Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > AUDI > Zona tehnica Audi

Zona tehnica Audi Zona tehnica, secrete, tips&tricks Audi

Reply
 
Thread Tools
Old 13-03-12, 17:38   #1
untar

Stage 3
 
untar's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 138
Default Problema Audi A4 B8 2.0tdi ! Ajutor!!

Am facut o diagnoza la masina in cauza...si mi-a dat pe vag urmatoarea eroare G 235 cod eroare 8669...s-a mai intalnit cineva cu asa ceva, cum a rezolvat? stiu ca G 235 este senzorul care masoara temperatura gazelor de evacuare si sunt 2 senzori unu inainte de turbina si altu dupa turbina...la mine este cel dinainte de turbina..aveti vreun sfat? eu stiu pe oamenii care au schimbat de 3 ori acest senzor si problema nu a disparut...un sfat?? sa fie colmatata vreo sita de la dpf sau daca e stricat acest senzor nu isi mai face regenerarea? si se strica mai multe?
untar is offline   Reply With Quote
Old 19-03-12, 21:07   #2
universcomimpex

Stage 5
 
universcomimpex's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 519
Member of:
[AUDI]
Default Re: Problema Audi A4 B8 2.0tdi ! Ajutor!!

Quote:
Originally Posted by untar View Post
Am facut o diagnoza la masina in cauza...si mi-a dat pe vag urmatoarea eroare G 235 cod eroare 8669...s-a mai intalnit cineva cu asa ceva, cum a rezolvat? stiu ca G 235 este senzorul care masoara temperatura gazelor de evacuare si sunt 2 senzori unu inainte de turbina si altu dupa turbina...la mine este cel dinainte de turbina..aveti vreun sfat? eu stiu pe oamenii care au schimbat de 3 ori acest senzor si problema nu a disparut...un sfat?? sa fie colmatata vreo sita de la dpf sau daca e stricat acest senzor nu isi mai face regenerarea? si se strica mai multe?
pai eu unu nu inteleg cel la care ai facut testu nu ti-a zis ce are?
universcomimpex is offline   Reply With Quote
Old 28-03-12, 02:00   #3
mary_23

Stock
 
mary_23's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 2
Default Re: Audi A4 B8 2.0tdi !pareri

buna ziua. as vrea o parere de la cei care sunt posesori de audi a4 b8 2.0 tdi 143cp. as dori in special sa imi spuneti cat mai multe detali despre masina deoarece as vrea sa imi cumpar si eu si m-ar interesa cum e consumul si confortul, deoarece sunt incepator si imi prinde bine orice ajutor. va multumesc mult celoc care ma pot ajuta
mary_23 is offline   Reply With Quote
Old 28-03-12, 15:05   #4
untar

Stage 3
 
untar's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 138
Default Re: Audi A4 B8 2.0tdi !pareri

Quote:
Originally Posted by mary_23 View Post
buna ziua. as vrea o parere de la cei care sunt posesori de audi a4 b8 2.0 tdi 143cp. as dori in special sa imi spuneti cat mai multe detali despre masina deoarece as vrea sa imi cumpar si eu si m-ar interesa cum e consumul si confortul, deoarece sunt incepator si imi prinde bine orice ajutor. va multumesc mult celoc care ma pot ajuta

Salut! Masina este super...eu am si un a4 avant din 2004 model mai vechi si este o diferenta foarte mare..este o masina super cu toate ca mi se pare ca motorul de 2.0tdi si 143 de cai pe care il am si automata parca iti lasa senzatia ca are nevoie de inca cativa cai in plus,dar totusi e ok pentru ca daca nu esti omul care vrea sa mearga cu tot bordu consumul este ok nu sare peste 7 zic eu..nu i-am facut insa metoda plin cu plin...masina are tot ce trebuie masina cu toate ca parca mi-ar fi placut si o trapa insa asa am luat . acum depinde si cati banii dispui sa cheltui sau ce optiuni vrei sa le ai pe masina,eu am vrut destule..printre care: navigatie mmi,bi-xenon,scaune sport si asa mai departe singura problema pe care o au este cea cu acel senzor dpf....care la mers puturos si prin oras la cozi etc..o sa ti se aprinda in bord si ori faci drumuri o data pe saptamana mai lung ori te duci un pic pe autostrada si ii dai un pic blana.....si eu am avut problema asta cum am ajuns cu masina in bucuresti insa eu am fost cu masina la porsche si am rezolvat la ei...toate distractia m-a costat 9milioane insa am garantie 2 ani si daca se aprinde sau am vreo problema ma duc la ei pe garantie. Deci zic eu ca merita masina doar sa iei in calcul inca acesti 200 de euro care sa ii ai deoparte in caz ca ti se intampla asa ceva deci cu acest post am raspuns si pentru postul de dinainte...stiam ce are idea era ca stiu prieteni care au schimbat la service dasta obisnuit si dupa a aparut problema daia eram asa intre idei si cu toate astea am preferat sa ma duc la porsche sa platesc dublu,dar sa am garantie 2 ani si sa stau linistit sa nu ma doara capul
untar is offline   Reply With Quote
Old 29-03-12, 00:51   #5
mary_23

Stock
 
mary_23's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 2
Default Re: Problema Audi A4 B8 2.0tdi ! Ajutor!!

iti multumesc mult UNTAR. eu o sa o iau la mana a-2, si ma interesam si eu deoarece am mai citit pe net despre masina in cauza si multe nu le inteleg. si as mai vrea sa imi spui la ce ar trebui sa ma uit la masina cand e sa merg sa imi cumpar, adica sa vad dac e forjata sau e asa cum scrie in anuntul propritarului. oricum iti multumesc inca o data pentru raspuns, ms mult
mary_23 is offline   Reply With Quote
Old 29-03-12, 21:51   #6
untar

Stage 3
 
untar's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 138
Default Re: Problema Audi A4 B8 2.0tdi ! Ajutor!!

Quote:
Originally Posted by mary_23 View Post
iti multumesc mult UNTAR. eu o sa o iau la mana a-2, si ma interesam si eu deoarece am mai citit pe net despre masina in cauza si multe nu le inteleg. si as mai vrea sa imi spui la ce ar trebui sa ma uit la masina cand e sa merg sa imi cumpar, adica sa vad dac e forjata sau e asa cum scrie in anuntul propritarului. oricum iti multumesc inca o data pentru raspuns, ms mult

Nu ai pentru ce ! Pai si eu tot second am luato..an 2010 am vrut sa fie modelul cu stopuri pe led si bi-xenon sa aiba acel dayline tot pe led si ce ti-am mai zis mai sus ca am tinut sa am...masina are toate optiunile mai putin trapa si piele sau alcantara ma rog....din astea sincer creca trapa o regret cel mai mult jante pe 17...scaun sofer electric,senzori parcare sistem audio bose surround sistem care se aude bestial are vreo 12 boxe pai in primul rand daca o iei de la noi din romania...sigur are intre 30.000-50.000 de km dati inapoi asta daca e adusa din germania...daca esti luata din romania origine si inmatriculare atunci s-ar putea sa nu fie umblata la ea..daca o vrei automata faci un test drive si vezi daca cutia schimba bine..nu sta 5 ani si nu in ultimul rand te duci cu ea in autovit la centru ala de testare costa cateva milioane testul si iti spune tot...cat la % din piese sunt orginale din fabrica,elemente vopsite,busita etc sper sa iti foloseasca ceva din ce ti-am zis si am uitat sa iti spun prima impresie e importanta adica daca cel de o vinde este vreun burtos dala care ragaie mici stima si bafta in cautarea masinii
untar is offline   Reply With Quote
Old 18-05-16, 17:43   #7
Petru2010

Stock
 
Join Date: May 2016
Posts: 2
Default Re: Problema Audi A4 B8 2.0tdi ! Ajutor!!

Buna ziua, am cumparat recent un audi a4 2000disel din octombrie 2009 si am nelamurire. Deci, pe display am butonul pt tel, cand dau pe tel apar comenzile care nu le pot accesa dar display ul aarata tel not connect, si nu reusesc nicicum sa-l conectez (scuze pt libaj, nu sunt un mare cunoscator al tehnologiei)☺️
Petru2010 is offline   Reply With Quote
Old 18-05-16, 17:53   #8
Petru2010

Stock
 
Join Date: May 2016
Posts: 2
Default Re: Problema Audi A4 B8 2.0tdi ! Ajutor!!

Buna ziua, am cumparat recent un audi a4 2000disel din octombrie 2009 si am nelamurire. Deci, pe display am butonul pt tel, cand dau pe tel apar comenzile care nu le pot accesa dar display ul aarata tel not connect, si nu resesc nicicum sa-l conectez (scuze pt libaj, nu sunt un mare cunoscator al tehnologiei)☺️
Petru2010 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -