Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > AUDI > Zona tehnica Audi

Zona tehnica Audi Zona tehnica, secrete, tips&tricks Audi

Reply
 
Thread Tools
Old 28-04-13, 01:37   #1
Ogyo

Stock
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 5
Default Cateva probleme

De curand mi`am achizitionat un audi A4 , B5 , 1.8 din '96..

Am cateva probleme la el..
Nu merge sa dau flesuri, in schimb faza lunga merge..
Nu merge geamu de pe dreapta.. Nici de pe portiera din dreapta nici din comenzile soferului..
In mers uneori, sau la franare se aude un fel de bataie pe dreapta fata.. Nu stiu ce poate fi...
Dau greu de volan uneori, mai ales pe loc, iar daca accelerez usor sa plec de pe loc merge acceptabil..
Si mi se pare ca atunci cand deschid usa nu mi se aprinde becu acela de pe plafon.. doar daca il aprind eu...

Cine ma poate ajuta ? Multumesc

Last edited by Ogyo; 28-04-13 at 01:45.
Ogyo is offline   Reply With Quote
Old 30-04-13, 07:23   #2
D o n n

Stage 5
 
D o n n's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,971
Default Re: Cateva probleme

Quote:
Originally Posted by Ogyo View Post
De curand mi`am achizitionat un audi A4 , B5 , 1.8 din '96..

Am cateva probleme la el..
1)Nu merge sa dau flesuri, in schimb faza lunga merge..
2)Nu merge geamu de pe dreapta.. Nici de pe portiera din dreapta nici din comenzile soferului..
3)In mers uneori, sau la franare se aude un fel de bataie pe dreapta fata.. Nu stiu ce poate fi...
4)Dau greu de volan uneori, mai ales pe loc, iar daca accelerez usor sa plec de pe loc merge acceptabil..
5)Si mi se pare ca atunci cand deschid usa nu mi se aprinde becu acela de pe plafon.. doar daca il aprind eu...

Cine ma poate ajuta ? Multumesc
1)maneta e de vina ,schimb`o ,din dezmembrari.
2)verifica sa fie mufa bagta in butonul din usa dreapta,si daac nici asa nu merge,e motorasul sau alte chestii.o desfaci si vrei,ai 5 suruburi,le desfaci,apoi tragi de fata de usa in sus,vertical,si o sa iasa singura
3)bucsi...brate
4)verifica uleiul de la servo,poate fi pompa de servo pe duca,am un prieten cu aceeasi problema
5) old story audi...nici mie nu`mi merge la usa pasager dreapta.si toata lumea are aceeasi problema..dar depinde la care usa..e senzorul din usa de acolo.nu stiu remediu,adica remediu e schimbare,dar ca sa il repari pe cel actual nush.

p.s. daca ai motorasul dus la geamul din dreapta fata,ma anunti k am eu unu ieftin,functional..desi sper sa nu fie al tau stricat ca e de munca.. bafta multa !
__________________
All the way up..
D o n n is offline   Reply With Quote
Old 30-04-13, 11:01   #3
Ogyo

Stock
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 5
Default Re: Cateva probleme

Multumesc mult pentru raspunsuri .
O sa revin daca mai am nelamuriri .
Ogyo is offline   Reply With Quote
Old 30-04-13, 14:33   #4
D o n n

Stage 5
 
D o n n's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,971
Default Re: Cateva probleme

sa-mi spui ce rezolvi,daca rezolvi ceva din ce ai pe acolo..bafta multa !
D o n n is offline   Reply With Quote
Old 30-04-13, 15:31   #5
Ogyo

Stock
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 5
Default Re: Cateva probleme

Quote:
Originally Posted by D o n n View Post
1)maneta e de vina ,schimb`o ,din dezmembrari.
2)verifica sa fie mufa bagta in butonul din usa dreapta,si daac nici asa nu merge,e motorasul sau alte chestii.o desfaci si vrei,ai 5 suruburi,le desfaci,apoi tragi de fata de usa in sus,vertical,si o sa iasa singura
3)bucsi...brate
4)verifica uleiul de la servo,poate fi pompa de servo pe duca,am un prieten cu aceeasi problema
5) old story audi...nici mie nu`mi merge la usa pasager dreapta.si toata lumea are aceeasi problema..dar depinde la care usa..e senzorul din usa de acolo.nu stiu remediu,adica remediu e schimbare,dar ca sa il repari pe cel actual nush.

p.s. daca ai motorasul dus la geamul din dreapta fata,ma anunti k am eu unu ieftin,functional..desi sper sa nu fie al tau stricat ca e de munca.. bafta multa !


referitor la punctul 5 .. la nici o usa nu merge ..

Si mai nou am vazut ca nu merg luminile de mansalier.. adica becurile sunt bune, am dat aia de acolo jos si crezand ca e becu de vina am dat becu de la semnalizare jos care era bun si l`am pus in locu celui de mansalier.. si nimic.. iar pe cel de mansalier l`am pus in locu semnalizarii si am dat avarii si a mers...
Ce sa fie oare ?
Ogyo is offline   Reply With Quote
Old 30-04-13, 16:21   #6
D o n n

Stage 5
 
D o n n's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,971
Default Re: Cateva probleme

Quote:
Originally Posted by Ogyo View Post
referitor la punctul 5 .. la nici o usa nu merge ..

Si mai nou am vazut ca nu merg luminile de mansalier.. adica becurile sunt bune, am dat aia de acolo jos si crezand ca e becu de vina am dat becu de la semnalizare jos care era bun si l`am pus in locu celui de mansalier.. si nimic.. iar pe cel de mansalier l`am pus in locu semnalizarii si am dat avarii si a mers...
Ce sa fie oare ?
sonda de marsalier....90%..altceva nu vad...
si verifica siguranta la luminile de la plafoniera..nu stiu sigur care e,dar uita-te pe acolo la toate..
D o n n is offline   Reply With Quote
Old 01-05-13, 11:56   #7
Ogyo

Stock
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 5
Default Re: Cateva probleme

Quote:
Originally Posted by D o n n View Post
sonda de marsalier....90%..altceva nu vad...
si verifica siguranta la luminile de la plafoniera..nu stiu sigur care e,dar uita-te pe acolo la toate..
Ieri mi`a spus cineva acelasi lucru ca si tine, legat de sonda la mansalier.. si sigur aia e..
O sa verific siguranta .. Sunt cam multe ce`i drept ) iar de pe spatele acelui panou de plastic nu inteleg nimic .. Macar de era engleza..

Referitor la servo... Am observat ca daca nu accelerez merge extrem de greu.. iar daca accelerez putin merge mai usor.. atat pe loc cat si in mers..
Ogyo is offline   Reply With Quote
Old 03-05-13, 07:20   #8
capricosti

Stage 5
 
capricosti's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 1,190
Member of:
[FORD]
Default Re: Cateva probleme

Quote:
Originally Posted by Ogyo View Post
De curand mi`am achizitionat un audi A4 , B5 , 1.8 din '96..

Am cateva probleme la el..
Nu merge sa dau flesuri, in schimb faza lunga merge..
Nu merge geamu de pe dreapta.. Nici de pe portiera din dreapta nici din comenzile soferului..
In mers uneori, sau la franare se aude un fel de bataie pe dreapta fata.. Nu stiu ce poate fi...
Dau greu de volan uneori, mai ales pe loc, iar daca accelerez usor sa plec de pe loc merge acceptabil..
Si mi se pare ca atunci cand deschid usa nu mi se aprinde becu acela de pe plafon.. doar daca il aprind eu...

Cine ma poate ajuta ? Multumesc
Cauta pe 'Goagle' Club Audi Romania (sectiunea Audi A4) si poti afla din discutiile de pe forumul ala cum se pot remedia unele probleme care apar la masinile Audi...

Acolo gasesti explicatii si despre cum se poate rezolva cu aprinderea plafonierei cand deschizi portiera, ce necazuri apar la sistemul servo, etc...
capricosti is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -