Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 03-02-10, 17:39   #1
rdy4ever

Stage 5
 
rdy4ever's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1,287
Default becuri pe e36?

stiu ca pot sa ma uit si singur dar pe frigul asta nu prea imi vine. Ce tip de becuri are e36 pe faza scurta? Ca au cam inceput sa imbatraneasca si nu mai dau destula lumina. A folosit cineva OSRAM NightBreaker? Sunt scumpe rau (50 de lei bucata) si ma intrebam de ce.
rdy4ever is offline   Reply With Quote
Old 04-02-10, 05:04   #2
sprinter
BMW Driver

Stage 5
 
sprinter's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 3,841
Member of:
[BMW]
Default Re: becuri pe e36?

H1 proiectoare, H1 faza scurta, H1 faza lunga (cel putin asa am eu la ZKW uri, s ar putea sa existe o sansa ca bosch ul sa mearga pe h7, cu toate ca nu stiu pe nimeni sa fi avut h7 la bosch) .... decat sa dai 1 milion pe un set mai bine dai 2 pe un kit xenon si cred ca e muuuuuuult mai rentabil...
__________________

BMW Motorsport

Tractiunea spate e la fel de periculoasa pe cat de prost, ingamfat si dornic de afirmare este soferul...
sprinter is offline   Reply With Quote
Old 04-02-10, 12:59   #3
cosmin_mano

Stage 5
 
cosmin_mano's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 1,473
Default Re: becuri pe e36?

Quote:
Originally Posted by rdy4ever View Post
stiu ca pot sa ma uit si singur dar pe frigul asta nu prea imi vine. Ce tip de becuri are e36 pe faza scurta? Ca au cam inceput sa imbatraneasca si nu mai dau destula lumina. A folosit cineva OSRAM NightBreaker? Sunt scumpe rau (50 de lei bucata) si ma intrebam de ce.
Eu am faruri bosch,h7 pe ambele faze.Acum depinde ce faruri ai.Poti sa ai h7 sau poti sa ai h1.Nu cred ca e asa frig incat nu poti da jos un capac de la far sa vezi un bec.

Sprinter,farurile care ti le-am dat,zkw-uri erau,aveau h7.

Last edited by cosmin_mano; 04-02-10 at 13:02.
cosmin_mano is offline   Reply With Quote
Old 04-02-10, 13:25   #4
nick08ru

Stage 2
 
nick08ru's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 40
Default Re: becuri pe e36?

intra pe http://www.pal-guide.com/search.php?lc=global&tl=5
si iti spune sigur modelul de bec de care ai nevoie.
referitor la becuri ,sunt mai bune cele cu Xenon dar nu sunt omologate de UE si in plus nici nu te tin mult ,se ard repede.Iti recomand Xtreme Power de la Philips sau chiar Night Guide,sunt super ok .
nick08ru is offline   Reply With Quote
Old 04-02-10, 13:34   #5
rdy4ever

Stage 5
 
rdy4ever's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1,287
Default Re: becuri pe e36?

multumesc pt sfaturi. nu vreu xenoane pentru ca ii injur de fiecare data pe cei care ma orbesc de pe sensul opus. Mentionez ca trec zilnic prin Chiajna, si odata era chiar sa lovesc un om deoarece eram orbit de xenoanele unuia. Si ma gandesc ca daca ma injura si pe mine toti asa cum ii injur eu, sigur primul pom e al meu. Daca nu primul, al doilea.
rdy4ever is offline   Reply With Quote
Old 04-02-10, 13:43   #6
nick08ru

Stage 2
 
nick08ru's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 40
Default Re: becuri pe e36?

Quote:
Originally Posted by rdy4ever View Post
multumesc pt sfaturi. nu vreu xenoane pentru ca ii injur de fiecare data pe cei care ma orbesc de pe sensul opus. Mentionez ca trec zilnic prin Chiajna, si odata era chiar sa lovesc un om deoarece eram orbit de xenoanele unuia. Si ma gandesc ca daca ma injura si pe mine toti asa cum ii injur eu, sigur primul pom e al meu. Daca nu primul, al doilea.
Perfect de acord cu tine sunt prea puternice in plus iti distruge si oglinda la far ,sunt multe dezavantaje .
Eu mi-am cumparat Xtreme Power si sunt multumit de cum lumineaza.
O zi buna!
nick08ru is offline   Reply With Quote
Old 04-02-10, 16:27   #7
sprinter
BMW Driver

Stage 5
 
sprinter's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 3,841
Member of:
[BMW]
Default Re: becuri pe e36?

Quote:
Originally Posted by rdy4ever View Post
multumesc pt sfaturi. nu vreu xenoane pentru ca ii injur de fiecare data pe cei care ma orbesc de pe sensul opus. Mentionez ca trec zilnic prin Chiajna, si odata era chiar sa lovesc un om deoarece eram orbit de xenoanele unuia. Si ma gandesc ca daca ma injura si pe mine toti asa cum ii injur eu, sigur primul pom e al meu. Daca nu primul, al doilea.
Daca ai lupa tin sa te anunt cu mare drag si spor ca nu ai cum sa orbesti pe nimeni atata timp cat sunt farurile reglate cum trebuie...
@cosmyn... acum am vazut ca sunt h7 ... habar nu aveam, dar banuiesc ca e chestie de an si daca au avut sau nu lupa... eu am zkw uri de prin 92 daca nu ma insel, au lupa si sunt h1 faza lunga & scurta...
sprinter is offline   Reply With Quote
Old 04-02-10, 23:32   #8
cosmin_mano

Stage 5
 
cosmin_mano's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 1,473
Default Re: becuri pe e36?

Quote:
Originally Posted by sprinter View Post
Daca ai lupa tin sa te anunt cu mare drag si spor ca nu ai cum sa orbesti pe nimeni atata timp cat sunt farurile reglate cum trebuie...
@cosmyn... acum am vazut ca sunt h7 ... habar nu aveam, dar banuiesc ca e chestie de an si daca au avut sau nu lupa... eu am zkw uri de prin 92 daca nu ma insel, au lupa si sunt h1 faza lunga & scurta...
Sprinter vezi ca ti-am trimis un pm.
cosmin_mano is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -