Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > HONDA - ACURA > Alte discutii Honda - Acura

Reply
 
Thread Tools
Old 26-12-07, 04:59   #1
dj05dpx
Guest
 
Posts: n/a
Default Motoare sh devin noi

Din ce am vazut pana acum 90% din clienti se uita la CUM ARATA motorul si nu la ce e in el sau ce COMPRESIE are,majoritatea sunt naivi,se incurajeaza la gramada si sunt superficiali.Ce misto arata motorul ala hai ca-l luam! sau ce misto e masina aia,arata beton,o iau!

Motoarele sunt cumparate la gramada,cu sutele,de la japonezi,pakistanezi,afgani,filipinezi nimeni nu le verifica pe toate,va dati seama ca se cumpara minim 50 de motoate plus 4 masini pentru a se incarca totul intr-un container intr-o singura zi de 2-3 oameni! de obicei sunt 2 oameni pt ca ziua de munca e scumpa in Japonia, 150$ pe zi la incarcat,muncesti de te spargi.Odata cumparate sunt duse in alte depozite pana se strange numarul pentru a face un container complet,intra cam 300-400 de motoare intr-unul dupa calculele mele la gramada!

Asa,dupa ce le incarca,urmeaza drumul in America/Canada/Dubai,odata ajunse iarasi 2-3 derbedei descarca motoarele la mana sau cu liftul,unele mai cad,pe unele te mai urci cu picioarele(in cel mai bun caz) il mai impingi cu liftul pe ciment.

Ajunse in garaj sunt spalate cu furtunul fara nici o protectie,urmeaza alta spalare exterioara-interioara cu motorina,iarasi cu apa sub presiune,cele zgariate/lovite/maltratate sunt puse deoparte,sunt vopsite cu sprayul sau la pistol(de obicei la spray) aranjate pe rafturi,din cand in cand se mai da cu carpa pe ele si cu solutia magica: motorina , pentru a straluci.

Motoarelor cu compresie slaba li se administreaza o anumita cantitate de ulei in fiecare cilindru pentru a iesi bine la viitorul test de compresie.

Dupa ce sunt aranjate ca la carte se asteapta viitorul client fie el in persoana sau pe ebay.Se vand in medie 200 de motoare pe saptamana,cel putin atatea pleaca din 17 magazine din Canada sper lumea intreaga!

2 din 10 transmisii au probleme in general,motoarele modificate deja sunt vazute cam rau,nici ei nu stiu daca merg sau nu.

NU EXISTA motoare in regula,TOATE sunt aranjate,de cei din Japonia sau de cei de aici,TOTI fac asa ceva,Mos Craciun nu exista.

NU cumparati un motor sh fara test de compresie,fara sa-l studiati atent si fara sa-i dati capacul de la culbutori jos sa-i verificati starea axelor si depunerile.

Toate au 50.000-80.000km te asigura vanzatorul,ce uita el sa spuna ca la cifrele astea se mai adauga un 1 sau un 2 cu usurinta.Un client a descoperit ca 300zxul lui cu 80.000km pe bord avea cureaua de distributie schimbata la 260.000km desi masina arata ca noua! un altul cu o honda avea bordul schimbat Mugen la 275.000km si exemplele pot continua.

Mai sunt multe de spus,cine mai are intrebari sa nu ezite.

Spor la cumparat motoare.Si sa nu uit,ciudat,cunosc multi care fac asta,nici unul nu foloseste ca masina de zi cu zi o JDM ci o USDM noua sau sh.

ps: de curiozitate am intrebat: Ce se intampla cand se vor termina motoarele din Japonia si masinile? la care am primit raspunsul: bunicul meu acum 30 de ani se intreba acelasi lucru si uite ca nu se mai termina.

Last edited by dj05dpx; 26-12-07 at 05:01.
  Reply With Quote
Old 02-01-08, 18:59   #2
MaxX_82

Stage 4
 
MaxX_82's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 293
Default Re: Motoare sh devin noi

foarte interesant subiectul. treaba asta se aplica si la noi cu masinile aduse de afara asa ca mare atentie.
ar fi interesant sa se dea mai multe detalii, cam ce tepe se pot lua la cumpararea unei masini sh
__________________
MaxX_82 is offline   Reply With Quote
Old 19-01-08, 06:41   #3
dj05dpx
Guest
 
Posts: n/a
Default Re: Motoare sh devin noi

Spune mai exact ce vrei sa stii si iti raspund in masura posibilitatilor.
  Reply With Quote
Old 02-02-08, 10:59   #4
hmi10494
Honda Driver

Stage 3
 
hmi10494's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 113
Member of:
[Honda]
Default Re: Motoare sh devin noi

nasoala treaba... si eu care ma gandeam sa imi caut un h22 pt civicu meu...
Daca tot ai facut o treaba foarte buna cu postu asta ai putea poate sa ne ajuti cu niste surse cat de cat mai "sigure" d unde am putea cumpara un motor la nevoie ?

inca nu am renuntat de tot la ideea d a pune un h22 pe sedan ... intr-un viitor
__________________
HONDA Civic. It will get you where you're going

2008 Honda Hornet - power commander, full exhaust LeoVince, ghidon, scarite, mansoane, capete ghidon, oglinzi Rizoma, Talon sprocket gold, lant RK gold, furca intarita, filtru sport K&N.

'92 Honda Civic HB - work in progress
'92 Honda Civic 4D - short ram INJEN + filtru INJEN, header + exhaust, decat pipe, brake disks Tarox G88 + pads Tarox.

hmi10494 is offline   Reply With Quote
Old 28-02-08, 19:34   #5
Jdm-Motors

Stage 4
 
Jdm-Motors's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 198
Member of:
[Honda]
Default Re: Motoare sh devin noi

Cel mai concludent e testul de compresie si capacul de chiulasa dat jos,pot face asa ceva cu video si foto ca proba.
Jdm-Motors is offline   Reply With Quote
Old 02-03-08, 15:50   #6
MaxX_82

Stage 4
 
MaxX_82's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 293
Thumbs up Re: Motoare sh devin noi

just do it! vorba rapsodului :P. ma bate gandu sa ma intind la un prelude, cam ce defecte au sau pot aparea?
MaxX_82 is offline   Reply With Quote
Old 06-03-10, 14:26   #7
valy91

Stage 3
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 134
Default Re: Motoare sh devin noi

Vrem mai multe despre subiectul asta. Au inceput sa se cumpere motoare din afara, de bmw-uri, japoneze, toate natiile. Ce indinci ne-ar putea ajuta sa nu ne luam tepe? Asteptam raspuns...
__________________
Rapin' on...
valy91 is offline   Reply With Quote
Old 06-03-10, 15:38   #8
Seryoga

Stage 4
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 191
Default Re: Motoare sh devin noi

Quote:
Originally Posted by valy91 View Post
Vrem mai multe despre subiectul asta. Au inceput sa se cumpere motoare din afara, de bmw-uri, japoneze, toate natiile. Ce indinci ne-ar putea ajuta sa nu ne luam tepe? Asteptam raspuns...

Lucrand 2 ani in domeniu si cunoscand bine piata canadiana si o mica parte din USA si ebay te sfatuiesc sa nu te atingi de asa ceva. Cea mai buna solutie in viziunea mea e sa vezi motorul cu ochii tai,sa-i faci test de compresie,sa dai jos capacul la culbutori si sa verifici starea axelor,sa dai jos baia sa te inspectezi eventualele depuneri de metale si sa verifici starea cuzinetilor si a arborelui,verificari peste verificari...
Seryoga is offline   Reply With Quote
Old 06-03-10, 17:36   #9
valy91

Stage 3
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 134
Default Re: Motoare sh devin noi

Quote:
Originally Posted by Seryoga View Post
Lucrand 2 ani in domeniu si cunoscand bine piata canadiana si o mica parte din USA si ebay te sfatuiesc sa nu te atingi de asa ceva. Cea mai buna solutie in viziunea mea e sa vezi motorul cu ochii tai,sa-i faci test de compresie,sa dai jos capacul la culbutori si sa verifici starea axelor,sa dai jos baia sa te inspectezi eventualele depuneri de metale si sa verifici starea cuzinetilor si a arborelui,verificari peste verificari...
Eu as avea pe cineva in Anglia, care ar putea cumpara cate un motor daca as avea nevoie, de asta am intrebat. Ca sunt multe pe ebay de la dezmembrari./
valy91 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -