Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > AUDI > Alte discutii Audi

Reply
 
Thread Tools
Old 07-03-09, 14:47   #1
razvy_2002
VW Driver

Stage 5
 
razvy_2002's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 629
Member of:
[VW]
Default astept pareri si sfaturi

salut
sunt nou pe forumul vostru si nu am cititi chiar toate thread-urile...asa ca sa nu ma injurati daca repet ceva...
am o dilema:
- am un golf 4 1,9 tdi, 101 cp din 2003, 140.000 km, 5 trepte, care merge bine si nu mi-a facut probleme pana acum.
- ma tenteaza sa-mi iau un a3 din 2004, 2 tdi, 140 cp, 3 portiere, 140.000 km, 6 trepte, pt. care proprietarul cere cam 10.500 euro
- se merita diferenta de pret ?(de cam 1000-2000 euro)
- ce probleme ati avut cu masinile audi? (orice ati intalnit, auzit etc)
- cat de bune sunt?
- astept orice pararri avizate.
mersi!
razvy_2002 is offline   Reply With Quote
Old 09-03-09, 10:53   #2
razvy_2002
VW Driver

Stage 5
 
razvy_2002's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 629
Member of:
[VW]
Default Re: astept pareri si sfaturi

nimeni?
razvy_2002 is offline   Reply With Quote
Old 10-03-09, 10:37   #3
razvy_2002
VW Driver

Stage 5
 
razvy_2002's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 629
Member of:
[VW]
Default Re: astept pareri si sfaturi

am condus cativa km si nu mi s-a parut ca fuge prea tare...ce-i drept, nu i-am dat decat a 4- a si doar pe la 3000 ture, dar ma asteptam ca la o diferenta de 40 de cp sa se simta mai bine...
mi-a spus un prieten ca dupa3500 ture se sim caii la audi.corect?
razvy_2002 is offline   Reply With Quote
Old 10-03-09, 11:55   #4
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: astept pareri si sfaturi

La un 2.0TDI stock "se simt caii" de la 2000RPM pana la 4200 cel mult.
Dar nu uita ca este o masina de 1450kg si este construita sa fie ceva mai confortabila ca un G4 adica sa nu se simta viteza la fel.
A3-ul meu e din 2004 si nu am avut ca probleme la el decat o clapeta defecta la decompresor si ventilatoarele defecte( din cauza de prea mult spalat motor).
Motorul a mers cu un soft agresiv de 180cp cam 40de mii km si nu a dat semne de oboseala nici turbina nici altceva.
bluey is offline   Reply With Quote
Old 10-03-09, 17:05   #5
razvy_2002
VW Driver

Stage 5
 
razvy_2002's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 629
Member of:
[VW]
Default Re: astept pareri si sfaturi

ms
si g4 tot cam greutatea asta o are....poate nu sunt eu obisnuit cu masina, cu pedala...
prop mi-a spus ca mai are o problema cu lichidul de racire,care mai curge din knd in knd si inca nu i-a dat de cap...e grav?
deci, per ansamblu, ar merita...?
razvy_2002 is offline   Reply With Quote
Old 10-03-09, 17:22   #6
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: astept pareri si sfaturi

Ai grija ca am auzit de o problema cu chiuloase care se fisureaza si scade lichidul de racire( apa). Daca masina face balta nu e problema dar daca nu gaseste apa si nivelul scade e problema destul de expensive.
Succes.
bluey is offline   Reply With Quote
- Copyright 2026 4Tuning -