Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > PEUGEOT > Alte discutii Peugeot

Reply
 
Thread Tools
Old 17-08-13, 22:45   #1
mihaytzaaa

Stock
 
Join Date: Aug 2013
Posts: 4
Default Achizitie Peugeot

Salutare,

Sunt nou pe forum si as vrea sa va cer un sfat. Doresc sa-mi achizitionez o masina pe care o voi folosi mult in oras si tind spre un Peugeot (cred ca 206 sau 307) si as vrea niste sfaturi ce model cu ce varianta de motor e mai ok.

Multumesc.
mihaytzaaa is offline   Reply With Quote
Old 21-08-13, 11:57   #2
Express

Stage 5
 
Express's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 429
Member of:
[PEUGEOT]
[DAEWOO]
Default Re: Achizitie Peugeot

Depinde ce vrei si tu de la masina si de ce buget dispui. Pentru oras, clar, benzina, nu se merita complicatia cu dieselul, nu e masina de oras.
Express is offline   Reply With Quote
Old 21-08-13, 12:04   #3
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Achizitie Peugeot

Să fiu sincer, mai simpatic mi se pare design-ul 206-ului şi cred că este şi mai simplu din punct de vedere tehnic.
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 21-08-13, 20:55   #4
mihaytzaaa

Stock
 
Join Date: Aug 2013
Posts: 4
Default Re: Achizitie Peugeot

Am multi prieteni care imi spun ca sunt foarte costisitoare de intretinut, piese scumpe, si de asta vroiam parerea unor posesori de Peugeot. Tot oscilez intre Peugeot 206 sau 307 si Opel astra, mai mult spre prima varianta dar mereu apare cate unu care imi taie avantul. )
mihaytzaaa is offline   Reply With Quote
Old 22-08-13, 01:49   #5
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Achizitie Peugeot

Dacă pui în discuţie Opel Astra şi aici cred că te referi la G, sunt de părere că
ar trebui să optezi pentru Opel şi nu pentru că sunt posesor de Opel, ci pentru
că arată foarte bine, sunt destul de simple din punct de vedere
mecanic şi sunt mult mai fiabile, cu un potenţial mare de tuning, asta dacă eşti
adeptul modificărilor.

Toate maşinile au bubele lor specifice. Ia ceea ce-ţi place, fără să ţii cont de
ceea ce spune fiecare. Asta ar fi părerea mea.
__________________
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 22-08-13, 11:48   #6
Express

Stage 5
 
Express's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 429
Member of:
[PEUGEOT]
[DAEWOO]
Default Re: Achizitie Peugeot

Cine spune asta cu piesele scumpe la Peugeot nu a avut niciodata marca asta...Eu am trecut de la Matiz la 307 (iti dai seama, schimbare majora) si piesele nu mi se par deloc scumpe, ba chiar acceptabile, bineinteles daca nu sunt cumparate din reprezentanta.

Fiecare masina are bubele ei. Eu sincer chiar recomand 206 si cred ca motorul de 1.4 benzina este perfect pentru masinuta, insa nu mi-ar fi rusine nici cu un Astra G de exemplu. Alegerea este a ta, tu stii ce ti se potriveste mai bine.
Express is offline   Reply With Quote
Old 24-08-13, 20:17   #7
dumionut11
Peugeot Driver

Stage 4
 
dumionut11's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 297
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Achizitie Peugeot

Ca dotari, confort si performante, niciodata astra g nu o sa se ridice la nivelul unui 307... cu 206 sunt celebrele probleme cu pundea spate, daca gasesti o masina cu puntea schimbata de curand merita cumparata. Dar eu iti recomand 307 1.6hdi...super motoare super fiabile...Vorbesc din experienta unui posesor de peugeot 406 de 5 ani, in care nu am bagat nici un ban in ea, inafara consumabilelor. motoarele hdi, de la peugeot am fost votate motoarele anului, ani la rand in perioada 2001-2004. Numai frustratii si necunoscatorii, o sa zica ca masinile frantuzesti sunt proaste, sau scumpe la piese...nimic mai fals. Iti recomand orice magazin de piese si sa faci o comparatie cu masini din aceasi clasa. Ai procedat foarte bine ca incerci sa ceri pareri de la pers care sunt posesoare de peugeot-uri...incearca si pe alte site-uri dedicate marci
dumionut11 is offline   Reply With Quote
Old 25-08-13, 05:27   #8
mihaytzaaa

Stock
 
Join Date: Aug 2013
Posts: 4
Default Re: Achizitie Peugeot

Pai incerc sa aflu cat mai multe pareri pentru ca o masina e o investitie destul de mare si vreau sa fac o alegere cat mai buna. de cand m-am hotarat cu masina stau numai pe site-uri cu masini si incerc sa ma hotarasc la ceva.
mihaytzaaa is offline   Reply With Quote
Old 25-08-13, 09:23   #9
dumionut11
Peugeot Driver

Stage 4
 
dumionut11's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 297
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Achizitie Peugeot

Daca vrei cateva sfaturi de achizitionarea unei masini, indiferent de marca, iti pot da cateva:

- nu cumpara masini aduse de afara...au cel putin 100k peste ce e in bord. in romania toata lumea ia masini cu km intre 100-150k, ca suna bine, dar in realitate au mult peste 300k. ex un peuoget 307 sw, din 2009, anu trecut (2012) se vindea in Buc cu 89000km. In realitate in primu an in germania, masina facuse 150000km...deci masina avea undeva peste 300000... inafara km-lor, peste 50-60% vin lovite. eu lucrez cu un tinichigiu si vad ce aduce lumea la reparat, ma sperii (masini rasturnate, lovite in stalp, etc, toate de germania)

- iti recomand masini din romania, cu un singur proprietar, si cumparata de la reprezentanta. sunt mai greu de gasit, dar sunt cele mai sigure din punctul meu de vedere. la o masina de Ro poate sa iti cada un pivot o bucsa o bieleta, dar sigur nu are mai mult de 120000 in 3 ani,

-mai exista varianta sa te duci u afara sa iti iei masina, DAR, o masina in germania cu km putiti e mai scumpa ca la noi...si treb sa tii seama de 2 factori: drumu=500euro (daca mergi la sigur), si taxa de poluare...

-orice masina iei, diagnoza este obligatorie...ea spune tot ce are masina in momentul respectiv

-la fel trebuie si pusa pe elevator sau o groapa, sa te bagi sub ea (sau cineva care se pricepe), sa te uiti pe lonjeroane, pe la punctele de sudura de fabrica. pe suduri se da cu un mastic, care de fabrica e galbui, dar daca s-a umbrat pe acolo este alb, deci element schimbat. Pune surubelnita pe mastic, si zgarie-l putin sa vezi culoarea (numai acolo unde este suspect vizual)

-inafara acestor sfaturi, treb sa ai si noroc, pt k poti sa iei o masina buna si sa inceapa sa faca figuri la tine
bafta
dumionut11 is offline   Reply With Quote
Old 25-08-13, 14:56   #10
mihaytzaaa

Stock
 
Join Date: Aug 2013
Posts: 4
Default Re: Achizitie Peugeot

Multumesc pentru sfaturi. Orice astfel de pont este bun pentru mine fiind incepator. Oricum nu ma voi aventura singur la cumparaturi dar daca mai aveti sfaturi le astept.
mihaytzaaa is offline   Reply With Quote
Old 02-09-13, 10:35   #11
Express

Stage 5
 
Express's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 429
Member of:
[PEUGEOT]
[DAEWOO]
Default Re: Achizitie Peugeot

Sigur, sunt cateva chestii elementare pe care trebuie sa le stii cand te duci sa cumperi o masina...Multe masini nu au kilometrii reali si la multe dintre ele iti poti da seama destul de usor pentru ca unii vanzatori nu prea se pricep la ascuns anumite lucruri, insa sunt si masini lucrate bine care te pot pacali evident.

In primul rand, daca vrei sa cumperi o masina in jurul a 100.000km uita-te la uzura volanului, schimbatorului, scaunelor (mai ales cel de la sofer) si a pedalelor. Volanul nu trebuie sa fie foarte lucios (semn ca ar fi fost reconditionat), nuca schimbatorului trebuie sa fie intacta (pot fi cateva crapaturi, absolut normal din cauza vechimii), insa daca aceasta prezinta foarte multe crapaturi, decojeli, nu este un semn bun. Scaunele sa nu prezinte multe galme pe laterale. Daca alegi una cu scaune de piele este mult mai usor de vazut (pielea se crapa). Pedalele la fel, daca cea de ambreiaj este foarte tocita si intr-o stare deplorabila, este iar ceva ineregula.

In al doilea rand verifica bancheta spate - daca respectiva masina a fost taxi si nu a fost protejata cu huse, vei gasi foarte multe arsuri de tigara.

In al treilea rand, spun ce a spus si @dumionut mai sus, cauta o masina inmatriculata pe Romania, insa nu acestea inmatriculate de cateva luni. De preferinta unic proprietar. Ai grija la taxa, masina sa fie inmatriculata dupa 2007 altfel te trezesti ca o sa ai de platit o gramada. Cere intotdeauna vanzatorului adeverinta de la ANAF. Mai apoi, cauta masini care au numere preferentiale (deobicei samsarii si bisnitarii nu aleg asa ceva pentru ca este un cost in plus si oricum masina la ei va sta de la cateva zile pana la 2 luni)...ex: GL 03 XSS nu este un numar preferential, deobicei cele cu numere mai mari sunt preferentiale (atentie, nu este o regula) ex: GL 87 GBY, acesta este numar preferential

In al patrulea rand si cred ca cel mai important, asculta foarte atent proprietarul cand povesteste despre masina lui. Iti va povesti deobicei intamplari, problemele pe care le-a avut in trecut si vei vedea o anumite tristete in voce pentru ca stie ca se desparte de masina lui (mai ales daca o are de mult timp).

Un samsar deobicei este usor de recunoscut. Un prieten a patit o chestie intr-un targ din Constanta, s-a dus sa vada un Ford Focus, s-a uitat interior exterior, a vorbit ceva cu sora lui, samsarul vine la el si ii spune "Deci ramane aceasta mergem sa facem actele?", de parca ar fi vandut o paine la aprozar.



Acum, fiind vorba de masina in sine, 206 are probleme cu puntea spate, daca gasesti una cu ea schimbata este ok. 307 este confortabila insa fara un motor potent este cam degeaba (clar NU benzina 1.4 pe 307). Eu am 307, 1.6HDi, un motor excelent din toate punctele de vedere, nu am avut probleme, nu m-a lasat niciodata in drum, nu este pretentios insa trebuie avut grija cu el. Masina este confortabila, spatiu in spate la picioare excelent, portbagaj ok.
Express is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -