Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 28-02-10, 00:43   #1
KiLLaH

Stage 3
 
KiLLaH's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 78
Default PROBLEMA E46! Cauciucul atinge aripa!

Buna, in urma cu 2 zile mi`am pus o suspensie sport pe masina!

Pe fata am 225/45/17, iar pe spate am 235/45/17. Pe fata cauciucul nu atinge deloc, dar in spate la unele hopuri mai mari atinge. S`ar rezolva problema daca pun 225/45/17 si pe spate? sau daca asa nu se poate rezolva, ce solutii sunt?
__________________
Invingator nu este acela care are masina cea mai rapida, ci acela care refuza sa piarda.

My BMW E46 - https://forum.4tuning.ro/123-masina-m...46-2000-a.html
KiLLaH is offline   Reply With Quote
Old 28-02-10, 02:59   #2
plictisit

Stage 5
 
plictisit's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 5,135
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[Inferno Motorsport]
[Echipa de sprijin]
[4Rally]
Default Re: PROBLEMA E46! Cauciucul atinge aripa!

sa iti roluiesti aripile din spate, din cate stiam eu asa e normal caociucurile din spate sa fie mai late ca cele din fata, cel putin la masini cu tractiune spate
__________________
There's a simple rule when buying a car. If it's been modified, especially lowered, walk away.
plictisit is offline   Reply With Quote
Old 28-02-10, 03:37   #3
gelu_r

Stage 5
 
gelu_r's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 2,442
Default Re: PROBLEMA E46! Cauciucul atinge aripa!

Quote:
Originally Posted by KiLLaH View Post
Buna, in urma cu 2 zile mi`am pus o suspensie sport pe masina!

Pe fata am 225/45/17, iar pe spate am 235/45/17. Pe fata cauciucul nu atinge deloc, dar in spate la unele hopuri mai mari atinge. S`ar rezolva problema daca pun 225/45/17 si pe spate? sau daca asa nu se poate rezolva, ce solutii sunt?
Pune jante cu ET mai mare (cele originale de BMW seria 3 sunt cele mai indicate , sau daca iei aftermarket cauta sa fie et asemanator cu et jantelor originale bmw) , poti sa incerci sa pui 225 spate , dar problema la tine clar sunt jantele , prea iesite.
__________________
BMW e46 ci
gelu_r is offline   Reply With Quote
Old 28-02-10, 09:43   #4
KiLLaH

Stage 3
 
KiLLaH's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 78
Default Re: PROBLEMA E46! Cauciucul atinge aripa!

Quote:
Originally Posted by gelu_r View Post
Pune jante cu ET mai mare (cele originale de BMW seria 3 sunt cele mai indicate , sau daca iei aftermarket cauta sa fie et asemanator cu et jantelor originale bmw) , poti sa incerci sa pui 225 spate , dar problema la tine clar sunt jantele , prea iesite.
inainte aveam suspensia normala de BMW si nu atingeau, dupa ce mi`am montat suspensia sport atinge, dar doar pe partea stanga! jantele sunt 7,5J, unde sa fie problema?

mai incolo pun sus alea pe 18 inchi, 225/40/18, daca pe fata cu 225 nu atinge, normal nici pe spate nu ar avea voie sa atinga cu 225
KiLLaH is offline   Reply With Quote
Old 28-02-10, 09:46   #5
KiLLaH

Stage 3
 
KiLLaH's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 78
Default Re: PROBLEMA E46! Cauciucul atinge aripa!

Quote:
Originally Posted by plictisit View Post
sa iti roluiesti aripile din spate, din cate stiam eu asa e normal caociucurile din spate sa fie mai late ca cele din fata, cel putin la masini cu tractiune spate
ce inseamna "sa roluiesc" , la evazarea aripilor te referi? si cine face asa ceva, adice ce tip de atelier se ocupa, care sunt costurile? chestia cu cauciucurile mai late pe spate decat pe spate, nu e ceva normal, e o optiune, din fabricatie din cate stiu vine cu toate 4 identice, pe seria 7 am vazut ca veneau mai mari pe spate, oricum nu conteaza, important e, cum imi rezolv problema? daca voi pune 225 sa nu mai atinga oare? daca fata nu atinge!
KiLLaH is offline   Reply With Quote
Old 28-02-10, 10:33   #6
ady_viteza

Stage 5
 
ady_viteza's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 1,221
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[2 Roti]
[BMW]
[4Rally]
[SUBARU]
Default Re: PROBLEMA E46! Cauciucul atinge aripa!

Nu inteleg de ce iti atinge...eu am avut pe spate 255/35/18 o perioada iar acum am 245/40/17 si nu-mi atinge niciodata.Ce et ai la jante?
__________________
My Race car-SUBARU IMPREZA GC8 COUPE PRODRIVE
My car-E46 Coupe 320 CI 170 CP
My family car- E38 728i
ady_viteza is offline   Reply With Quote
Old 28-02-10, 10:39   #7
KiLLaH

Stage 3
 
KiLLaH's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 78
Default Re: PROBLEMA E46! Cauciucul atinge aripa!

Quote:
Originally Posted by ady_viteza View Post
Nu inteleg de ce iti atinge...eu am avut pe spate 255/35/18 o perioada iar acum am 245/40/17 si nu-mi atinge niciodata.Ce et ai la jante?
ET35 mi se pare, jantele sunt 8J x 17, am observat o chestie, toate cele 3 jante in afara de cea stanga spate sunt putin bagate sub aripa 1-2 cm, dar cea stanga spate e chiar la limita, exact aia care atinge! dc oare? care sa fie explicatia?
KiLLaH is offline   Reply With Quote
Old 28-02-10, 10:50   #8
ady_viteza

Stage 5
 
ady_viteza's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 1,221
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[2 Roti]
[BMW]
[4Rally]
[SUBARU]
Default Re: PROBLEMA E46! Cauciucul atinge aripa!

Esti sigur ca toate cele 4 jante au acelasi et?...la et35 nu trebuie sa-ti atinga deloc ....acelasi et il am si eu la jante.
ady_viteza is offline   Reply With Quote
Old 28-02-10, 11:15   #9
KiLLaH

Stage 3
 
KiLLaH's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 78
Default Re: PROBLEMA E46! Cauciucul atinge aripa!

Quote:
Originally Posted by ady_viteza View Post
Esti sigur ca toate cele 4 jante au acelasi et?...la et35 nu trebuie sa-ti atinga deloc ....acelasi et il am si eu la jante.
pai sunt din acelasi set, le am de 2 ani jantele, sigur au acelasi ET. , nu e posibil ca janta sa nu fie pusa bine, sau poate fi problema de la altceva de sta asa?
KiLLaH is offline   Reply With Quote
Old 28-02-10, 11:23   #10
KiLLaH

Stage 3
 
KiLLaH's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 78
Default Re: PROBLEMA E46! Cauciucul atinge aripa!

uite, atasez 2 poze, 1 cu partea dreapta, 1 cu partea stanga, se poate observa o mica diferenta, e putin iesita cea de pe partea stanga a masinii! scuze de aspect, dar cam ploua pe aici

P.S. oricum jantele le schimb, dar totusi sunt si alte cauze de ar putea sta asa?
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	jante dreapta.JPG
Views:	247
Size:	68.4 KB
ID:	1337741   Click image for larger version

Name:	jante stanga.JPG
Views:	221
Size:	73.3 KB
ID:	1337742  
KiLLaH is offline   Reply With Quote
Old 28-02-10, 11:24   #11
ady_viteza

Stage 5
 
ady_viteza's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 1,221
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[2 Roti]
[BMW]
[4Rally]
[SUBARU]
Default Re: PROBLEMA E46! Cauciucul atinge aripa!

Cauta o vulcanizare sau un service care are elevator sa ridici masina....da-i jos rotile si verifica inca odata puntea spate....cine stie cum ti-au montat suspensiile si din cauza asta iti atinge in aripa....n-ai de ales...trebuie s-o iei inca odata la verificat.
ady_viteza is offline   Reply With Quote
Old 28-02-10, 11:28   #12
KiLLaH

Stage 3
 
KiLLaH's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 78
Default Re: PROBLEMA E46! Cauciucul atinge aripa!

Quote:
Originally Posted by ady_viteza View Post
Cauta o vulcanizare sau un service care are elevator sa ridici masina....da-i jos rotile si verifica inca odata puntea spate....cine stie cum ti-au montat suspensiile si din cauza asta iti atinge in aripa....n-ai de ales...trebuie s-o iei inca odata la verificat.
mie mi se pare ca statea la fel si cand aveam suspensia normala, sa fie problema din janta? de exemplu eu stiam ca jantele mele au inel de ghidaj, si cand am dat jos janta de pe stanga spate (janta cu problema), nu avea inel de ghidaj (cele de pe fata au, nu stiu dreapta spate daca are sau nu), sa stea asa din cauza respectiva? e posibil?
KiLLaH is offline   Reply With Quote
Old 28-02-10, 11:56   #13
ady_viteza

Stage 5
 
ady_viteza's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 1,221
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[2 Roti]
[BMW]
[4Rally]
[SUBARU]
Default Re: PROBLEMA E46! Cauciucul atinge aripa!

Quote:
Originally Posted by KiLLaH View Post
mie mi se pare ca statea la fel si cand aveam suspensia normala, sa fie problema din janta? de exemplu eu stiam ca jantele mele au inel de ghidaj, si cand am dat jos janta de pe stanga spate (janta cu problema), nu avea inel de ghidaj (cele de pe fata au, nu stiu dreapta spate daca are sau nu), sa stea asa din cauza respectiva? e posibil?
Nu are nici o treaba inelul de ghidaj.....incearca sa-i faci geometrie la roti intr-un service bun si atunci o sa vezi cel mai bine de ce sta roata din stg asa.
ady_viteza is offline   Reply With Quote
Old 28-02-10, 11:59   #14
KiLLaH

Stage 3
 
KiLLaH's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 78
Default Re: PROBLEMA E46! Cauciucul atinge aripa!

Quote:
Originally Posted by ady_viteza View Post
Nu are nici o treaba inelul de ghidaj.....incearca sa-i faci geometrie la roti intr-un service bun si atunci o sa vezi cel mai bine de ce sta roata din stg asa.
deci sa inteleg, sa fie problema si de la geometria rotilor? e posibil? adica, poate nu e facuta bine geometria?
KiLLaH is offline   Reply With Quote
Old 28-02-10, 12:03   #15
Marian_nebunu

Stage 5
 
Marian_nebunu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 4,070
Default Re: PROBLEMA E46! Cauciucul atinge aripa!

nu au voie sa iti atinga,eu aveam 225.45.17 et 13 buza de 8.5 j si imi frecau la hopuri din cauza ca aveam amortizoarele moi

pune amortizoare mai tari si rezolvi problema sau dute la boby de la MBM sa iti roluiasca cu 2 milioane aripile pe interior
Marian_nebunu is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -