forma. in momentu asta tu mergi doar pe arcuri.
Din acest motiv i-am cerut sa puna poze . Daca el afirma ca a schimbat amortizoarele , imi imaginez ca atunci cand le dai jos , flansele iar ele sunt varza , nu te mai obosesti sa le pui inapoi ( doar nu costa o avere) .

Deci , lamuriri , lamuriri !
__________________
E38 M62B44

ex.E38 M67D40
ex.E36 M44B19
Sparkle_81 is offline   Reply With Quote
Old 01-11-10, 20:14   #7
marchisionutz

Stage 3
 
Join Date: May 2010
Posts: 93
Default Re: problema telescoape spate

Quote:
Originally Posted by sprinter View Post
Flansele amortizoarelor sunt schimbate? ca din ceea ce descrii tu flansele tale sunt bucati... bucsa aia nu are voie sa iasa de acolo sub nici o forma. in momentu asta tu mergi doar pe arcuri.
flansele le-am schimbat sunt boge k si telescoapele....parerea mea e k arcurile sunt varza si suspensia e doar pe telescoape....
marchisionutz is offline   Reply With Quote
Old 01-11-10, 20:58   #8
marchisionutz

Stage 3
 
Join Date: May 2010
Posts: 93
Default Re: problema telescoape spate

Quote:
Originally Posted by marchisionutz View Post
flansele le-am schimbat sunt boge k si telescoapele....parerea mea e k arcurile sunt varza si suspensia e doar pe telescoape....
am pus o saiba mai tare pe tija telescopului in partea de jos dar o sa patesc k si data trecuta am dat gata un set de telescoape in 6 luni,noroc k le-am luat de la mag de la un unchi si mi-o dat garantie...e posibil sa fie arcurile gata si sa stea pe telescoape numai??
marchisionutz is offline   Reply With Quote
Old 01-11-10, 21:28   #9
marchisionutz

Stage 3
 
Join Date: May 2010
Posts: 93
Default Re: problema telescoape spate

Quote:
Originally Posted by Sparkle_81 View Post
Ca sa ne putem lamuri mai bine eu sunt de parere sa faci o poza , doua .
am pus saiba din aia cum e in partea de sus si jos...k sa nu mai iasa...dar cum am mai zis ..crek arcurile is varza si tin doar telescoapele...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	untitled.JPG
Views:	80
Size:	156.0 KB
ID:	1721321  
marchisionutz is offline   Reply With Quote
Old 02-11-10, 00:53   #10
sprinter
BMW Driver

Stage 5
 
sprinter's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 3,841
Member of:
[BMW]
Default Re: problema telescoape spate

Pai daca tu crezi ca sunt arcurile de ce nu le dai jos sa le verifici? ca nu e mare inginerie. Le dai jos si te lasi pe ele sa vezi cat flexeaza, daca flexeaza extrem de putin sunt bune daca le comprimi total poti sa le arunci.
sprinter is offline   Reply With Quote
Old 02-11-10, 06:30   #11
Sparkle_81
BMW Driver

Stage 5
 
Sparkle_81's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,435
Member of:
[BMW]
Lightbulb Re: problema telescoape spate

Da , este posibil sa fie si arcul . Incearca-l ! Sau mai verifica ca saiba sa nu fi alunecat in jos .
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	amortizor spate.JPG
Views:	62
Size:	33.5 KB
ID:	1721663  
Sparkle_81 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2026 4Tuning -