Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 03-10-10, 09:33   #1
Job20
Opel Driver

Stage 5
 
Job20's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 418
Member of:
[Opel]
Default intrebare caseta directie pisica pe urs

salutare, cam ce ar trebui modificat ,daca vreau sa pun o caseta directie de pisicuta? pe urs ...
Job20 is offline   Reply With Quote
Old 04-10-10, 03:44   #2
iMAGiNE

Stage 5
 
iMAGiNE's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 1,101
Member of:
[VW]
[PEUGEOT]
[Echipa de sprijin]
Default Re: intrebare caseta directie pisica pe urs

Uite aici un DIY!
Attached Files
File Type: rar e36rackconversion.rar (1.72 MB, 84 views)
iMAGiNE is offline   Reply With Quote
Old 04-10-10, 08:36   #3
Job20
Opel Driver

Stage 5
 
Job20's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 418
Member of:
[Opel]
Default Re: intrebare caseta directie pisica pe urs

esti o scumpa
Job20 is offline   Reply With Quote
Old 06-10-10, 03:35   #4
iMAGiNE

Stage 5
 
iMAGiNE's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 1,101
Member of:
[VW]
[PEUGEOT]
[Echipa de sprijin]
Default Re: intrebare caseta directie pisica pe urs

Cu placere, 'cami-ai )
iMAGiNE is offline   Reply With Quote
Old 06-10-10, 12:09   #5
mastersync

Stage 5
 
mastersync's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 344
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: intrebare caseta directie pisica pe urs

....caseta are aceiasi prindere ? doar tija aia difera ? e ceva de munca ..iti tre un strungar bun .
mastersync is offline   Reply With Quote
Old 07-10-10, 14:17   #6
burnout_bmw
BMW Driver

Stage 5
 
burnout_bmw's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 3,069
Member of:
[BMW]
Default Re: intrebare caseta directie pisica pe urs

Quote:
Originally Posted by mastersync View Post
....caseta are aceiasi prindere ? doar tija aia difera ? e ceva de munca ..iti tre un strungar bun .
Eu nu inteleg de ce nu te abti daca habar nu ai despre ce este vorba....peste tot iti dai cu parerea aiurea....poate mai au si altii nevoie de aceste informatii si nu v-or intelege nimic.

Deci: -pt cine are servo pe e30 nu ii trebuie decat caseta de e36 de pe care se demonteaza racitorul (deoarece nu mai are loc de baia de ulei, cel putin asa e la M20, la restul nu stiu) si niste saibe distantiere care se pun intre caseta si jugu motor ( ramane spatiu cam 5mm), in rest totul se potriveste la fix fara nici o modificare.

-pt cine nu are servo pe e30 in plus de ce am scris mai sus trebuie si cardanul dintre axul volan si caseta de directie de pe un e30 cu servo, + pompa de servo cu suport pt motorul pe care se monteaza cu vas si furtune + curea.

in ambele cazuri se face unghiul dupa montare.

asadar operatia nu este f complicata pt cine are habar sa stranga o piulita si sa tina o cheie in mana si nu dureaza mai mult de 2 ore.
burnout_bmw is offline   Reply With Quote
Old 07-10-10, 15:57   #7
mastersync

Stage 5
 
mastersync's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 344
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: intrebare caseta directie pisica pe urs

daca s`ar abtine toti pe forumuri , n`ar mai exista ... ce sari asa in sus daca n`am inteles ... ce am vazut mai sus in schema , includ niste gauri , care nu le dai cu un cui si`un ciocan ...daca n`am inteles ...ai putea sa ma ajuti sa inteleg , de asta esti aici ..nu sa critici tu omu . invata sa fii politicos , ca`ti va ajuta in viata pe viitor .

iar daca tot te crezi asa mare si tare , iti aduc ursu , caseta si tot ce ai nevoie ... si facem pariu ca nu e gata in 2 ore . ori esti vre`un speedy gonzales si nu stim noi ?

Quote:
Originally Posted by burnout_bmw View Post
Eu nu inteleg de ce nu te abti daca habar nu ai despre ce este vorba....peste tot iti dai cu parerea aiurea....poate mai au si altii nevoie de aceste informatii si nu v-or intelege nimic.

Deci: -pt cine are servo pe e30 nu ii trebuie decat caseta de e36 de pe care se demonteaza racitorul (deoarece nu mai are loc de baia de ulei, cel putin asa e la M20, la restul nu stiu) si niste saibe distantiere care se pun intre caseta si jugu motor ( ramane spatiu cam 5mm), in rest totul se potriveste la fix fara nici o modificare.

-pt cine nu are servo pe e30 in plus de ce am scris mai sus trebuie si cardanul dintre axul volan si caseta de directie de pe un e30 cu servo, + pompa de servo cu suport pt motorul pe care se monteaza cu vas si furtune + curea.

in ambele cazuri se face unghiul dupa montare.

asadar operatia nu este f complicata pt cine are habar sa stranga o piulita si sa tina o cheie in mana si nu dureaza mai mult de 2 ore.
mastersync is offline   Reply With Quote
Old 13-10-10, 18:15   #8
catalin_marin00

Stage 5
 
catalin_marin00's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 605
Default Re: intrebare caseta directie pisica pe urs

ma bag eu la pariu, la ursul meu am schimbat caseta, si a durat mai putin de 2 ore in situatia in care am montat conducta de racire lichid de la e34 in botul masinii.
pasii sunt exact cei detaliati mai sus, fara nicio exagerare
nu am avut caseta cu servo, si am pus caseta cu servo de la e36
eu am gasit mai multe tutoriale, dar cred ca sunt pentru ursi de SUA, si cred ca difera axul cardanic de la caseta la volan

Last edited by catalin_marin00; 13-10-10 at 18:24.
catalin_marin00 is offline   Reply With Quote
Old 13-10-10, 21:30   #9
Job20
Opel Driver

Stage 5
 
Job20's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 418
Member of:
[Opel]
Default Re: intrebare caseta directie pisica pe urs

am inteles; ho parrr nu va mai certati.

cred ca o sa ma rezum la una de urs ptr moment ...si o schimb cu alta de matza mai incolo.. din necesitate.

ms de raspunsuri!!11
__________________
-Smoking the streets-

Ursu`neprietenos & Opelu politicos . .

-Piese auto pentru orice masina 30% sub pretul pietei.- : 0786079086.
----Si eu mai sunt pisoi, din cand in cand o mai ard in Opel cu motor de 1.Doi.----
Job20 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -