Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > PEUGEOT > Zona tehnica Peugeot

Zona tehnica Peugeot Zona tehnica, secrete, tips&tricks Peugeot

Reply
 
Thread Tools
Old 23-04-14, 14:40   #1
Lavinia.e

Stock
 
Join Date: Apr 2014
Posts: 4
Default probleme frana?

Buna,

Am si eu o problema cu frana..cred..am peugeot 206 si cand apas frana, trepideaza frana si se aude un zgomot ca si cum ceva s-ar invarti incet.Sa fie discul de vina,sa se fi strambat? Pot sa plec in provincie asa?

Cineva mi-a zis ca de la ploaie si ceata, a prins rugina si daia dar nu stiu ce sa cred.
Lavinia.e is offline   Reply With Quote
Old 25-04-14, 11:50   #2
Lavinia.e

Stock
 
Join Date: Apr 2014
Posts: 4
Default Re: probleme frana?

Ok..asadar nimeni nu ma poate ajuta cu un raspuns..Cool!
Lavinia.e is offline   Reply With Quote
Old 25-04-14, 22:43   #3
dany2good4u

Stage 5
 
dany2good4u's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 904
Member of:
[BMW]
Default Re: probleme frana?

Quote:
Originally Posted by Lavinia.e View Post
Ok..asadar nimeni nu ma poate ajuta cu un raspuns..Cool!
vad ca baietii de pe rubrica peugeot dorm in ghete...daca discul e ovalizat atunci la viteze mai mari,atunci cand calci usor frana ar trebui sa iti trepideze volanul...daca iti tremura pedala numai cand pui frana puternica,ar putea fi abs-ul(cel putin la mn la e46 asa se intampla cand intra).e posibil sa fie si rugina pe discuri,dar aia ar trebui sa se curete relativ repede...dupa 2-3-4 frane...
__________________


O masina te duce dintr-un loc in altul,o masina buna te duce dintr-una intr-alta
dany2good4u is offline   Reply With Quote
Old 26-04-14, 07:39   #4
Lavinia.e

Stock
 
Join Date: Apr 2014
Posts: 4
Default Re: probleme frana?

Quote:
Originally Posted by dany2good4u View Post
vad ca baietii de pe rubrica peugeot dorm in ghete...daca discul e ovalizat atunci la viteze mai mari,atunci cand calci usor frana ar trebui sa iti trepideze volanul...daca iti tremura pedala numai cand pui frana puternica,ar putea fi abs-ul(cel putin la mn la e46 asa se intampla cand intra).e posibil sa fie si rugina pe discuri,dar aia ar trebui sa se curete relativ repede...dupa 2-3-4 frane...
Buna,

Ms de raspuns, dar nu imi trepideaza volanul si pana la urma am plecat asa usor usor spre casa. Iar acum a luat-o tata sa o duca la service si o sa scriu aici ce era in caz de mai pateste careva.

Multumesc inca o data! O zi faina !
Lavinia.e is offline   Reply With Quote
Old 02-05-14, 12:58   #5
Lavinia.e

Stock
 
Join Date: Apr 2014
Posts: 4
Default Re: probleme frana?

Se pare ca problema era la discurile de pe fata si am avut de schimbat mai multe bascule,pivoti,placute,discuri, kit-ul de distributie...asa ca buburuza mea acum e ok !

weekend placut!
Lavinia.e is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -