Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > PORSCHE > Alte discutii Porsche

Reply
 
Thread Tools
Old 11-05-11, 19:37   #1
Issues

Stage 5
 
Issues's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 323
Member of:
[PORSCHE]
Default lucrare facuta de mecanic din bucuresti

motor care mi-a mincat o groaza de bani si sa nu mai zic o groaza de timp si m-a tinut citeva sute de km. segmentii care se vad in poze mi s-a spus ca sint in stare f buna si ca n-are rost sa pun altii. (probabil nici nu s-a uitat la ei) al doilea nici macar nu cred ca atingea blocul motor ca e ruginit acolo de 24 de ani. celalalt de ungere l-am rupt eu din greseala . ala era bun spre surprinderea mea. pretentii de piese originale au fost ca doar asa a zis omu ca-mi da garantie. garantie din carici ca nu mi-a mai raspuns la telefon si nici pe mess. oricum nu aveam pretentie de garantie dar macar citeva sfaturi. Actual motorul s-a reparat de alt mecanic. sper sa se fi descurcat mai bine. Aveti grija la ce "mecanici" cereti ajutor.
Preturi care mi s-a cerut la unele piese.
- 200 lei uleiul / 75 lei in magazin
- 200 lei 4 bujii / 60 lei in magazin
- 60 lei filtru ulei / 15 lei in magazin
- 100 lei termostat / 45 lei in magazin
- 40 lei filtru aer / 25 lei in magazin
etc etc etc
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC00204.JPG
Views:	71
Size:	482.7 KB
ID:	1999929   Click image for larger version

Name:	DSC00205.JPG
Views:	76
Size:	470.7 KB
ID:	1999930   Click image for larger version

Name:	DSC00206.JPG
Views:	85
Size:	491.9 KB
ID:	1999931  

__________________
V6 TFSi
Issues is offline   Reply With Quote
Old 11-05-11, 21:56   #2
Mariacu
Porsche Driver

Stage 3
 
Mariacu's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 74
Member of:
[PORSCHE]
Default Re: lucrare facuta de mecanic din bucuresti

Ai fost la vreun service sau la mecanic acasa? Cum il cheama si in ce zona sta? Sa stim si noi sa ne ferim....
Mariacu is offline   Reply With Quote
Old 11-05-11, 21:59   #3
Issues

Stage 5
 
Issues's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 323
Member of:
[PORSCHE]
Default Re: lucrare facuta de mecanic din bucuresti

am uitat cum il cheama. la el acasa lucra. am fost si la un service si nici acolo n-am facut cine stie ce afacere. pina la urma mi-am facut-o singur.

Last edited by Issues; 11-05-11 at 22:06.
Issues is offline   Reply With Quote
Old 12-05-11, 09:44   #4
Alex_cristocea

Stage 5
 
Alex_cristocea's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 671
Default Re: lucrare facuta de mecanic din bucuresti

Dupa cum arata pistoanele segmentii au fost gripati din cauza depunerilor de carbon. Se intampla la motorarele vechi mai ales cele care functioneaza mult timp cu ulei mineral. Dupa cum arata biela pe interior motorul cred ca avea probleme cu ungerea. De curiozitate ce presiune aveai la ulei?
__________________
87' 944 Turbo
Alex_cristocea is offline   Reply With Quote
Old 12-05-11, 11:33   #5
Issues

Stage 5
 
Issues's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 323
Member of:
[PORSCHE]
Default Re: lucrare facuta de mecanic din bucuresti

motorul a fost desfacut tot. am cumparat tot ce mi s-a cerut. in principiu simeringuri si garnituri. dupa cum arata segmentii aia nu cred ca au citeva sute de kilometrii. nici nu cred ca s-a uitat la ei sau i-a pus de forma. presiunea cred ca era slaba. d-asta ma gandesc si eu ca s-au futut cuzinetii aia. dar problema segmentilor ma seaca rau !!! aia nu sint segmenti cu care trebuia montat motorul tinind cont ca am dat 6 mil pe garnitura de chiuloasa si un set de segmenti costa 3 mil. toti 4 segmenti sint asa. nu doar la un piston. sint pusi de forma.

Last edited by Issues; 12-05-11 at 11:42.
Issues is offline   Reply With Quote
Old 12-05-11, 20:12   #6
Alex_cristocea

Stage 5
 
Alex_cristocea's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 671
Default Re: lucrare facuta de mecanic din bucuresti

Din pacate a trebuit sa inveti pe pielea si buzunarul tau ca nu toata lumea poate face motoare cum trebuie. Daca se intampla sa mai ai nevoie iti pot recomanda cateva service-uri unde te poti adresa cu astfel de probleme.
Alex_cristocea is offline   Reply With Quote
Old 12-05-11, 21:36   #7
Issues

Stage 5
 
Issues's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 323
Member of:
[PORSCHE]
Default Re: lucrare facuta de mecanic din bucuresti

am vrut sa aduc masina sa-i facem motorul la tine la service linga romano americana dar mi-a fost f greu sa duc masina fiind stricata, sa aduc motorul care urma sa fie pus pe masina si apoi sa iau motorul stricat. asa ca l-am desfacut eu in curte. i-am schimbat vibrochen cu biele , cuzineti, segmenti, pistoane etc si i-am dat cheie. o sa pun un video zilele astea. sa inceteze ploile.
Issues is offline   Reply With Quote
Old 12-05-11, 22:21   #8
Alex_cristocea

Stage 5
 
Alex_cristocea's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 671
Default Re: lucrare facuta de mecanic din bucuresti

Nu de asta era vb. Cand vine vorba de interne la motoare eu prefer sa merg la Caprita (pe langa p-ta domenii), oamenii asta fac toata ziua si chiar o fac cum trebuie, iar preturile sunt acceptabile pentru calitatea care o ofera. Ma bucur sa aud ca l-ai facut. Stii cum e prima data e mai greu . Mult succes!
Alex_cristocea is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -