Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > AUDI > Alte discutii Audi

Reply
 
Thread Tools
Old 04-01-11, 18:14   #1
vladigrec

Stage 5
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 870
Member of:
[ALFA ROMEO]
Default Se merita A6 allroad?

Salut, dupa alfa si bmw am zis sa imi iau si audi, si ma gandeam la A6 allroad modelul 2002-2005 motorizarea de 2.5TDI, vreau sa va intreb daca e buna masina, cost intretinere, fiabilitate iar aici ma refer daca se strica des sau ce piese se duc la ele etc. Multumesc!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	03601121990003-480.jpg
Views:	201
Size:	39.0 KB
ID:	1807677  

Last edited by vladigrec; 04-01-11 at 18:24.
vladigrec is offline   Reply With Quote
Old 07-04-11, 18:22   #2
tivadar

Stage 2
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 32
Default Re: Se merita A6 allroad?

aici vei citi o parere de electrician despre allroad este o masina f frumoasa mare puternica mai ales cum suna acel motor(ca si un cap tractor) are o putere de nespus mai ales motorul de 180 cp dar nu te poti plange nici de cele de 150cp.am un client care detine o astfel de masina si luna de luna e la noi ca motorul e cu f multe probleme in fiecare luna cade cate o sonda de pe motor si sa nu uit sa spun ca are abonament si la mecanic... nu are sfarsit acel motor cere bani pana iti ia si painea de la gura.gandestete f bine la ce vrei.
tivadar is offline   Reply With Quote
Old 12-06-11, 16:10   #3
raduku_moto

Stage 4
 
raduku_moto's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 203
Member of:
[Fiat]
[2 Roti]
Default Re: Se merita A6 allroad?

Din postul tau trag 2 concluzii: ori masina clientului nu a fost intretinuta corespunzator in timp=>acum apar diverse defecte, ori ar trebui schimbat mecanicul.
Opinie de posesor de 2,5tdi.
raduku_moto is offline   Reply With Quote
Old 13-06-11, 13:50   #4
Bogdan.IS
Audi Driver

Stage 5
 
Bogdan.IS's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 990
Member of:
[AUDI]
[PEUGEOT]
Default Re: Se merita A6 allroad?

Salut , masina este superba ... eu as da A6-le normal pe un A6 Allroad fara sa stau pe ganduri . Suspensiile se regleaza singure in functie de viteza cu care rulezi , sub 50 kmh se ridica putin , daca mergi 10-20 se ridica la maxim , si cum treci peste 50 kmh se lipeste de sosea . Dar iti enumar probleme generale le acest model de A6 : 1 . motoarele , are 2 motoare care cele mai des intalnite in EU ... 2.5 TDi quattro si 2.7 T quattro . Zilele trecute ii zicea lu taicamiu un mecanic prieten de-a lui , ca daca-si lua 2.5 TDi sau 2.7 T , cand il vedea pe langa service , inchidea serviceul . 2.5 TDi-u is problematice din fabrica , pompa de injectie si problema de ungere ... in motor , n-am inteles exact unde , sunt trase 2 gauri de producator care nu-s unde ar trebui , si datorita asta piesele interne nu au ungerea care trebuie si peste 100.000 de km apar probleme la piesele interne din motor precum ax-ul cu came . Audi au corectat problema de ungere la 2.5 doar la motoarele ce au seria care nu incepe cu A(AKE,etc)dar nu stiu daca se fabrica allroad pana in acei ani . La 2.7 T nu am aflat inca ce probleme are ....
Alta problema la Allroad ar fi pernele cu aer , folosite ca suspensie... Una costa cam 1000e , si astea in timp se strica(sparg) si masina sta inclinata .
Acestea sunt probleme generale...mai pot fi si altele dar acelea nu sunt generale pt acest model de A6 .
__________________
Urasc cocalarul si taranul marca Romania !
Bogdan.IS is offline   Reply With Quote
Old 24-07-11, 20:15   #5
mecarm

Stage 5
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 452
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Se merita A6 allroad?

Pe langa pernele de aer care sunt o groaza de bani as adauga si pompa de injectie care se strica destul de des la motorizarile astea.
mecarm is offline   Reply With Quote
Old 25-07-11, 18:43   #6
tivadar

Stage 2
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 32
Default Re: Se merita A6 allroad?

aici te sustin, masina rupe asfaltul insa cand pica ceva simti pana la fundul buzunarului poate fi intretinuta ca tot pica cateceva.
tivadar is offline   Reply With Quote
Old 25-07-11, 19:21   #7
sserj boicu

Stock
 
sserj boicu's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 2
Default Re: Se merita A6 allroad?

Sunt posesor de A4 cu motor de 2.5 tdi 155 cp din 2008. Masina e din dec 2001, motor AYM , are cam 140 000 km in bord care banuiesc ca nu sunt reali(eu am facut cu ea cam 40 000;cred ca are peste 200 000 reali). Nu am avut nicio problema cu motorul. Singura chestie mai costisitoare a fost cand am fost nevoit sa schimb termostatul si a trebuit sa dau jos o buna parte din fata a masinii. Masina am intretinut-o eu si nu un prieten sau un amic de-al unui mecanic care se intelegea cu tata etc. Eu zic ca daca ai grija de el motorul e unul foarte bun.

Last edited by sserj boicu; 25-07-11 at 19:26.
sserj boicu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -