Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > PORSCHE > Alte discutii Porsche

Reply
 
Thread Tools
Old 06-01-09, 17:05   #1
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Oare se poate mai rău de atat?

Dieselul a intrat în producţia de serie la Porsche, odată cu SUV-ul Porsche Cayenne

Porsche Cayenne diesel a intrat în producţia de serie odată cu sfârşitul lunii decembrie. SUV-ul va avea disponibil din 2009 cu un propulsor V6 TDI de 3.0 litri, aflat şi în oferta Audi şi Volkswagen.

Propusorul produce 240 de CP si consuma aproximativ 9.0 litri la suta de km, distanta pe care lasa in urma aproximativ 250 de g de CO2. Porsche Cayenne diesel va fi cea mai modesta varianta a SUV-ului din perspectiva cailor putere, insa va oferi un cuplu de invidiat, 550 Nm. Transmisia integrala a dieselului va fi gestionata de o cutie automata Tiptronic S in standard. Porsche Cayenne diesel este construit in Germania la Leipzig, masina devenind primul model Porsche care foloseste tehnologia diesel pentru propulsie. Porsche Cayenne diesel intra pe o piata in care consumatoarele de 3.0 litri de motorina erau oferite doar sub capota Land Rover sau Mercedes ML. Porsche Cayenne diesel devine cea mai putin gurmanda si cea mai ecologica versiune a SUV-ului, detronand propulsorul pe benzina de 3.6 litri din aceasta pozitie. aceasta stare de fapt va dura doar pana in 2010, cand producatorul german a anuntat varianta hibrida a Porsche Cayenne.Aceasta trebuie sa consume mai putin de 9.0 litri la suta de km, iar emisiile trebuie sa scada pe masura. Evident ca aceste cifre sunt obtinute dupa un parcurs in care soferul nu exagereaza cu pedala de acceleratie.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 06-01-09, 22:16   #2
morghen

Stage 5
 
morghen's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,142
Member of:
[Moderators]
[Racing Syndicate]
[PORSCHE]
Default Re: Oare se poate mai rău de atat?

ce poate fi mai rau decat asta?...hmm...sa-mi inghetze borcanele cu zacusca...

cui ii pasa??..majoritatea dintre noi conducem porsche-uri vechi din anii 80-90 si nu avem nici intentzia nici puterea financiara sa cumparam un cayenne nou..deci putzin ne pasa ca astia vand masini diesel.
morghen is offline   Reply With Quote
Old 06-01-09, 22:39   #3
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Oare se poate mai rău de atat?

dap, să-ţi înghete borcanele cu zacuscă ar fi naşpa tare, eu mor după zacuscă, poate ma lipesc de vreo 100 de grame de la tine
totuşi, herr Ferdinand nu cred ca ar fi foarte încântat de scornelile urmaşilor lui
aleks is offline   Reply With Quote
Old 07-01-09, 07:59   #4
morghen

Stage 5
 
morghen's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,142
Member of:
[Moderators]
[Racing Syndicate]
[PORSCHE]
Default Re: Oare se poate mai rău de atat?

pai uita-te la panamera cum arata...nu cred ca ii pasa atat de mult de motorul diesel cat ii pasa de cum arata cotarca aia
morghen is offline   Reply With Quote
Old 07-01-09, 08:53   #5
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Oare se poate mai rău de atat?

da, mi se pare un argument corect
jipu' cu motor de tractor pică pe locul doi după cotarcă
aleks is offline   Reply With Quote
Old 07-01-09, 21:07   #6
Alex_cristocea

Stage 5
 
Alex_cristocea's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 671
Default Re: Oare se poate mai rău de atat?

....bravo lor, in plina criza scot ceva sa impace si capra si varza. Daca te uiti putin la posesori de Cayene o sa vezi ca nici unul dintre ei nu e foarte pasionat de masini, asa ca nu fac decat sa diversifice un segment de piata care se pare ca va merge bine in perioada urmatoare si fie vorba intre noi acuma care din voi nu ar vrea 240 cp si 550nm pe masina lui cu 9% consum. sunt putini printre noi care pot sa spuna ca o duc mai bine la capitolul motorizare.
__________________
87' 944 Turbo
Alex_cristocea is offline   Reply With Quote
Old 07-01-09, 22:56   #7
agentulsecret3

Stage 5
 
agentulsecret3's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 579
Member of:
[PORSCHE]
[Old School Cars]
Default Re: Oare se poate mai rău de atat?

ia imprumuta-ma si pe mine si iti zic eu cum e cu newtoni.)
agentulsecret3 is offline   Reply With Quote
Old 13-01-09, 11:43   #8
stealth r/t tt

Stage 5
 
stealth r/t tt's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 306
Default Re: Oare se poate mai rău de atat?

Quote:
Originally Posted by Alex_cristocea View Post
....Daca te uiti putin la posesori de Cayene o sa vezi ca nici unul dintre ei nu e foarte pasionat de masini, .


nu prea cred ca e asa cum spui tu: eu am Cayenne si sunt mai mult decat pasionat, atat de Cayenne cat si de alte masini. intradevar, mitul Porsche incepe sa devina prea comercial, dar asta este economia de piata. si sa stii ca nu trebuie asociata imaginea unei masini cu cea a unui om, spre exemplu doar cativa dintre posesorii de 944 S sau S2 au fost pasionati de masina lor. si aici pot sa il mentionez ptr cei care l-au cunoscut pe "Sharpe"- cel care a avut primul 944 Turbo Portocaliu, si fost entuziast posesor a mai multor exemplare de la 924 pana la 944 si pana la o prietena care a avut un 944 Turbo s cred ca era -spun asta ptr ca fugea mai tare si era diferit fata de celelalte, albastru cu numere de DJ, care normal ca nu stia NIMIC despre masina, lucru testat de altfel . si lista poate continua, spre ex. nu stiu cat de multe stia despre masina (cred ca este aceeasi masina) care este la tine acum fostul proprietarul din Drumul Taberei, dar asta nu ne determina sa il caracterizam ca fiind nepasionat de masini avand in vedere ca masina a intretinut-o destul de bine o lunga perioada de timp, ma refer aici la aspect, nu stiu tehnic.

revenind la topic.
Cayenne Diesel 3.0 = POS
nu stiu ce au in cap oamenii astia, dar sa pui motorasul asta pe o masina de aprox.2500kg, este de ras pentru ce reprezenta o data marca. Si cand te gandesti ca aveau la dispozitie motoare diesel foarte tari: Touareg are V10 TDI, un monstru, iar Audi are Q7 V12 TDI de 500cp mai monstruos.
intotdeauna va exista un Turbo S, ca si cea mai sportiva varianta, si acesta va fi si este o masina sportiva, dar care nu va avea nici pe departe numarul de unitati vandute cu motorul diesel, la fel cum s-a intamplat si cu varianta de baza, respectiv motorul de 3.6 care echipeaza varianta de baza, si cu care mai toti posesorii de alte masini se iau la intrecere, de ce? ptr ca toti vor sa aiba la activ depasirea unui Porsche.
__________________
www.ToolMan.ro

Vanzari si Service la standarde ridicate
Husqvarna|Makita|Benza|Oregon|Fronius|Unior

tel: 0244 347414 / 0721 991892

Last edited by stealth r/t tt; 13-01-09 at 11:53.
stealth r/t tt is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -