Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > AUDI > Alte discutii Audi

Reply
 
Thread Tools
Old 14-12-07, 01:16   #1
lrazvani

Stage 4
 
lrazvani's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 210
Default a4 2003 fiabilitate ?!?

Salutare ! imi sta gandul la un a4 2003...vreau sa stiu umpic mai multe despre dotarile acestei masini . Vreau sa stiu daca a4 are climatizare pt. locurile din spate si daca are sirocol ?
Si as mai dori ceva detalii in privinta motoarelor...nu cred ca o sa aleg benzina pt. ca la audi este diferenta mare de consum de la benzina la diesel . Sunt mari diferentele de consum intre motoarele 1.9 tdi 4 cilindri 131 cp si 2.5 tdi v6 150 cp ??Cam ce diferenta de consum e intre 2wd si quattro ? E mai usor decat un A6? Piesele sunt ca la VW la preturi ? E adevarat ca motoarele audi au viata mai scurta considerabil fata de BMW sau de Mercedes ? (Stiu ca sunt deja o gramada de raspunsuri probabil la intrebarile astea dar vreau sa le limitez la un thread proaspat si informatii noi chiar daca se repeta ! . Astept informatii , Multumesc !
lrazvani is offline   Reply With Quote
Old 04-02-08, 19:07   #2
CMG_R
Audi Driver

Stage 2
 
CMG_R's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 67
Member of:
[AUDI]
Default Re: a4 2003 fiabilitate ?!?

Salut, vazand ca nu iti raspunde nimeni, incerc sa iti impartasesc din ce stiu eu despre audi - in speta despre 1.9 TDI 130 CP :

Din dotarile standard nu lipsesc:
- clima automata separata pentru cele doua locuri din fata
- oglinzi electrice si incalzite
- volan reglabil
- scaune reglabile pe inaltime (ptr sofer)
- geamuri electrice fata
- ESP
- 6 airbaguri (e posibil sa fie 4, nu sunt sigur)
- inchidere centralizata
- radiocd cu 8 incinte acustice

Climatizare pentru locurile din spate este dar simpla nu cu panou comanda.
Incalzire stationara este - doar optional

Consumul la 1.9 TDI intretinut cat de cat cred ca ti l-am spus pe topicul meu cu masina. 2.5 TDI - din cunostintele mele au anumite probleme la motor de la o anumita cifra a km-lor. Consumul sunt sigur ca il poti afla discutand cu posesori ai unor masini dotate cu aceste motoare.

Intre FWD si AWD este o diferenta cam de 1l sau 2l - depinde de stilul de mers.

Daca e mai usor decat un A6 cred ca e destul de simplu sa iti raspunzi singur la aceasta intrebare doar uitandu-te la cele doua masini.

Preturile au cote asemanatoare cu cele de la VW cu exceptii desigur. Pe de alta parte cu cat vei incerca sa te duci spre elemente de S sau RS preturile vor creste proportional.

Nu stiu despre fiabilitatea motoarelor Audi comparativ cu Mercedes sau BMW - insa am vazut cu ochii mei A4 in Germania cu ~ 680.000 km si cu istoric complet la reprezentanta si fara nici o problema de motor. Fiabilitatea depinde de drumurile pe care mergi, stilul de condus, daca ai grija de motor si nu tragi de el din greu cand e rece, cat de mult merge in regim relativ maxim, schimbul regulat de ulei (de calitate) si cat mai des de filtru de aer - la noi e destul de prafuit , calitatea motorinei, verificari de rutina, curatare injectoare, aditivi, etc...

Sper sa iti fie de folos informatiile. Ca un parere/sfat - mergi pe o astfel de masina - este frumoasa - are una dintre cele mai frumoase linii dupa parerea mea, este relativ economica (daca pentru asta o vrei), este fiabila - eu am ~170.000 km si ma surprinde de fiecare data - nu da nici cel mai mic semn de oboseala, este destul de rezistenta (daca ai grija de ea, daca nu ai nu stiu sa fie vreuna), este eleganta si cam tot ce e in ea este pus mai mult decat ergonom si la indemana. Dotata cu ceva optionale este cam tot ce iti trebuie in materie de masina.

Un alt lucru pe care voiam sa il spun este ca daca vrei si mergi cat mai relaxat mergi pe suspensiile standard si nu pentru cele sport.

Toate cele bune!
CMG_R is offline   Reply With Quote
Old 05-02-08, 11:17   #3
lrazvani

Stage 4
 
lrazvani's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 210
Default Re: a4 2003 fiabilitate ?!?

Mersi CMR de raspuns . Da ai dreptate in privinta lookului , aveam celebra alegere intre un seria 3(bmw) si a4 dar mi-am dat seama ca seria 3 era subdezvoldat fatza de a4 si la interior , si la exterior...degeaba are motor mai bun ca nu e suficient la o masina...a4 da senzatia de masina mai matura cu o generatie si la o clasa mai sus de masini fata de seria 3 (parerea mea) . De cand am fost cu un a6 1.9 tdi 2002 am ramas foarte impresionat dar nu imi place modelul cum arata . M-am uitat si pe la C-class umpic da e cam scump (nu imi plac nici motorizarile) si decat un c-class chel mai bine mai bine un a4 full .
Din pacate de cand am postat multe s-au intamplat si am ramas fara bani momentan ...sper ca anul acesta prin vara sa se schimbe situatia
lrazvani is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -