Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > AUDI > Zona tehnica Audi

Zona tehnica Audi Zona tehnica, secrete, tips&tricks Audi

Reply
 
Thread Tools
Old 25-06-12, 07:00   #1
ZeusOne

Stock
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 4
Default Probleme ambreaj . Audi A3 8L 1.9 TDi

Buna ziua,

Am si eu o nelamurire , poate e cineva care ma pot ajuta. Intr-un scurt rezumat problema sta cam asa ... In urma cu vreo 6 luni masina a inceput sa faca niste sunete ciudate , ca un zdranganit , la apasarea pedalei de ambreaj , de regula cand este apasata jumate . Am fost la un service si mi sa spus ca e pe duca rulemntul .. ok .. Am zis sa mai merg cu ea o perioada si apoi voi schimba kit-ul de ambreaj cum mi-a fost sugerat , deoarece masina are 195.000 de km . De curand , am facut pana si la schimbarea roti am observat ca mi sa spart un burduf de la planetara stanga , spre norocul meu se intamplase de curand , inca nu pierdusem toata vasilina. Dupa constatare, am mai folosit masina cateva zile si au inceput sa apara o bataie , ca si cum planetara e pe duca . Imediat am fost sa schimb burdufele , l-am schimbat si pe cel de la capul de planetara . Iar dupa 2-3 zile a reaparut acel sunt si imi vine greu sa cred ca e planetara , deoarece mecanicul mi-a zis ca nu a avut de suferit , iar atentia mea se intoarce spre ambreaj . Mai exact , in mers , de la a 4-a in sus .. uneori aud bataia aia . De regula apare cand iau piciorul de pe aceleratie , uneori chiar si cand acelerez , dar mai de fiecare data se intampla sub 2000 de turati . Cam astea sunt sintomele .

Are cineva vreo idee ce poate fi ? Se trage de la ambreaj .. sau un ambreaj nu poate scoate acest sunet , ca o bataie ?

Sunt nedumerit deoarece o alta parere a unui alt mecanic a fost volanta , lucru care mi se pare putin probabil.

Multumiri carora au avut rabdare sa citeasca acest mesaj si ulterior sa imi raspunda .
ZeusOne is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -