Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 08-10-09, 17:17   #1
danniy

Stage 2
 
danniy's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 31
Default Hepl me pls

salut am si eu niste probleme cu pisoiul meu 318 is 94.. varieaza relantiul nu mereu, fum negru nu mereu, consum super marit, putere scazuta .. am incercat alt debimetru am scos mufa de la sonda cum mi'au sp niste prieteni degeaba nu stiu ce sa ii mai fac app toata treaba a inceput cand am bagat niste benzina proasta mia dat un rateu au sarit niste furtunase pe acolo am bagat benzina buna am verificat toate furtunele furtunasele nimic .. azi un prieten mia sp sa scot furtunele de la pompa de benzina sa suflu cu o pompa pe ele cand am dat bancheta din spate jos supriza masina mea are 2 pompe de benzina ..daca se poate un sfat cv sa mai incerc cv ..multumesc
danniy is offline   Reply With Quote
Old 19-10-09, 20:18   #2
CED

Stage 5
 
CED's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,269
Default Re: Hepl me pls

Quote:
Originally Posted by danniy View Post
salut am si eu niste probleme cu pisoiul meu 318 is 94.. varieaza relantiul nu mereu, fum negru nu mereu, consum super marit, putere scazuta .. am incercat alt debimetru am scos mufa de la sonda cum mi'au sp niste prieteni degeaba nu stiu ce sa ii mai fac app toata treaba a inceput cand am bagat niste benzina proasta mia dat un rateu au sarit niste furtunase pe acolo am bagat benzina buna am verificat toate furtunele furtunasele nimic .. azi un prieten mia sp sa scot furtunele de la pompa de benzina sa suflu cu o pompa pe ele cand am dat bancheta din spate jos supriza masina mea are 2 pompe de benzina ..daca se poate un sfat cv sa mai incerc cv ..multumesc
ceva nu e ok la amestec daca zici de pierderi de putere si de consum mare - si sint multe piese care contribuie la realizarea unui amestec corect- deci trebuie sa le elimini pe rind
zici ca ai scos mufa de la sonda lamda - normal daca sonda nu citeste bine nu transmite datele corecte si atunci amestecul nu e corect - daca scoti mufa cu siguranta nu are cum sa fie mai bine

daca ii faci o diagnoza poti afla unde trebuie sa cauti problema

una din pompe transfera doar benzina dintr-un compartiment al rezervorului in celalalt
CED is offline   Reply With Quote
Old 21-10-09, 23:46   #3
sprinter
BMW Driver

Stage 5
 
sprinter's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 3,841
Member of:
[BMW]
Default Re: Hepl me pls

Daca tot ti au sarit furtunasele alea pe acolo, inlocuieste le ... probabil fiecare are cate o pierdere, pt ca sunt imbatranite si nu le schimba mai nimeni.. furtunasele alea au rol de a creea o serie de vacum uri ... daca iti trage aer fals pe vre unul din ele incepi sa ai probleme... variatie de turatie, pierderi de putere partiale/ permanente. Normal astea sunt lucrari de mentenanta ale motorului care se fac din 2 in 2 ani .. mai ales daca vrei sa ti o masina... se curata admisia etc etc
__________________

BMW Motorsport

Tractiunea spate e la fel de periculoasa pe cat de prost, ingamfat si dornic de afirmare este soferul...
sprinter is offline   Reply With Quote
Old 19-11-10, 19:46   #4
BT 81 SIM
BMW Driver

Stage 4
 
BT 81 SIM's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 199
Default Re: Hepl me pls

sper s ao rezolvi
BT 81 SIM is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -