Quote:
Originally Posted by AR07RPR_bogdi92
Taicamio are un A6 din '02 de 130 5 viteze si i lo dus la 151 cu 100 euro...ceva chip...sa va explic....motorul cand e la o anumita temperatura trage cel mai9 tare...ei bine chipul asta face compu de bord sa creada k e la aceeasi temperatura....nu va speriati......daca sunt -10 grade afara si chestii din astea compu dreq stie ce face...deci ii sigur si stabil chipul! Nu stiu cum il cheama pe ala da stiu ca sta langa ala cu clima din Arad...din capatu aradului..intr. acolo si te descurci dak iti trebe...sau mai vb noi pe yahoo zinedine_bogdane
Despre 5-6 viteze....masina trage la fel, prinde tot atata, nu are rost cu 6....numa dak circuli mult pe autobanda (la noi nu e cazul) si nu vrei sa auzi motoru turat....da tot aia ii.......si taicamio o gasit cutie cu 6 de A6 in schrot si o vb cu un mecanic de Audi-Vw si o zis ca nu7 are rost...ca trebuiau schimbate suporturile pe shasiu, etc etc. Complicata treaba!
De discuri....nu prea are rost daca NU ai peste 200-250 cai....ca nu are rost sa cheltui...mai bine in schiimb..il vinzi, iti iei unu la fel da mai slab echipat...mai IEFTIN, si il duci in germania si gasesti cam cu 2000-3000 nush de euro motor de 3000 nnou...si atunci il schimba aia tot (cred) sau il duci aici...un prieten de-al nostru de familie are un Vw Sharan 1.9TDi 116cp care tragea ca dracu de el si io crapat blocu motor  si o mers in germania si o luat motor nou nout de 1.9 116cp 6 viteze nou nout cu 1000e cred. Si lo pus, perfect, si io bagat chip la 180 cp...sti cum mereee???pfoai! na hai k ma grabesc mai vb pa
SPer ca team ajutat si ne mai auzim! Bafta 
|
O explicatie de nota 10.... Nu te supara dar cine te-a invatat pe tine ca asa lucreaza un cip, adica ii zice motorului ca este incins si atunci trage mai bine....
Nu o sa gasesti motor de vw/audi/seat nou nout cu 1000euro, garantat, si nici nu o sa-l poti duce la 180 cai, asa, doar din cip, trebuie si alte modificari.
Asa ca nu mai crede tot ce auzi, sau mai rau, nu mai inventa povesti, nu ma tin mare cunoscator in ale tuningului, dar nici tu, copil de 14 anisori nu da explicatii fantastice pe un forum plin de oameni care stiu cu ce se mananca mecanica.
Sper ca nu te-am deranjat, numai bine
P.s. Cutiile cu 6 trepte sunt etajate altfel decat cele de 5, dar banuiesc ca in conditiile unui condus normal nu o sa simti diferenta