Go Back   Forum 4Tuning > www.4tuning.ro > Despre 4Tuning.ro / Noutati / Sugestii / Reclamatii > Coltul Incepatorului

Coltul Incepatorului Cititi aici despre cum sa postati, inregistrati, cum sa faceti mail, sau intrebati despre orice nu va descurcati.

Reply
 
Thread Tools
Old 27-01-13, 17:24   #1
Morph3u5_4u
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 0
Exclamation Probleme dupa schimbare distributie la Golf

Buna ziua! Am si eu o buba cu masina.
Am un Volkswagen Golf 3 din 1997 motor AFT 1.6 Benzina +GPL 74Kw de 101CP
Am facut o tura pe la serviceuri pt. ca sa fac:
1.Schimbul distributiei: cureaua si intinzatorul (Gates cu INA)
2.Schimbul de ulei: Castrol 5w-40 4l (Ii foarte OK, nu consuma. Max 3-400ml la 9-10.000Km)
3.Filtru ulei: Bosch
M-am decis sa las masina la service sa-mi faca schimbul. Cand am lasat masina, am precizat mecanicului sa verifice si:
4.Bujiile, aveam Bosch in 3puncte,si mi-au pus ceva Beru in 1 sau 2 puncte cred ca 2
5.Restul curelelor, trebuia doar ceva curea mai subtire cred ca de la pompa de apa (Gates)
6. si placutele de frana pe fata (care nu are legatura cu problema care o am)
Dupa schimb prezinta urmatoarele simptome:
1.Nu mai trage
2.Da rateuri, parca ii tractor
3.Se ineaca si merge intrerupt
4.S-a schimbat si sunetul motorului este mult mai golagios mai ales la turatii ridicate 2.500-3.000
5.La relanti mersul motorului nu este rotund si la relanti parca se aude un tic tic knd ii deschisa capota.
6. La acceleratie merge in suturi, sacadat se simte cel mai bine la curatii mici. Precizez ca motorul este foarte elastic si mergea foarte bine in a 5-a la 60 chiar 50km/h, iar acuma toate joaca pe ea.
7. Dupa ce am ridicat masina de la service parca se simtea ceva miros de ars in abitaclu la care knd am ajuns acasa am zis sa trag o privire sub capota la care knd am deschis capota m-a invaluit un miros deeee...... nici nu stiu ce .... plastic sau mai bine cauciuc ars. Ceea ce nu mi se pare normal.
Sper ca nu am uitat nimik. ( Era sa uit punctul 7.)
Deja de 3-4 zile ii in service si tot imi zic ca atunci knd ii gata, ma suna ei. Oricum eu mai ma duceam pe la ei in vizita, sa vad in ce stare ii masina( in fiecare zi), sa-mi spuna ceva nou, la care proprietarul mi-a spus ca la demontarea bujiilor a ramas ceva mizerie pe acolo se cica asa s-ar explica simptomele; iar de fiecare data cureaua de distributie era data jos. Nu stiu ce tot pot mesteri atata la ea, pt ca la alte serviceruri knd m-am dus imi ziceau ca maximum intr-o zi ii gata. Ma rag asa ziceau si ei la inceput .
Precizez ca cu aceste piese am rulat deja 90.000 km si mergea bine, acuma le-am schimbat si merge mai rau ca si inainte, din cei 101CP daca am 80CP ii bine. Eu ma asteptam sa mearga mai bine sau macar cum a fost inainte, ca sa nu-mi para rau de banii care i-am dat. Oricum Patronul serviceului mi-a zis sa stau lejer ca nu ma mai costa nimik in plus la astea . Intrebare: Ce au putut gresi, Ce sa intamplat? Daca vine de la schimbul de bujii mai bine le lasam pe alea, sau ar fi mai bune Boschurile cu 3 puncte? Sau daca ii cureaua de distributie, sa nu aibe distanta dintre dinti buna sau sa fie prea moale? Nu mai stiu ce sa cred!
Precizez ca inainte mergea ca un glont, si la deal, la drum intins si era si bubuit de incarcata, knd ma duceam sau veneam din Italia
Ce mi-ati sugera!
Astept si eu o lista cu posibil defect, un raspuns, ceva, va rog!
Multumesc.
Daca este ceva neinregula rog adminii sa-l mute unde trebe. Scuze dar sunt nou pe aicea!
Morph3u5_4u is offline   Reply With Quote
Old 30-01-13, 18:26   #2
Daniel_Toa

Stage 5
 
Daniel_Toa's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 8,003
Member of:
[Moderators]
[BMW]
[DACIA]
[VW]
Default Re: Probleme dupa schimbare distributie la Golf

Daca serviceul ti a facut acte , adica un deviz si factura + bon fiscal , mergi inapoi si prezinta problema . Posibil sa nu ai distributia pusa la punct .
Daniel_Toa is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -