Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Alte discutii Audi (https://forum.4tuning.ro/283-discutii-audi.html)
-   -   astept pareri si sfaturi (https://forum.4tuning.ro/283-discutii-audi/112881-astept-pareri-sfaturi.html)

razvy_2002 07-03-09 14:47

astept pareri si sfaturi
 
salut
sunt nou pe forumul vostru si nu am cititi chiar toate thread-urile...asa ca sa nu ma injurati daca repet ceva...:)
am o dilema:
- am un golf 4 1,9 tdi, 101 cp din 2003, 140.000 km, 5 trepte, care merge bine si nu mi-a facut probleme pana acum.
- ma tenteaza sa-mi iau un a3 din 2004, 2 tdi, 140 cp, 3 portiere, 140.000 km, 6 trepte, pt. care proprietarul cere cam 10.500 euro
- se merita diferenta de pret ?(de cam 1000-2000 euro)
- ce probleme ati avut cu masinile audi? (orice ati intalnit, auzit etc)
- cat de bune sunt?
- astept orice pararri avizate.
mersi!

razvy_2002 09-03-09 10:53

Re: astept pareri si sfaturi
 
nimeni?:)

razvy_2002 10-03-09 10:37

Re: astept pareri si sfaturi
 
am condus cativa km si nu mi s-a parut ca fuge prea tare...ce-i drept, nu i-am dat decat a 4- a si doar pe la 3000 ture, dar ma asteptam ca la o diferenta de 40 de cp sa se simta mai bine...
mi-a spus un prieten ca dupa3500 ture se sim caii la audi.corect?

bluey 10-03-09 11:55

Re: astept pareri si sfaturi
 
La un 2.0TDI stock "se simt caii" de la 2000RPM pana la 4200 cel mult.
Dar nu uita ca este o masina de 1450kg si este construita sa fie ceva mai confortabila ca un G4 adica sa nu se simta viteza la fel.
A3-ul meu e din 2004 si nu am avut ca probleme la el decat o clapeta defecta la decompresor si ventilatoarele defecte( din cauza de prea mult spalat motor).
Motorul a mers cu un soft agresiv de 180cp cam 40de mii km si nu a dat semne de oboseala nici turbina nici altceva.

razvy_2002 10-03-09 17:05

Re: astept pareri si sfaturi
 
ms
si g4 tot cam greutatea asta o are....poate nu sunt eu obisnuit cu masina, cu pedala...
prop mi-a spus ca mai are o problema cu lichidul de racire,care mai curge din knd in knd si inca nu i-a dat de cap...e grav?
deci, per ansamblu, ar merita...?

bluey 10-03-09 17:22

Re: astept pareri si sfaturi
 
Ai grija ca am auzit de o problema cu chiuloase care se fisureaza si scade lichidul de racire( apa). Daca masina face balta nu e problema dar daca nu gaseste apa si nivelul scade e problema destul de expensive.
Succes.


All times are GMT +2. The time now is 12:26.

- Copyright 2026 4Tuning