Go Back   Forum 4Tuning > www.4tuning.ro > Despre 4Tuning.ro / Noutati / Sugestii / Reclamatii > Coltul Incepatorului

Coltul Incepatorului Cititi aici despre cum sa postati, inregistrati, cum sa faceti mail, sau intrebati despre orice nu va descurcati.

Reply
 
Thread Tools
Old 20-07-12, 12:45   #1
etu19
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 0
Default As dori un sfat! :)

Am un buget de 5000-6000.As dori sa achizitionez fie un bmw 320d 2002/2003/2004,fie passat 2003/2004 1.9tdi.Si inca nu sunt sigur ce ar fi mai accesibil si mai bun pt mine.M-ar interesa chiar si 4X4.ce parerea aveti?75% voi circula cu masina pe drum urban.Ce imi recomandati?
etu19 is offline   Reply With Quote
Old 20-07-12, 23:30   #2
silviu.o

Stage 5
 
silviu.o's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 559
Member of:
[VW]
[Fiat]
[Competitor CNCA]
Default Re: As dori un sfat! :)

Eu am un BMW 320d cu motor de 2000 diesel si un golf V cu motor de 1.9 tdi, deci cam acelasi ca si passat-ul. BMW-ul e o masina foarte buna cu un consum mic, dar e masina de drum intins, nu prea ii plac orasele si aglomeratie, plus ca iarna nu prea ai ce cauta cu el in oras sau in afara, datorita aderentei care chiar si cu niste cauciucuri bune nu e foarte buna, plus garda mica la sol si a distanta mica a cauciucurilor fata de aripa, eu anul trecut tot trebuia sa opresc sa curat zapada care amentinta sa imi rupa aripile la cativa kilometri, si ca trebuia sa trag tare de volan ca sa pot vira tot din cauza zapezii. Motorul de 1.9 TDI e un motor fiabil si care nu consuma mult, iar passat-ul e o masina buna care se preteaza mai bine la oras decat BMW-ul. Eu as zice insa sa alegi un motor pe benzina daca circuli majoritatea timpului in oras deoarece se preteaza mai bine la oras decat unul diesel.
silviu.o is offline   Reply With Quote
Old 21-07-12, 09:54   #3
omaigadlol

Stage 3
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 138
Default Re: As dori un sfat! :)

Cat de lung va fi un drum? 3km? 5? 10? iti bati joc de motor daca mergi cu el rece. Daca asta e cazul, orienteaza-te catre altceva (benzina).
omaigadlol is offline   Reply With Quote
Old 24-07-12, 13:14   #4
etu19
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 0
Default Re: As dori un sfat! :)

Faza e ca 25% va fi drum rural(gropi,blah blah) si din cauza aceasta caut o masina care totusi sa nu fie chiar foarte joasa.Bmw-ul este mai jos,ar fi ceva daca ar avea facelift...sincer inclin 65% spre passat...astept indrumarile voastre

Va multumesc mult Silviu.o si omygadlol!
etu19 is offline   Reply With Quote
Old 24-07-12, 13:45   #5
etu19
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 0
Default Re: As dori un sfat! :)

Quote:
Originally Posted by omaigadlol View Post
Cat de lung va fi un drum? 3km? 5? 10? iti bati joc de motor daca mergi cu el rece. Daca asta e cazul, orienteaza-te catre altceva (benzina).
Cred ca inteleg ce vrei sa zici...De ex. parintii mei au un passat 19.tdi 2003 break si sunt multumit cum se comporta.Tatal meu imi recomanda tot un diesel.M-am gandit si la un golf dar e o masina mai joasa decat passatul cu vreo 5-6 cm(asta am auzit).O sa merg si pe la tara aproapte in fiecare sfarsit de sapt si voi circula si peacolo(gropi,drum de tara intr-un cuvant).Ce mi-ai recomanda?
etu19 is offline   Reply With Quote
Old 24-07-12, 14:48   #6
omaigadlol

Stage 3
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 138
Default Re: As dori un sfat! :)

La care Golf te gandesti? m-as mira sa fie diferenta de 5-6cm fata de passat. E vorba de Golf5, nu? din ce zice unul aici despre Golf5:
http://vwforum.************/topic/39...5/#entry611323

Quote:
garda la sol (nu SL si fara "drumuri grele") e undeva la sub 20cm (17 sau 18 cm daca imi aduc bine aminte) cu masina goala si 15cm cu ea incarcata.
15mm aia (adica 1,5cm) de la "drumuri grele"
15-16cm nu e deloc putin.

O alternativa ar fi Skoda Octavia 1.9tdi. Cu aceiasi bani poti s-o iei mai noua si mai putin rulata decat un Passat. In plus, multe sunt deja echipate cu "pachet drumuri grele".
omaigadlol is offline   Reply With Quote
Old 24-07-12, 17:00   #7
silviu.o

Stage 5
 
silviu.o's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 559
Member of:
[VW]
[Fiat]
[Competitor CNCA]
Default Re: As dori un sfat! :)

Golf-ul V e destul de jos chiar siu in versiunea pe benzina la care se incadreaza la banii lui. Eu as zice mai degraba passat desi versiunea diesel e destul de joasa iar scutul face mai mult rau decat bine la gropi, sau skoda octavia dar motorizare pe benzina, cu care chiar nu ai avea probleme pe drum de tara.
silviu.o is offline   Reply With Quote
Old 25-07-12, 08:24   #8
etu19
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 0
Default Re: As dori un sfat! :)

Quote:
Originally Posted by silviu.o View Post
Golf-ul V e destul de jos chiar siu in versiunea pe benzina la care se incadreaza la banii lui. Eu as zice mai degraba passat desi versiunea diesel e destul de joasa iar scutul face mai mult rau decat bine la gropi, sau skoda octavia dar motorizare pe benzina, cu care chiar nu ai avea probleme pe drum de tara.
Din ce cauza scutul face mai mult rau decat bine la gropi?Eu m-am gandit si la golf 5 dar sa-i montez un scout metalic...
etu19 is offline   Reply With Quote
Old 25-07-12, 13:10   #9
silviu.o

Stage 5
 
silviu.o's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 559
Member of:
[VW]
[Fiat]
[Competitor CNCA]
Default Re: As dori un sfat! :)

Daca lovesti ceva puternic, scutul o sa sara si pe langa ca o sa iti sparga baia o sa rupa si suportii de pe toate piesele de plastic de care e prins. Am testat eu asta cu 2 golf IV la care le-am pus scut metalic si la niste gropi a iesit un dezastru, cand scutul a cazut si a rupt tot pe acolo. Scutul de plastic e pus mai mult pentru a proteja motorul de mizerie, dar asigura si un pic de protectie iar riscul de a se rupe nu e asa mare deoarece nu e rigid. Alta chestie, e ca eu nu cred ca ai cum sa pui scut metalic la golf V deoarece parte din fata e 90% din plastice si nu ai de unde sa il prinzi. Solutia pentru drumuri grele ar fi un scut de plastic mai gros, si inaltatoare pe telescoape.

Last edited by silviu.o; 25-07-12 at 13:12.
silviu.o is offline   Reply With Quote
Old 25-07-12, 13:14   #10
etu19
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 0
Default Re: As dori un sfat! :)

Quote:
Originally Posted by silviu.o View Post
Daca lovesti ceva puternic, scutul o sa sara si pe langa ca o sa iti sparga baia o sa rupa si suportii de pe toate piesele de plastic de care e prins. Am testat eu asta cu 2 golf IV la care le-am pus scut metalic si la niste gropi a iesit un dezastru, cand scutul a cazut si a rupt tot pe acolo. Scutul de plastic e pus mai mult pentru a proteja motorul de mizerie, dar asigura si un pic de protectie iar riscul de a se rupe nu e asa mare deoarece nu e rigid. Alta chestie, e ca eu nu cred ca ai cum sa pui scut metalic la golf V deoarece parte din fata e 90% din plastice si nu ai de unde sa il prinzi. Solutia pentru drumuri grele ar fi un scut de plastic mai gros, si inaltatoare pe telescoape.
Aha.Va multumesc pt sfaturi...dar cred ca passatul ar fi mai potrivit pt mine.
etu19 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -