Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 08-02-10, 15:54   #1
rdy4ever

Stage 5
 
rdy4ever's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1,287
Default trepidare volan

salut. tocmai am ajuns la servici si pe drum incoace am intampinat o surpriza/problema. Dupa ce am iesit foarte greu de pe strada mea (cu impins, tras, injurat, stiti voi), am mers o bucata de drum prin zapada, o parte pe bulevard in conditii bune, apoi prin chiajna cu viteza mica, si, in sfarsit am ajuns pe centura unde am putut sa bag viteza ceva mai mare. Am observat ca a inceput sa-mi trepideze volanul la viteza (ceva in genul penei). Am ajuns la munca, am parcat, am observat ca nu aveam pana (sincer imi doream sa fie pana). Ce-i drept aveam mai multa gheata depusa intre roata stanga si aripa decat pe partea dreapta (pe stanga atingea, pe dreapata nu). Acum... am indepartat gheata de peste tot. Nu am mai apucat sa fac teste (nu aveam nici unde, curtea firmei e plina de zapada). Oare s-a stricat caseta de directie de la zapada/gheata raschetata de pe centrul stradutelor? Sau (doamne ajuta!) sa fi fost de la gheata de pe roata stanga? mentionez ca totusi masina nu tragea in nici o parte, doar trepida volanul.
Stau ca pe cuie pana diseara la 23 cand scap de aici, de aia si postul, vreeau pareri!
Si in cel mai rau caz, stie cineva de unde a-si putea lua o caseta noua sau in stare f buna? pe autokarma lipseste. si la ce pret s-o duce distarctia asta?
rdy4ever is offline   Reply With Quote
Old 09-02-10, 13:56   #2
sprinter
BMW Driver

Stage 5
 
sprinter's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 3,841
Member of:
[BMW]
Default Re: trepidare volan

E vreo 2 - 3 milioane o caseta de directie... dar sincer nu cred ca e de la asta... probabil aveai cheata depusa pe janta si d aia iti trepida pentru ca nu mai erau rotile echilibrate... ai rabdare si nu te panica ca nu are ce sa fie grav sincer...
__________________

BMW Motorsport

Tractiunea spate e la fel de periculoasa pe cat de prost, ingamfat si dornic de afirmare este soferul...
sprinter is offline   Reply With Quote
Old 10-02-10, 08:37   #3
rdy4ever

Stage 5
 
rdy4ever's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1,287
Default Re: trepidare volan

pai sa sti ca asta a fost. am jante multispita si au luat gheata la bord. merci de raspuns.
rdy4ever is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -