Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > PEUGEOT > Zona tehnica Peugeot

Zona tehnica Peugeot Zona tehnica, secrete, tips&tricks Peugeot

Reply
 
Thread Tools
Old 08-07-10, 11:36   #1
tuner-man

Stage 5
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,441
Default Ajutor peugeot 305 va rog!

Ideea este urmatoarea acum multi ani tatal meu a adus un peugeot 305 din Belgia si apoi putin mai tarziu l-a vandut (motive financiare). Dar atunci cand l-a vandut nu a facut actele cu respectivul cumparator acesta acum ma cautat pe mine (tatal meu este plecat in strainatate) dorea sa faca actele pentru a lua cuponul acela de la rabla. Totusi mai este o posibilitate m-am inteles cu el la un pret ca sa o cumpar eu ( ar fii o surpriza enorma pentru tatal meu cand revine sasi vada masina iar in posesia noastra) si sincer nu starea caroseriei ma ingrijoreaza ( petru sudat pregatit vopsit nu sunt probleme) problema este cu motorul. Deci motorul este complet inutil ma refer la pistoane , cilindri si etc. restul poate fii folosit insa acum apare o dilema si mai mare : nu gasesc la dezmembrari motor pentru peugeot 305 capacitate 1.4 (atat m-am priceput sa cer ) si rugamintea mea este daca imi puteti spune cu exactitate daca pot pune un alt motor de peugeot fara modificari sau modificari minime este singurul lucru care ma retine sa cumpar inapoi masina. astept un raspuns cat mai urgent si va rog nu faceti bascalie ceea ce am povestit este total adevarat si vreau sa fac o surpriza frumoasa si sa am aceea masina iar functionala! o zii faina tuturor!
tuner-man is offline   Reply With Quote
Old 10-07-10, 19:34   #2
dumionut11
Peugeot Driver

Stage 4
 
dumionut11's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 297
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Ajutor peugeot 305 va rog!

Trebuie sa te interesezi in primul rand de instalatiile electrice ale altor motoare se fie compatibile cu ce ai tu pe masina....Eu unu iti recomand sa cauti persoana care iti da motorul si sa iti asigure si montajul, altfel ce complici inutil.....
dumionut11 is offline   Reply With Quote
Old 10-07-10, 19:46   #3
CRC'ul
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
CRC'ul's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 987
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[Fiat]
Default Re: Ajutor peugeot 305 va rog!

cauta motor ..la anul de fabricatie pe care il estimem ..se pune alt motor relativ usor. cauta un atelier in Buzau( am vazut ca esti din buzau) care sa te poata ajuta ...motor vei gasi pe la dezmembrari cu siguranta
__________________
New project GT Panda Group AP1 / S2
Project Uno turbo MK1 Group AP1 / S2

www.facebook.com/BR14WTF

The objects in the mirror are losing...
CRC'ul is offline   Reply With Quote
Old 10-07-10, 20:02   #4
brownshark

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 2,145
Default Re: Ajutor peugeot 305 va rog!

ce capacitate CLAR avea al tau ? era cu cutia in baia de ulei ?
brownshark is offline   Reply With Quote
Old 10-07-10, 20:57   #5
tuner-man

Stage 5
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,441
Default Re: Ajutor peugeot 305 va rog!

Quote:
Originally Posted by brownshark View Post
ce capacitate CLAR avea al tau ? era cu cutia in baia de ulei ?
da asta stiu sigur este cu cutia in baie 1.4 benzina. oricum dupa multe cautari si telefoane incep incet incet sa renunt mai ales ca am primit o oferta cu un golf 3 motor 1.4 benzina mai astept cateva raspunsuri daca nu o sa renunt. am gasit la cineva din fagaras un motor cu cutie (dumnezeu stie in ce stare) ultimul pret a cerut 12 milioane lei vechi mi se pare putin exagerat mai ales ca imi vinde un fier care l-a tinut in curte ani la rand si motorul chel fara nimik la el. oricum daca auziti ceva intre timp sau ma puteti ajuta cu vreun sfat ceva va rog mult ceea ce am povestit mai sus este adevarat suta la suta si daca as fii reusit sigur tatal meu ar fi avut parte de o surpriza tare !
tuner-man is offline   Reply With Quote
Old 12-07-10, 12:18   #6
tuner-man

Stage 5
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,441
Default Re: Ajutor peugeot 305 va rog!

Am renuntat la aceasta masina costurile mult prea mari si un larg etc. Multumesc tuturor pentru ajutor se poate inchide!
tuner-man is offline   Reply With Quote
Old 12-07-10, 12:22   #7
brownshark

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 2,145
Default Re: Ajutor peugeot 305 va rog!

gasesti motorul asta in peugeot 205, si benzina si diesel. masina e super tare, rezistenta si bine facuta.nu te da batut aiurea.
eu as cauta motorul diesel, e la fel ca gabarit, cutia tot in baie, super fiabil si economic, in franta , ca taxi, lejer peste 500.ooo fara intreventii

Last edited by brownshark; 12-07-10 at 12:25.
brownshark is offline   Reply With Quote
Old 18-07-10, 14:37   #8
dj01fad

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 630
Default Re: Ajutor peugeot 305 va rog!

eu cred ca iti pot face rost de motor de 1.4 benzina cu cutia in baie, de pe un citroen bx. pretul este undeva la 100 de euro, cu totul. cred totusi sa gasesti si mai aproape de tine; daca poti lua inapoi masina la o suma de 2-300 de euro, eu zic sa nu renunti, e foarte misto.
__________________
citroen xantia 2.0 HDI activa '00
citroen xantia 2.0 HDI break '99
citroen xantia 2.0 TCT activa '99
citroen xantia 3.0 V6 activa '97
dj01fad is offline   Reply With Quote
Old 19-07-10, 13:57   #9
tuner-man

Stage 5
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,441
Default Re: Ajutor peugeot 305 va rog!

pai da masina exact in 250 euro o iau inapoi nu mai pun costul actelor este pe numele tatalui meu daca zici ca se potriveste motorul de bx cred ca as gasi pe aici prin dezmembrari mie imi trebuie motorul chel ca restul componentelor e ok. inca ceva daca bag alt motor dar acelasi tip aceiasi capacitate cum procedez cand ma duc la itp ? a si pentru baiatul cu motorul de bx ai idee cat m-ar costa transportul motorului pretul mi se pare super ok?
tuner-man is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -