Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 07-09-09, 08:05   #1
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Thumbs up Piese motor M3 E36 pe alt motor in line 6

Salut!

E vorba de motoare tot BMW, evident, dar 2.0, 2.5, 2.8.

Mai exact, merge pusa galeria de admisie de M3 pe un 2.0 fara alte modificari?

Sau si mai bine pusa problema - de ce am face aceasta modificare? Ajuta la ceva?

Dar galeria de evacuare? Teoretic, serpisorii de M3 cresc performanta, ajutand evacuarea gazelor, ardere mai bune, ceva caluti in plus - repet, teoretic.

Daca as vrea sa pun absolut tot de M3 pe un motor 2.0, adica admisie, injectoare, galerie evacuare, etc, ce s-ar intampla? Pentru ca debitmetrul si electronica (calculatorul) raman aceleasi, deci...
Hondarul is offline   Reply With Quote
Old 07-09-09, 09:10   #2
X-Ray-Eyes
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
X-Ray-Eyes's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 3,299
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[BMW]
Default Re: Piese motor M3 E36 pe alt motor in line 6

Quote:
Originally Posted by Hondarul View Post
Salut!

E vorba de motoare tot BMW, evident, dar 2.0, 2.5, 2.8.

Mai exact, merge pusa galeria de admisie de M3 pe un 2.0 fara alte modificari?

Sau si mai bine pusa problema - de ce am face aceasta modificare? Ajuta la ceva?

Dar galeria de evacuare? Teoretic, serpisorii de M3 cresc performanta, ajutand evacuarea gazelor, ardere mai bune, ceva caluti in plus - repet, teoretic.

Daca as vrea sa pun absolut tot de M3 pe un motor 2.0, adica admisie, injectoare, galerie evacuare, etc, ce s-ar intampla? Pentru ca debitmetrul si electronica (calculatorul) raman aceleasi, deci...
Galeria de evacuare merge " STAS " ... trebuie in schimb sa iti cumperi 6 garnituri de evacuare de M3 e36 ... la 2.0-2.8 sunt doar 2 cu cate 3 gauri fiecare ... m3-ul are 6 bucati , cate 1 pe fiecare cilindru.
Diferentialul nu merge decat luat de la 3.0 ... cel de 3.2 e mult mai mare ... iar la diff de 3.0 schimbi trompele si flansa din fata de la diferential .
Admisia are nevoie de o flansa cu inca 2 prinderi ... de injectoare nu cred ca mai nevoie sa iti zic ca se schimba cu tot cu rampa.
Ar mai trebui zburate catalizatoarele de pe traseul dublu de M3 si sa resoftezi masina ...
In rest oameni priceputi sa ai ca treaba o sa mearga .
__________________
2.0 @ Opel Astra F
3.0 @@ BMW E92 335i
https://www.youtube.com/user/Andrei77WRC
X-Ray-Eyes is offline   Reply With Quote
Old 07-09-09, 09:17   #3
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default Re: Piese motor M3 E36 pe alt motor in line 6

Mersi batrane Insa banuiesc ca se si castiga ceva, corect? Adica schimbi admisie, evacuare, injectoare, bla bla si... rezultatul care este?

Stiu ca diferentialul de 3.2 merge doar cu puntea aferenta.

Am ocazia sa iau mai multe "goodies" de M3 la preturi de nimic si nu stiu ce sa fac... Ca masina oricum cu cei 150 cp la 1500 kg nu fuge deloc... chiar daca mai castiga ea 20 de cp.
Hondarul is offline   Reply With Quote
Old 07-09-09, 10:57   #4
Bmwaldo

Stage 5
 
Bmwaldo's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 6,772
Default Re: Piese motor M3 E36 pe alt motor in line 6

Quote:
Originally Posted by Hondarul View Post
Mersi batrane Insa banuiesc ca se si castiga ceva, corect? Adica schimbi admisie, evacuare, injectoare, bla bla si... rezultatul care este?

Stiu ca diferentialul de 3.2 merge doar cu puntea aferenta.

Am ocazia sa iau mai multe "goodies" de M3 la preturi de nimic si nu stiu ce sa fac... Ca masina oricum cu cei 150 cp la 1500 kg nu fuge deloc... chiar daca mai castiga ea 20 de cp.
si electronica de M3 merge pe 2.0 / 2.3 / 2.5 / 2.8 dar DOAR daca este vorba de acelasi producator de ecu + debitmetru, sa fiu mai clar :


M3-ul sa aiba instalatie bosch si 2.0 tot bosch - Merge

M3-ul - instalatie bosch si 2.0 siemens - Nu merge


spor la cumparat
Bmwaldo is offline   Reply With Quote
Old 07-09-09, 22:22   #5
MaZaN

Stage 4
 
MaZaN's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 207
Default Re: Piese motor M3 E36 pe alt motor in line 6

Si pe mine ma sacaia intrebarea asta. Si ar exista un castig? Merita o astfel de cheltuiala?
MaZaN is offline   Reply With Quote
Old 08-09-09, 02:09   #6
Bmwaldo

Stage 5
 
Bmwaldo's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 6,772
Default Re: Piese motor M3 E36 pe alt motor in line 6

Quote:
Originally Posted by MaZaN View Post
Si pe mine ma sacaia intrebarea asta. Si ar exista un castig? Merita o astfel de cheltuiala?
mai exact ?
Bmwaldo is offline   Reply With Quote
Old 08-09-09, 07:26   #7
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default Re: Piese motor M3 E36 pe alt motor in line 6

Mai exact, vine unul cu o pisica 2.5 sau 2.0, de ce ar da 600 Euro pe galeria de admisie, galerie care o vinzi si tu parca? Am vazut ca ai mai multe chestii de M3, pentru motor. De ce le-ar cumpara, ce ar avea de castigat la un motor care nu este M? Asta e intrebarea si a mea si a celui de mai sus banuiesc. Multumesc.
Hondarul is offline   Reply With Quote
Old 08-09-09, 12:51   #8
Bmwaldo

Stage 5
 
Bmwaldo's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 6,772
Default Re: Piese motor M3 E36 pe alt motor in line 6

Quote:
Originally Posted by Hondarul View Post
Mai exact, vine unul cu o pisica 2.5 sau 2.0, de ce ar da 600 Euro pe galeria de admisie, galerie care o vinzi si tu parca? Am vazut ca ai mai multe chestii de M3, pentru motor. De ce le-ar cumpara, ce ar avea de castigat la un motor care nu este M? Asta e intrebarea si a mea si a celui de mai sus banuiesc. Multumesc.
pai galeria de admisie de M3 are 6 clapete de acceleratie fata de 320 / 325 / 328 care au decat una singura . Castigi ceva caluti, un raspuns mai bun la acceleratie ... un exemplu ar fi ursul wpp care multa lume stie cum mergea aspirat si cam ce masini batea .

Galeria de evacuare te ajuta foarte mult, gazele circula mai repede si daca ii scoti si catalizatoarele chiar simti ceva caluti .

Instalatia electrica a motorului iti ofera ture mai multe, ii poti face soft de m3 si aici ai un ajutor, cai / cuplu .

Eu le-am cumparat pt mine personal, fiindca asta vroiam sa fac pe 2.5 24v fara vanos, dar s-au schimbat putin planurile
Bmwaldo is offline   Reply With Quote
Old 08-09-09, 23:26   #9
MaZaN

Stage 4
 
MaZaN's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 207
Default Re: Piese motor M3 E36 pe alt motor in line 6

Merci pentru raspunsuri. Deci, ca o concluzie, ar fi ca se pot scoate cam 170 cp din motorul de 2.0. Sper sa nu fie prea optimist numarul.
Per total, cred ca suma cheltuita cu astfel de modificari, este prea mare comparativ cu ce se poate scoate din motorul de 2.0. Asta daca nu gasesti piesele la un pret foarte mic sau daca nu ai vreo dambla sa duci motorul asta la extrem . Sunt curios cam care ar fi recordul pentru motorul asta, am tot cautat, da' majoritatea (si e si normal asa) aleg sa puna 2.5 sa inceapa de acolo modificarile. Stiu, totusi, ca s-a atins pragul de 200 cp.
__________________
Distribuitor LOGtuning in Bucuresti elemente tuning: suspensii, jante, esapamente, aerodinamica, sisteme de franare, filtre, accesorii. Detalii -> PM

Last edited by MaZaN; 08-09-09 at 23:31.
MaZaN is offline   Reply With Quote
Old 08-09-09, 23:44   #10
Bmwaldo

Stage 5
 
Bmwaldo's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 6,772
Default Re: Piese motor M3 E36 pe alt motor in line 6

Quote:
Originally Posted by MaZaN View Post
Merci pentru raspunsuri. Deci, ca o concluzie, ar fi ca se pot scoate cam 170 cp din motorul de 2.0. Sper sa nu fie prea optimist numarul.
Per total, cred ca suma cheltuita cu astfel de modificari, este prea mare comparativ cu ce se poate scoate din motorul de 2.0. Asta daca nu gasesti piesele la un pret foarte mic sau daca nu ai vreo dambla sa duci motorul asta la extrem . Sunt curios cam care ar fi recordul pentru motorul asta, am tot cautat, da' majoritatea (si e si normal asa) aleg sa puna 2.5 sa inceapa de acolo modificarile. Stiu, totusi, ca s-a atins pragul de 200 cp.
depinde, tu stii mai bine ce faci, piesele astea pot fi o baza de plecare pt turbo ( excluzand galeria de evacuare )
Bmwaldo is offline   Reply With Quote
Old 09-09-09, 22:26   #11
MaZaN

Stage 4
 
MaZaN's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 207
Default Re: Piese motor M3 E36 pe alt motor in line 6

Sunt mai degraba purist cand vine vorba de turbo pe 6 in linie de la BMW . Parca nu-i sade bine unui BMW cu turbo (nu zic ca nu e cea mai eficienta metoda).
Intai sa rezolv problemutele pe care le are, apoi vad si ce s-ar putea schimba fata de stock; oricum pe primul loc ar fi suspensia (nu sa o cobor exagerat, "sa stea pe burta" cum zic baietii , ci sa o cobor si intaresc cat sa aibe rigiditatea pe care o vreau).
MaZaN is offline   Reply With Quote
Old 02-10-09, 15:57   #12
danezubmw

Stage 5
 
danezubmw's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 722
Member of:
[4Rally]
Default Re: Piese motor M3 E36 pe alt motor in line 6

Merg axele cu came de pe M3 E36 3.0 pe un E36 2.5 24V Vanos ????
danezubmw is offline   Reply With Quote
Old 07-10-09, 10:14   #13
bogdan_e36

Stage 4
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 206
Default Re: Piese motor M3 E36 pe alt motor in line 6

Quote:
Originally Posted by danezubmw View Post
Merg axele cu came de pe M3 E36 3.0 pe un E36 2.5 24V Vanos ????
daca motorul 2.5 este fara vanos iti merg axele fara nici o alta modificare.dar sa stii k nu iti da mai mult d 5-10 ponei,schimba si tachetzii+arcurile d supape si dak poti sa mareshti scaunele la supape si km tot c mai trebuie.stiu p cnv care a facut asa p o pisica 2.5 24v si a cam luat undeva la 30 d ponei p toata chestia asta...app planase si chiuloasa putin.

costul e mare si nu cred k se merita dar dak vrei un motor aspirat care sa isi bata joc d multe masini apucate si fal:P

PS:multa bafta
bogdan_e36 is offline   Reply With Quote
Old 10-10-09, 23:38   #14
catalanu
Banned

Stage 5
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 597
Member of:
[4Rally]
Default Re: Piese motor M3 E36 pe alt motor in line 6

Si axe de M3 pe 2,0 Vanos nu merg?
catalanu is offline   Reply With Quote
Old 28-07-11, 14:26   #15
valiracing

Stock
 
valiracing's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 4
Default Re: Piese motor M3 E36 pe alt motor in line 6

Quote:
Originally Posted by Hondarul View Post
Salut!

E vorba de motoare tot BMW, evident, dar 2.0, 2.5, 2.8.

Mai exact, merge pusa galeria de admisie de M3 pe un 2.0 fara alte modificari?

Sau si mai bine pusa problema - de ce am face aceasta modificare? Ajuta la ceva?

Dar galeria de evacuare? Teoretic, serpisorii de M3 cresc performanta, ajutand evacuarea gazelor, ardere mai bune, ceva caluti in plus - repet, teoretic.

Daca as vrea sa pun absolut tot de M3 pe un motor 2.0, adica admisie, injectoare, galerie evacuare, etc, ce s-ar intampla? Pentru ca debitmetrul si electronica (calculatorul) raman aceleasi, deci...
Pune un 2.5 care il cumperi mai mult moca si apoi sa te gandesti la ceva modificari minore ca daca vrei axe+arcuri de supape mai pui 1200euro . Asa 1200euro plus banii de 2.5 plus ce mai vrei tu admisie bla bla sunt fix banii de motor complet de M3 .
valiracing is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -