Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 29-10-09, 19:42   #1
draagood

Stage 2
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 32
Default Ulei cutie viteze si grup?

Ce ulei se baga in cutia de viteze de E36 1.6?
draagood is offline   Reply With Quote
Old 29-10-09, 20:36   #2
SM 88 VOX

Stage 5
 
SM 88 VOX's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 605
Default Re: Ulei cutie viteze si grup?

M-ar interesa si pe mine ce fel de ulei se baga in cutia de viteze si la mine e36 325i '94, si ce cantitate.
SM 88 VOX is offline   Reply With Quote
Old 30-10-09, 10:23   #3
Razvan_MFV

Stage 3
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 96
Default Re: Ulei cutie viteze si grup?

eu am sunat la bmw si ei recomanda pt toate cutiile manuale ATF
daca o sa puneti asta luati-l de la ei pt ca macar e original, este pt bmw si nu e scump..e 42 de lei litrul.
Razvan_MFV is offline   Reply With Quote
Old 30-10-09, 23:58   #4
SM 88 VOX

Stage 5
 
SM 88 VOX's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 605
Default Re: Ulei cutie viteze si grup?

Cum sa bagi ulei ATF (automatic transmision fluid) in cutie de viteze manuala?, daca ei spun sa bagi crema de fasole in cutie, inseamna ca asa e, doar asa spun cei de la reprezentanta, ca doar e original... hai sa fim seriosi eu vorbesc de cei care si-au mai schimbat uleiul in cutia de viteze, ce fel si-au pus si daca sunt multumiti.

P.S. Am intrebat peste tot de ulei pentru autoblocant 75w140 si GL4 nu GL5, toti spuneau ca GL5/6 ala e bun pt autoblocantul meu, asa zic toti si daca ramai cu el in brate dupa cateva luni ei spun ca ala e recomandat acuma ca sa dus nu e vina lor, asa ca sa lasam recomandarile lor si sa vorbim din experientele proprii.
__________________
BMW 3 Series - "Consistency of Purpose...Excellence of Execution."
SM 88 VOX is offline   Reply With Quote
Old 31-10-09, 09:32   #5
draagood

Stage 2
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 32
Default Re: Ulei cutie viteze si grup?

Am vrut sa schimb uleiul din cutie dar (constient ca s-ar putea sa am surprize) nu l-am lasat sa curga, am deschis doar putin busonul sa vad ce curge de acolo. Astfel am observat ca este un ulei rosiatic, destul de curat dar cu o vascozitate mult mai scazuta decat al uleiurilor obisnuite de cutie. Acum urmeaza sa comand uleiul "special".
Ramane valabila intrebarea legata de uleiul din cutie si din grup.
draagood is offline   Reply With Quote
Old 02-11-09, 14:34   #6
bimmer3

Stage 5
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 541
Default Re: Ulei cutie viteze si grup?

Quote:
Originally Posted by SM 88 VOX View Post
Cum sa bagi ulei ATF (automatic transmision fluid) in cutie de viteze manuala?, daca ei spun sa bagi crema de fasole in cutie, inseamna ca asa e, doar asa spun cei de la reprezentanta, ca doar e original... hai sa fim seriosi eu vorbesc de cei care si-au mai schimbat uleiul in cutia de viteze, ce fel si-au pus si daca sunt multumiti.

P.S. Am intrebat peste tot de ulei pentru autoblocant 75w140 si GL4 nu GL5, toti spuneau ca GL5/6 ala e bun pt autoblocantul meu, asa zic toti si daca ramai cu el in brate dupa cateva luni ei spun ca ala e recomandat acuma ca sa dus nu e vina lor, asa ca sa lasam recomandarile lor si sa vorbim din experientele proprii.
Bossulica, nu mai vorbi (ironic).
Daca tot esti pe langa, macar exprima-ti parerea politicos.
Eu merg de mult timp cu ATF de la bmw si este nemaipomenit..in afara de asta, toti prietenii mei merg cu el..unii au bmw-uri manuale +300, +400cp.
Daca ai un bmw manual inca in mintile lui, ar trebui sa aiba pe cutie stiker-ul cu ATF (lasa traducerea, tu ai zis sa vorbim din experienta, nu?)

Cu autoblocantul ramai in mana oricum daca ai si cu ce da in el..nu e vorba de ulei..crezi ca daca pui ulei bun o sa fie indestructibil?
Acum, normal ca fiecare punem ce-i mai bun, dar vezi tu, unii ca tine il rup si dupa aia tipa la aia care au facut greseala si i-au spus ce ulei sa puna.
get a life

Last edited by bimmer3; 02-11-09 at 14:36.
bimmer3 is offline   Reply With Quote
Old 02-11-09, 14:48   #7
bimmer3

Stage 5
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 541
Default Re: Ulei cutie viteze si grup?

Quote:
Originally Posted by draagood View Post
Ramane valabila intrebarea legata de uleiul din cutie si din grup.
La cutie atf si la grup 75 140 sau 75 90, depinde, cu blocant sau fara, aral folosim noi si e ok

Last edited by bimmer3; 02-11-09 at 14:57.
bimmer3 is offline   Reply With Quote
Old 04-11-09, 18:52   #8
SM 88 VOX

Stage 5
 
SM 88 VOX's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 605
Default Re: Ulei cutie viteze si grup?

Quote:
Originally Posted by bimmer3 View Post
Daca ai un bmw manual inca in mintile lui, ar trebui sa aiba pe cutie stiker-ul cu ATF (lasa traducerea, tu ai zis sa vorbim din experienta, nu?)
Experienta ta lasa de dorit, documenteazate putin sa vezi ce aberatii poti sa spui, sunt mai multe tipuri de cutii pe bmw nu doar cele de care stii tu si prietenii tai cu zeci de mii de cai, ai vazut un sticker si gata, esti mare expert mai "bossulica" ia uite ca sunt mai multe feluri de stickere:

Abtibild portocaliu: ATF DexronIID
Abtibild galben: MTF LT1, MTF LT2 sau MTF LT3
Abtibild verde: 81-22-9-407-305
Fara abtibild: API GL4

Asa ca lasa limbajul cocalaresc de mahala pentru pustii din cartier, ca aici nu tine.

get a life.
SM 88 VOX is offline   Reply With Quote
Old 05-11-09, 08:45   #9
bimmer3

Stage 5
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 541
Default Re: Ulei cutie viteze si grup?

Quote:
Originally Posted by SM 88 VOX View Post
Experienta ta lasa de dorit, documenteazate putin sa vezi ce aberatii poti sa spui, sunt mai multe tipuri de cutii pe bmw nu doar cele de care stii tu si prietenii tai cu zeci de mii de cai, ai vazut un sticker si gata, esti mare expert mai "bossulica" ia uite ca sunt mai multe feluri de stickere:

Abtibild portocaliu: ATF DexronIID
Abtibild galben: MTF LT1, MTF LT2 sau MTF LT3
Abtibild verde: 81-22-9-407-305
Fara abtibild: API GL4

Asa ca lasa limbajul cocalaresc de mahala pentru pustii din cartier, ca aici nu tine.

get a life.
Eu nu vorbesc in limbaj cocalaresc, ti-am zis bosulica pt ca banuiesc ca ti se potriveste, ar fi trebuit sa sesizezi ironia dar probabil ca e peste puterea ta de perceptie.
Poate gasi oricine pe net ce ai scris tu insa din experienta proprie putini pot vorbi ( tu nu faci parte dintre ei).
Mai sus erai contrariat `cum sa pui atf in cutie manuala` , acum ai mai dat un search si brusc se poate daca are abtibild de nu stiu ce culoare; decat sa postezi pe forumuri ce gasesti pe net, iti spun din nou: get a life.
Poti mai mult, iti spun serios, imi dau seama din felul in care scrii, numai sa nu cazi in capcana in care cad toti cei care se cred atotstiutori pt ca au invatat sa caute pe net.
Eu am postat pt ca daca nu s-a stricat la noi nici o cutie in atata amar de vreme si dupa atatea modificari, atunci n-o fi naspa uleiul asta..in schimb grupurile sunt deja consumabile la unele masini, poti sa pui in ele ce vrei tu daca masina impinge bine si nu e folosita numai pt mersul spre munca si inapoi.

Spor la curse pe youtube..poti sa-ti faci de cap in continuare pt ca nu mai postez aici si SCZ DE OFF.

Last edited by bimmer3; 05-11-09 at 09:09.
bimmer3 is offline   Reply With Quote
Old 05-11-09, 09:23   #10
bimmer3

Stage 5
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 541
Default Re: Ulei cutie viteze si grup?

M-am sucit, iti zisesem ca poti mai mult dupa felul care scrii dar am citit iar mai sus si nici macar nu poti folosi cratime de cate ori e nevoie..nu suntem la ora de romana, dar pt mine e important, asa imi dau seama cu cine `stau de vorba`..
Acum chiar ca nu mai postez..asa ca..SHOOT!
Scuze inca odata pt restul cititorilor.
bimmer3 is offline   Reply With Quote
Old 05-11-09, 11:06   #11
SM 88 VOX

Stage 5
 
SM 88 VOX's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 605
Default Re: Ulei cutie viteze si grup?

Vezi ca devii penibil.
SM 88 VOX is offline   Reply With Quote
Old 15-04-10, 23:02   #12
D0D0

Stock
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 7
Default Re: Ulei cutie viteze si grup?

Deci pana la urma ce ulei se baga in cutia de viteze???Si ce cantitate intra???Multumesc.Am un e36 316 din 94
D0D0 is offline   Reply With Quote
Old 15-04-10, 23:19   #13
draagood

Stage 2
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 32
Default Re: Ulei cutie viteze si grup?

Confirm ATF. Ai nevoie de 2L. Iti trebuie pompita speciala sa-l pui la loc, bagi pana incepe sa curga.
BIMMER3 are dreptate. Eu am renuntat sa mai iau sfaturi de pe forumul asta, se pare ca intradevar numai aia care nu stau cu nasul in motor au timp de calculator....... si abereaza de nu-ti vine sa crezi.

Last edited by draagood; 15-04-10 at 23:22.
draagood is offline   Reply With Quote
Old 17-04-10, 22:42   #14
lazar

Stage 4
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 233
Default Re: Ulei cutie viteze si grup?

Quote:
Originally Posted by D0D0 View Post
Deci pana la urma ce ulei se baga in cutia de viteze???Si ce cantitate intra???Multumesc.Am un e36 316 din 94
Ulei ATF ii trebuie, parca 2 litri ia dar nu mai sunt sigur.
lazar is offline   Reply With Quote
Old 19-04-10, 23:13   #15
bebe no1

Stage 5
 
bebe no1's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,402
Default Re: Ulei cutie viteze si grup?

pentru masina ta se baga 1.1l ulei ATF pentru cutie si daca vrei si pentru grup tot aceeasi cantitate cu specificatiile pentru date mai sus de bimmer
bebe no1 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -