Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > PORSCHE > Porsche tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 20-02-12, 20:21   #1
venucci

Stock
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 1
Default Powerkit pt Cayenne Diesel 2012

Salut,
As vrea sa pun un powerkit (sau chiptuning) la un Cayenne Diesel 2012.
Ma gandeam initial la achizitionez powerkit-ul de la Techart dar acum mi se pare cam complicat (deplasare pana in Germania .. etc). Ce ma incanta totusi la varianta asta este activarea lui la apasarea butonului "sport".

Ce sfaturi imi puteti da? Are cineva powerkit-ul asta de la Techart?
Ce variante de tuning am in Romania?

Si inca un aspect foarte important: indiferent de varianta de tuning aleasa poate fi "ascunsa" de cei de la service pentru pastrarea garantiei?
venucci is offline   Reply With Quote
Old 06-03-12, 22:53   #2
zx9rmania

Stage 2
 
Join Date: May 2011
Posts: 27
Default Re: Powerkit pt Cayenne Diesel 2012

Quote:
Originally Posted by venucci View Post
Salut,
As vrea sa pun un powerkit (sau chiptuning) la un Cayenne Diesel 2012.
Ma gandeam initial la achizitionez powerkit-ul de la Techart dar acum mi se pare cam complicat (deplasare pana in Germania .. etc). Ce ma incanta totusi la varianta asta este activarea lui la apasarea butonului "sport".

Ce sfaturi imi puteti da? Are cineva powerkit-ul asta de la Techart?
Ce variante de tuning am in Romania?

Si inca un aspect foarte important: indiferent de varianta de tuning aleasa poate fi "ascunsa" de cei de la service pentru pastrarea garantiei?

Nu o sa se simta prea tare si iti spun din experienta, am facut la un X6 35d de la 286 CP la aprox 325-330 CP se simtea la reprize mai ales a3a si a4a insa nimic extraordinar, masinile sunt inca mult prea grele si diferenta de cuplu nu este extraordinara pentru a merita. Ar fi nevoie de mult mai multe modificari ca sa spui DAAAAAAAAAAA !!!!!! Asa DAAAAAA !!!!

Totusi pentru 500Euro poate as face-o iar, insa nu cu un pret enorm de platit la Techart, ti-as recomanda sa cauti pe net eventual GIAC care fac softuri de fffffffffff buna calitate, eventual SKN / ABT / MTM etc dar toate sunt mult peste bugetul de mai sus, insa probabil ceva mai ieftin decat Techart.

De ascuns de catre cei de la service in general o faci cu un piggy-back sau faci reflash cu un remote-ecu flasher pe obd inainte de service altfel nu stiu. Nu o sa preia nimeni in RO garantia masinii tale, poate Techart cu un cost de flash de peste 5000 euro ca altfel nu vad.

Asculta-ma si nu te baga la prostii, ia o masina usoara si fa-ti de cap cu ea daca asta nu ti ajunge si cred ca nu-ti ajunge...., cayenne nu e pentru asta si iti spune unul care conduce un cayenne turbo si nu, nu i-am mai facut chip cu toate ca as fi castigat mai mult decat la un diesel.
zx9rmania is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -