Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 07-11-09, 01:49   #1
barraqudha

Stage 2
 
barraqudha's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 48
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default geam sofer e 36 coupe

salut...

e36 coupe, ca la orice coupe geamurile usilor se misca in momentul deschiderii inchiderii lor...

la mine, cel de la sofer sta fix cand deschid usa, la fel si cand o inchid...nu se misca deloc...desi din buton se deschide pana jos,...am observat in ultima vreme si un fel de pocnitura, exact la apasarea butonului de deschidere, in momentul cand incepe sa coboare...am citit pe aici ca poate fi si de la frig, chestia cu pocnitul, sa se lipeasca de chedere...dar de ce nu coboara si nu urca cu 1 cm in momentul deshcjiderii sau inchiderii?
barraqudha is offline   Reply With Quote
Old 07-11-09, 14:43   #2
sprinter
BMW Driver

Stage 5
 
sprinter's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 3,841
Member of:
[BMW]
Default Re: geam sofer e 36 coupe

E posibil sa ti se fi stricat senzorul care detecteaza daca usa e inchisa sau deschisa (nu iti ramane cumva lumina aprinsa in masina chiar daca inchizi usa?)
Sunt 2 modele de senzor, unul care este montat in broasca masinii (in general la masini pana in 93") si un model care este montat pe stalpul central al masinii , in dispozitivul de blocare al usii. Sau pur si simplu sa nu iti mai mearga modulul comfort al masinii, vre o mufa scoasa de pe la clante... etc...
__________________

BMW Motorsport

Tractiunea spate e la fel de periculoasa pe cat de prost, ingamfat si dornic de afirmare este soferul...
sprinter is offline   Reply With Quote
Old 07-11-09, 16:11   #3
ClaudyuNSL
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
ClaudyuNSL's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,391
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: geam sofer e 36 coupe

Quote:
Originally Posted by barraqudha View Post
salut...

e36 coupe, ca la orice coupe geamurile usilor se misca in momentul deschiderii inchiderii lor...

la mine, cel de la sofer sta fix cand deschid usa, la fel si cand o inchid...nu se misca deloc...desi din buton se deschide pana jos,...am observat in ultima vreme si un fel de pocnitura, exact la apasarea butonului de deschidere, in momentul cand incepe sa coboare...am citit pe aici ca poate fi si de la frig, chestia cu pocnitul, sa se lipeasca de chedere...dar de ce nu coboara si nu urca cu 1 cm in momentul deshcjiderii sau inchiderii?
senzorul este de vina.daca ai pe stalpul usi te pot ajuta eu cu unul bun.
ClaudyuNSL is offline   Reply With Quote
Old 09-11-09, 10:00   #4
barraqudha

Stage 2
 
barraqudha's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 48
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: geam sofer e 36 coupe

pai depinde ce bani vrei pe el...la modul ca, vreau sa ii fac masinile chestiile care sunt musai, geamul nu imi sta pe creier...dar o sa il fac candva...masina e din 93...se pune greu? si cat costa?
barraqudha is offline   Reply With Quote
Old 09-11-09, 16:42   #5
sprinter
BMW Driver

Stage 5
 
sprinter's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 3,841
Member of:
[BMW]
Default Re: geam sofer e 36 coupe

Mie tocmai azi mi au venit senzorii aia de la geam, am preferat sa ii schimb pe amandoi... m au dus 240 ron amandoi, noi nouti, pe original ...
sprinter is offline   Reply With Quote
Old 09-11-09, 20:26   #6
ClaudyuNSL
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
ClaudyuNSL's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,391
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: geam sofer e 36 coupe

Quote:
Originally Posted by barraqudha View Post
pai depinde ce bani vrei pe el...la modul ca, vreau sa ii fac masinile chestiile care sunt musai, geamul nu imi sta pe creier...dar o sa il fac candva...masina e din 93...se pune greu? si cat costa?
50ron bucata.eu cred ca ar trebui sa fie o prioritate atata timp cat acel geam cand inchizi usa nu se mai ridica din cauza ca senzorul nu ii mai da comanda risti sa gasesti apa in masina pentru ca nu mai sta geamu etans pe cheder.acum depinde de tine care iti sunt prioritatile
ClaudyuNSL is offline   Reply With Quote
Old 09-11-09, 20:31   #7
barraqudha

Stage 2
 
barraqudha's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 48
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: geam sofer e 36 coupe

Quote:
Originally Posted by ClaudyuNSL View Post
50ron bucata.eu cred ca ar trebui sa fie o prioritate atata timp cat acel geam cand inchizi usa nu se mai ridica din cauza ca senzorul nu ii mai da comanda risti sa gasesti apa in masina pentru ca nu mai sta geamu etans pe cheder.acum depinde de tine care iti sunt prioritatile



geamul sta ridicat, nu se lasa..deci in masina nu are cum sa intre apa...da, in cazul ala erau probabil deja schimbatzi...iti dau pm
lumina se inchide inauntru, la inchiderea usilor...
barraqudha is offline   Reply With Quote
Old 16-12-09, 22:31   #8
rdy4ever

Stage 5
 
rdy4ever's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1,287
Default Re: geam sofer e 36 coupe

Quote:
Originally Posted by ClaudyuNSL View Post
50ron bucata.eu cred ca ar trebui sa fie o prioritate atata timp cat acel geam cand inchizi usa nu se mai ridica din cauza ca senzorul nu ii mai da comanda risti sa gasesti apa in masina pentru ca nu mai sta geamu etans pe cheder.acum depinde de tine care iti sunt prioritatile
eu zic ca mai degraba nu coboara. ridicat sta sigur, iti zic din experienta. verifica totusi si sigurantele, sa nu ai ceva ars. la mine asta a fost.
rdy4ever is offline   Reply With Quote
Old 17-12-09, 10:40   #9
eqilibruee

Stage 5
 
eqilibruee's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,430
Default Re: geam sofer e 36 coupe

se poate sa nu se ridice geamul sau sa se lase din cauza motorasului?... mie nu imi merge nici sa las geamul nici sa il ridic...... iar cand deschid usa nu se mai lasa sta ridicat... sigurantele sunt toate ok.. cel de la care am cumpart-o mi-a zis ca e ars motorasul!
eqilibruee is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -