Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > PORSCHE > Alte discutii Porsche

Reply
 
Thread Tools
Old 11-09-07, 17:33   #1
luci2oo1

Stage 1
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 11
Default abia astept sa-mi iau porsche 924



off mai am de asteptat vreo 2 saptamani, si sunt deja mort dupa masina asta... am fost de vreo 2 ori sa o vad, sa o bibilesc pe toate partile, si nu-mi mai pot lua gandul deloc de la ea...

nu m-am incumetat sa o conduc, am preferat sa las aceasta placere abia pentru momentul in care vad ca e pe numele meu
luci2oo1 is offline   Reply With Quote
Old 11-09-07, 18:05   #2
luci2oo1

Stage 1
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 11
Default Re: abia astept sa-mi iau porsche 924

ceva sfaturi privitoare pentru momentul cand voi achizitiona aceasta masina?
sau orice alte info / sfaturi aveti...

in orice caz, pentru un 924, care:
- la exterior are mici zgarieturi, chiar nesesizabile
- la motor e cat de cat ok, ar mai trebui facute cateva reglaje (nu e o suma mare de bagat in el) sa mearga si mai rotund
- transmisia si CV sunt ok
- evacuarea la fel, e ok
- la interior trebuie muncit unpic (are tot interiorul ~ complet, insa are cateva crapaturi pe bord, pe scaunele din fata si cam atat, restul se reface foarte usor. Astea enumerate sunt doar cele mai "grave" privite de mine, ca sa zic asa)

Cam cat ati da?

In conditiile in care el are 27 de ani (fabr. 1980), ar avea ceva piese noi bagate in el, ar fi restaurat cam 90% sa zic, 10% reprezentand interiorul si acele mici zgarieturi de pe el nesesizabile, ar fi inmatriculat in RO?

PS: raspundeti on-topic va rog, nu ma intereseaza remarcile ca e prea veche, pentru ca din punctul meu de vedere 924 merita toata atentia mea, si nu numai a mea...

Last edited by luci2oo1; 11-09-07 at 18:08.
luci2oo1 is offline   Reply With Quote
Old 11-09-07, 22:40   #3
morghen

Stage 5
 
morghen's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,142
Member of:
[Moderators]
[Racing Syndicate]
[PORSCHE]
Default Re: abia astept sa-mi iau porsche 924

bafta la cumparat. cand l-ai luat vb
morghen is offline   Reply With Quote
Old 13-09-07, 11:13   #4
JustinCase

Stage 5
 
JustinCase's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 726
Member of:
[BMW]
Default Re: abia astept sa-mi iau porsche 924

Dupa descrierea ta am impresia ca tu vrei sa cumperi ERI-ul, nu?
Am fost si eu foarte aproape acum 3 zile sa cumpar un 924 din 79, era in Timisoara si cerea 1500e pe el. Sincer eu am ajuns la concluzia ca este mai bine sa-mi cumpar un 944 dupa 85 din Germania. Cat dadeam pe 924 din 79 plus cat ma costa sa ii refac tapiteria, plus revopsire, plus motorul schimbat (125 de cai sunt prea putini), plus omologrea ma ducea mai mult decat un 944 din Germania la care nu mai trebuie sa ii fac absolut nimic. Nu stiu exact in ce stare se afla ERI-ul asta si nici nu pot sa-mi dau cu parerea daca face 3900e. Daca tie iti place asta e tot ce conteaza
PS: spui ca are crapaturi pe bord, incearca sa faci rost de un "bord oval" de 944 de dupa 85, ii da un aer mult mai modern

Last edited by JustinCase; 13-09-07 at 11:16.
JustinCase is offline   Reply With Quote
Old 13-09-07, 11:43   #5
luci2oo1

Stage 1
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 11
Exclamation Re: abia astept sa-mi iau porsche 924

Ms de raspuns, si ptr sfaturi.
Raspunsul la intrebarea ta este: DA!

As putea sa-i schimb bordul, insa nu-s sigur ca ar merge de 944 pe el... decat daca as face niste modificari posibil. Plus ca as vrea sa-l tin cat mai original posibil.

Da, mie imi place masina foarte mult, si asa cum ai zis si tu, daca-mi place nimic nu mai conteaza.

Am luat in calcul si varianta sa ma duc in afara sa-mi iau 924 / 944, insa inmatricularea cred ca m-ar rupe asa ca am exclus aceasta varianta din start. Prefer sa o iau de aici si sa bag banii de inmatriculare in ea si altii care ii voi mai baga...

Pe mine momentan m-ar multumi acel motor de 125cp, la ce drumuri avem nici nu stiu daca as vrea sa o rup prin gropile Romaniei, nu s-ar merita. Nu o iau pentru viteza.

off.. abia astept sa o iau...

Apropo de cel de 1500eur din TM, si eu am fost tentat, insa, prefer sa ceva din Bucuresti, chiar daca e mai mult + ca daca ai vorbit cu cel din TM sti cate ceva despre masina si ar trebuii sa-ti dai seama de ce nu ma tenteaza la 1500euro.

Last edited by luci2oo1; 13-09-07 at 11:47.
luci2oo1 is offline   Reply With Quote
Old 13-09-07, 12:10   #6
JustinCase

Stage 5
 
JustinCase's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 726
Member of:
[BMW]
Default Re: abia astept sa-mi iau porsche 924

Stiu si eu ca taxa de inmatriculare la un 944 costa cam 6000e de aceea nu vreau sa o inmatriculez in Romania. Ma descurc eu sa o inmatriculez offshore si ii trag teapa lu Tariceanu
Eu am alta parere la capitolul 125 de cai... daca scrie Porsche pe ea, atunci trebuie sa muste din asfalt si asta obtii abia dupa 200 de cai. Ai si tu dreptate cu gropile din Bucuresti dar totusi mai gasesti portiuni care sunt numai bune de dat blana Probabil ca tu o sa vrei ca masina de zi cu zi si in acest caz nu se justifica neaparat sa fie puternica.
Tin sa-ti spun la final ca iti apreciez decizia de a cumpara un Porsche si te felicit ca esti unul dintre cei care stiu ce inseamna o masina cu stil
JustinCase is offline   Reply With Quote
Old 13-09-07, 13:54   #7
luci2oo1

Stage 1
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 11
Default Re: abia astept sa-mi iau porsche 924

multumesc pentru apreciere

eh mie imi plac foarte mult masinile clasice, iar pentru Porsche am o slabiciune teribila.

o sa o folosesc si zi de zi, insa dupa ce o voi termina de facut de la A la Z... deci o sa am putin de asteptat.

Cat despre inmatricularea de care zici tu... poate imi dai un PM sa-mi zici ce idei ai, cum ai putea sa-l dai pe Tariceanu la o parte. ca alta varianta decat sa o inmatriculezi acolo de unde o iei pe o persoana de incredere si sa ai o procura care sa o ti dupa tine tot timpul dupa aia... eu nu mai stiu alta.
luci2oo1 is offline   Reply With Quote
Old 13-09-07, 14:26   #8
JustinCase

Stage 5
 
JustinCase's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 726
Member of:
[BMW]
Default Re: abia astept sa-mi iau porsche 924

Prima varianta de inmatriculare ar fi cea offshore in Vanuatu. Pretul aproximativ ar fi undeva la 1200$ si poti citi mai multe pe gtgroup.com.vu Ca o paranteza, GtGroup colaboreaza la noi in Romania si cu Laveco deci nu se pune problema sa nu fie o firma serioasa. La finalul procedurii o sa ai actele pe numele tau si eviti problema procurii. Din pacate la acest tip de inmatriculare o sa te lovesti de problema RCA-ului care in Romania costa aproximativ 5,5 mil pe luna pentru masinile inmatriculate in strainatate care au nevoie de RCA pe perioada sederii in Romania. Totusi eu am reusit sa negociez cu o firma de asigurari din Romania o reducere, urmand sa platesc 2,8 mil pe luna cu promisiunea din partea mea sa reinoiesc asigurarea pe viitor numai la ei. A doua varianta de inmatriculare ar fi cea in Bulgaria unde se poate deschide o firma pe numele tau si masina sa fie trecuta in propietatea firmei. Costul aproximativ al "distractiei" ar fi undeva la 700e urmand sa paltesti anual o asigurare de aproximativ 100e (pe 12 luni). O sa ma interesez la o firma de asigurari din Bulgaria cat ar costa o carte verde pentru o masina inmatriculata in alta tara (Vanuatu) si daca este tot in jurul sumei de 100e atunci TEAPA TARICEANU definitiv!!! O inmatriculez in Vanuatu, cumpar asigurare in Bulgaria si am rezolvat problema foarte elegant fara sa platesc un leu guvernului romanesc.
JustinCase is offline   Reply With Quote
Old 13-09-07, 14:44   #9
luci2oo1

Stage 1
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 11
Default Re: abia astept sa-mi iau porsche 924

mda, ar fi o idee

o sa studiez si varianta asta, dar nu stiu daca voi face la fel... oricum mult succes
luci2oo1 is offline   Reply With Quote
Old 17-09-07, 11:23   #10
luci2oo1

Stage 1
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 11
Default Re: abia astept sa-mi iau porsche 924

am renuntat la ERI...
am cate ceva despre masina, si prefer sa caut alta... o sa deschid un nou topic in legatura cu asta
luci2oo1 is offline   Reply With Quote
Old 17-09-07, 11:54   #11
JustinCase

Stage 5
 
JustinCase's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 726
Member of:
[BMW]
Default Re: abia astept sa-mi iau porsche 924

Dar ce are de te-ai razgandit? Da-mi si mie mai multe detalii, sunt chiar curios
JustinCase is offline   Reply With Quote
Old 17-09-07, 12:19   #12
luci2oo1

Stage 1
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 11
Default Re: abia astept sa-mi iau porsche 924

nu pot denigra omul chiar asa in public... vezi PM
luci2oo1 is offline   Reply With Quote
Old 11-11-07, 11:38   #13
porsche924i

Stock
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 1
Default Re: abia astept sa-mi iau porsche 924

sal em eu porshe super de vanzare si vreau sal dau urgent 0745950049
porsche924i is offline   Reply With Quote
Old 11-11-07, 16:14   #14
morghen

Stage 5
 
morghen's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,142
Member of:
[Moderators]
[Racing Syndicate]
[PORSCHE]
Default Re: abia astept sa-mi iau porsche 924

pune poze sa vedem shi noi cat e de super
morghen is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -