Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > PORSCHE > Alte discutii Porsche

Reply
 
Thread Tools
Old 09-10-08, 09:52   #1
nine_eleven

Stock
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 3
Default Ambreiaj 911, consum ulei!

Sunt novice in ale condusului si am o nelamurire: cum trebuie condus pentru a proteja ambreiajul unui 911 manual in trafic si in general?Cred ca cea mai buna idee ar fi cursurile unei scoli de piloti.In rest, cred ca problemele cu consumul de ulei sunt comune tuturor motoarelor boxer: 1l/1500 km !
nine_eleven is offline   Reply With Quote
Old 09-10-08, 14:10   #2
morghen

Stage 5
 
morghen's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,142
Member of:
[Moderators]
[Racing Syndicate]
[PORSCHE]
Default Re: Ambreiaj 911, consum ulei!

Am mutat aici topicul.

Pt a proteja ambreajul unui 911 in trafic...itzi cumperi alta mashina cu care circuli in orash...la servici...etc..shi cu 911 mergi la plimbare cand nu e trafic, eu asha fac(deshi nu am 911)
Astfel evitzi shi consumul mare de ulei
morghen is offline   Reply With Quote
Old 09-10-08, 17:56   #3
nine_eleven

Stock
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 3
Smile Re: Ambreiaj 911, consum ulei!

Salut,
Multumesc, asta e varianta cea mai simpla...
Insa, iubesc prea mult masina ca sa ma despart de ea pe timpul zilei!
Chestia cu consumul de ulei e specificata si in cartea tehnica, cat despre ambreiaj, o sa ma impac cu ideea...
Totusi, masina condusa de un profesionist(nu de mine!) face minuni la capitolul asta, dupa o ora de forja pe serpentine nu miroase ambreiajul deloc, am fost martor...
Stiu raspunsul tau: sa i-o dau lui, nu?!
nine_eleven is offline   Reply With Quote
Old 09-10-08, 18:36   #4
morghen

Stage 5
 
morghen's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,142
Member of:
[Moderators]
[Racing Syndicate]
[PORSCHE]
Default Re: Ambreiaj 911, consum ulei!

lol, nu mah eu ziceam de trafic...nu de serpentine...parerea mea e ca nu ai ce cauta cu un 911 la ora de varf prin trafic. Incingi motorul fara sens...cum s-ar zice: arzi gazul de pomana.

Ca sa nu incingi ambreajul...ai grija sa nu tzii pedala putzin apasata, in mers, din gresheala....nu fa "double-clutch" shi nu schimba viteze ca pe bitzigla....daca nu abuzezi de ea...n-ar trebui sa-tzi faca nici o problema, din ce an e mashina? ceva poze cu ea pui?
morghen is offline   Reply With Quote
Old 09-10-08, 22:11   #5
Alex_cristocea

Stage 5
 
Alex_cristocea's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 671
Default Re: Ambreiaj 911, consum ulei!

Poti sa mergi normal ca si cu orice masina nu o sa aiba nimic. Cu cat abuzezi mai mult de el cu atat o sa se duca mai repede daca mergi normal nu ai de ce sa ai probleme. in conditii normale de utilizare ar trbui sa te tina cam 100k/km.
__________________
87' 944 Turbo
Alex_cristocea is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -