Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > PEUGEOT > Zona tehnica Peugeot

Zona tehnica Peugeot Zona tehnica, secrete, tips&tricks Peugeot

Reply
 
Thread Tools
Old 19-07-13, 08:05   #1
octi1970

Stock
 
Join Date: Jul 2013
Posts: 1
Default peugeot 206

Am un Peugeot 206 hdi, fabricatie 2007, 130.000 km,unic proprietar si utilizator.
Pe la 70.000 km., la o revizie de rutina la reprezentanta Peugeot Valcea, mi s-a spus ca sunt ceva probleme la puntea din spate ( exista joc la o roata) si ca trebuie rezolvat. Mentionez ca nu se se auzea niciun fel de zgomot la rulare sau la trecerea peste denivelari. Au desfacut puntea, au schimbat rulmentii, au constatat ca nu exista uzura la axul puntii si totul a fost OK! intre timp am mai schimbat pe spate, tot la reprezentanta, un rulment la roata dreapta spate, sabotii si tamburii la ambele roti,toba finala. Dupa aceste operatiuni,(nu stiu daca exita vreo legatura),in urma cu o luna (pe la 129.000 KM) am sesizat un zgomot pe spate, in dreptul rotii din stanga, care se manifesta cand trec peste un anumit tip de denivelari. Se aude ca si cum s-ar lovi fier pe fier...Am fost la reprezentanta, au ridicat-o pe elevator, au verificat jocuri la roti, la telescoape, brate, etc., nimic, nu exista! Mi-au spus ca totul e in regula, ca nu e niciun pericol si pot merge cu ea asa. Si am mers in continuare asa, numai ca troncanitul acela ma deranja, cum am spus se manifesta numai la trecerea peste anumite tipuri de denivelari. Asa m-am dus din nou la reprezentanta. De data aceasta au fost cu ea in probe pe drum si ulterior au zis ca zgomotul s-ar auzi de la puntea din spate si ca trebuie sa o desfaca/inlocuiasca! Asta in conditiile in care initial (CU O SAPTAMANA INAINTE), au spus ca nu exista jocuri (SI INTR-ADEVAR NU EXISTA-am mai fost si la alt atelier auto) sau alte probleme. Cele de mai sus ma fac sa fiu circumspect asupra profesionalismului celor de la reprezentanta, dar in acelasi timp nu stiu cum sa procedez...Zgomotul persista, jocuri nu exista, cei de la reprezentanta spun ca este in regula. In situatia de sus va rog sa ma sfatuiti ce sa fac, la cine sa ma mai duc, de ce natura credeti ca ar putea fi problema. Va multumesc si astept urgent sugestiile dumneavoastra!
octi1970 is offline   Reply With Quote
Old 26-09-13, 18:56   #2
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: peugeot 206

Ai incercat sa verifici si arcuri / amortizoare? Sunt slabe sanse, dar na, zic si eu.
eMH is offline   Reply With Quote
Old 27-09-13, 12:58   #3
vwvento

Stage 4
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 240
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: peugeot 206

De cand peugeot 206 are arcuri pe spate emh?

Parerea mea este sa mergi cu ea in continuare, daca intradevar este puntea defecta intr-un timp relativ scurt (3-12luni) puntea va capata aspect de trapez, acest lucru nu prezinta nici un risc, in afara faptului ca veim merge cu ea pana cand rotile vor atinge in caroserie..

Daca fusurile puntii nu erau afectate cand ai schimbat rulmentii, oriau montat prost rulmentii, ori ti-au facut manevra la reprezentanta si ti-au inlocuit puntea cu una cu inceput de defect!
vwvento is offline   Reply With Quote
Old 27-09-13, 16:30   #4
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: peugeot 206

Stiu ca nu are arcuri, dar am scris asa din obisnuinta. Imi cer scuze pentru ca aproape l-am dezinformat pe om. Sunt convins ca daca nu ai fi facut remarca asta ar fi cautat cateva zile arcurile pe sub spatele masinii si in final ar fi fost convins ca masina lui e stricata pentru ca nu are arcuri.
eMH is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -