Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 21-11-09, 10:56   #1
ice_ldv

Stage 3
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 109
Default Manual VS Automatic

Buna,


Ajutati-ma si pe mine va rog.M-am tot uitat pe forum dar nu am vazut o discutie in care sa fie o comparatie intre cutiile manuale si cele automatice la BMW.As vrea sa achizitionez si eu acum 525d, 530d( an 2000 - 2003)...si nu stiu...MANUAL sau AUTOMATIC. Multi se tem inca de automatice, dar multi posesori de automatice sunt multumiti de ele( fiecare isi lauda marfa)

Asa ca va rog dati-mi cateva sfaturi impartiale...
Partile slabe, sau pozitive, sensibilitate, consum....etc


Multumesc anticipat.

Last edited by ice_ldv; 21-11-09 at 10:58. Reason: Anii
ice_ldv is offline   Reply With Quote
Old 22-11-09, 20:12   #2
[WP]DEADSKULL

Stage 3
 
[WP]DEADSKULL's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 123
Default Re: Manual VS Automatic

eu ti-as recomanda manuala... se simte mai bine nervozitatea motorului si ii da si putina sportivitate sporita... pe cand autpmata e pentru ai' mai lenesi... si care prefera sa nu se dezlipeasca de volan. aia auto are avantaj in orase aglomerate... dar manula te tine treaz la un drum lung!!!
__________________
https://forum.4tuning.ro/signaturepics/sigpic40545_7.gif
[WP]DEADSKULL is offline   Reply With Quote
Old 22-11-09, 20:39   #3
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: Manual VS Automatic

Eu iti recomand Audi
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 23-11-09, 03:38   #4
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: Manual VS Automatic

pai depinde ce cauti.. daca vrei sa o conduci "sportiv", manuala e absolut necesara. daca nu, mergi pe automata, consuma o idee mai mult, dar e mult mai comoda, mai ales pt o fata.
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 23-11-09, 20:18   #5
passatb4

Stage 5
 
passatb4's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 371
Default Re: Manual VS Automatic

serios sa zic nu stiu de e zic uni ca nui sportiva si o automata la bmw e uite ca va inselati doar are un buton sport voi nul folositi pe ala si mai intai de toate mai sunt si treptele trecute na adevarul nui 100% ca o manuala da totusi eu nu am gasit automata si am fost nevoit sa iau manuala ,..............acum cum vrei cum iti place
passatb4 is offline   Reply With Quote
Old 23-11-09, 20:35   #6
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: Manual VS Automatic

frate, tu reinventezi apa calda si mersu' pe jos! revelatie majora, butonul ala de sport..
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 23-11-09, 20:50   #7
passatb4

Stage 5
 
passatb4's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 371
Default Re: Manual VS Automatic

Quote:
Originally Posted by mistreku View Post
frate, tu reinventezi apa calda si mersu' pe jos! revelatie majora, butonul ala de sport..
daca nu ai inteles ce am zis eu mai bine nu mai vb ca te-ai bagat in seama degeaba si oricum nuvreau sa fac of topic pe postul omului era vb de sportivitatea masini iar daca nu ai mers cu un 5-ar de motor de 2,8 3.0 nu vb ca nui ca un 3 -ar si nu inventeaza nimeni apa calda si mersul pe jos citeste ce au zis alti mai sus prima oara nu mai citi ultimul post
passatb4 is offline   Reply With Quote
Old 23-11-09, 21:00   #8
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: Manual VS Automatic

mah prietene, de ce nu iti dai tie insuti sfaturile alea pretioase? te-ar ajuta sa nu mai dai pe langa. hai sa o iau pe rand..

1. mai sus am scris tot eu, ca daca vrea sa conduca masina la modul sportiv (deci nu era vorba daca o automata poate fi sportiva sau nu, era doar de stilul de condus), sa ia o manuala. deci cine nu citeste posturile ca lumea?

2.nu vad legatura intre masinile care le-am condus si care nu, dar ca tot te framanta, da, am mers cu o gramada de masini, si automate si manuale, inclusiv 530i si manual si automat, si 530d automat. totusi, tot nu vad legatura.

3.din nou, alta revelatie: 5-arul nu e ca 3-arul! go figure! cine ar fi banuit? de ce nu scrii o carte, ca vad ca iti vin ideile pe banda.

4. invata limba romana, gramatica si punctuatia, daca vrei sa reusesti un post semi-coerent inainte de nunta de aur. si lasa afirmatiile astea de atotcunoscator, gen "e uite ca va inselati doar are un buton sport voi nul folositi pe ala", ca nu esti tu primul care observa butonul de sport de pe o hidramata.

Last edited by mistreku; 23-11-09 at 21:02.
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 25-11-09, 20:10   #9
ice_ldv

Stage 3
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 109
Default Re: Manual VS Automatic

Ok....am cam inteles in mare discutia....Dar va intreb DIN NOU...sensibilitate(este mai sensibila automatica sau manuala).Sincer nu as vrea sa dau 6-7 mii pe masina ca e automatica(ceva mai ieftina decat manuala) si sa ma trezesc peste 20 de mii de km k am de bagat 2000 de eu in cutie...Consumul stiu ca este putin mai mare, dar este acceptabil oricum...
ice_ldv is offline   Reply With Quote
Old 25-11-09, 21:05   #10
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: Manual VS Automatic

nu cred ca snt probleme pe partea de fiabilitate, nu e BMW-ul la prima cutie automata care o pun pe masini. banuiesc ca nu esti impatimita de liniute si alte treburi asemanatoare, deci as zice sa mergi pe auto, e mai comoda, mai ales pe oras.
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 27-11-09, 09:58   #11
Corneliu26

Stage 5
 
Corneliu26's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 2,374
Default Re: Manual VS Automatic

Impresia ca manuala e mai sportiva,daca tu crezi ca schimbi mai repede decat o cutie automata,inseamna ca ai reinventat gaura in macaroana.
Corneliu26 is offline   Reply With Quote
Old 27-11-09, 20:49   #12
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: Manual VS Automatic

Quote:
Originally Posted by Corneliu26 View Post
Impresia ca manuala e mai sportiva,daca tu crezi ca schimbi mai repede decat o cutie automata,inseamna ca ai reinventat gaura in macaroana.
deci sa inteleg ca o cutie automata e mai sportiva ca una manuala? are timpi de reactie mai scurti?
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 27-11-09, 22:08   #13
Corneliu26

Stage 5
 
Corneliu26's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 2,374
Default Re: Manual VS Automatic

Quote:
Originally Posted by mistreku View Post
deci sa inteleg ca o cutie automata e mai sportiva ca una manuala? are timpi de reactie mai scurti?
Deci luam 2 bucati masini acelasi fel,aceeasi motorizare,una manuala,schimbi tu apasand ambreiajul si maneta dintr`o viteza in alta si una automata.
Spune-mi care are performante mai bune, un M5 Manual sau Automatic? Un porsche 911turbo manual sau automatic?
Faptul ca e o placere mai mare pentru unii sa conduca manuala,sa schimbe ei(si cazul meu) nu inseamna ca e mai sportiva decat una automata.
Intelegi ce vreau sa zic?
Corneliu26 is offline   Reply With Quote
Old 28-11-09, 09:54   #14
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: Manual VS Automatic

eu inteleg ce vrei tu sa zici, insa nu vorbim de acelasi lucru. vorbeam de cutie automata vs manuala. "automata" aia de care vorbesti tu, e de fapt tot o cutie manuala, (SMG - sequential manual gearbox), diferenta intre una clasica in H si SMG fiind modul de interactiune dintre sofer si cutie (mecanic - pedala pt actionarea ambreiajului/levier vs electronic - padele/levier). o cutie automata, cu convertor de cuplu in loc de ambreiaj, va avea tot timpul timpi mult mai lungi de reactie fata de o manuala clasica, in H.

referitor la versus, in threadul asta era vorba de 525d/530d, nu e M5, sau 911 turbo. deci ia un 525d automat si unul manual si incearca testul.
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 28-11-09, 10:43   #15
Corneliu26

Stage 5
 
Corneliu26's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 2,374
Default Re: Manual VS Automatic

Quote:
Originally Posted by mistreku View Post
eu inteleg ce vrei tu sa zici, insa nu vorbim de acelasi lucru. vorbeam de cutie automata vs manuala. "automata" aia de care vorbesti tu, e de fapt tot o cutie manuala, (SMG - sequential manual gearbox), diferenta intre una clasica in H si SMG fiind modul de interactiune dintre sofer si cutie (mecanic - pedala pt actionarea ambreiajului/levier vs electronic - padele/levier). o cutie automata, cu convertor de cuplu in loc de ambreiaj, va avea tot timpul timpi mult mai lungi de reactie fata de o manuala clasica, in H.

referitor la versus, in threadul asta era vorba de 525d/530d, nu e M5, sau 911 turbo. deci ia un 525d automat si unul manual si incearca testul.
Nu vorbeam neaparat de SMG.
Poi un 525/530d automatic sigur e tiptronic, nu schimbi mai repede cu manual decat cutia aia niciodata.
Hai ca nu are rost,ca deja reinventam mersu pe bicicleta,trebuie sa fii off rau sa zici ca schimbi mai repede ca un automat.
Corneliu26 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -