Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > HONDA - ACURA > Alte discutii Honda - Acura

Reply
 
Thread Tools
Old 01-09-12, 20:42   #1
Rac3r
Opel Driver

Stage 5
 
Rac3r's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 354
Member of:
[Opel]
Default Solicit ajutor din partea cunoscatorilor!!

Salut, vreau sa-mi iau o Honda civic,like real bad dar am auzit pareri(majoritatea din partea unor posesori de bmw sau opel) ca daca mi se strica ceva la ea trebuie sa astept cu lunile sa o repar ca piesele vin greu plus nu prea am unde sa o repar pe aproape( sunt din Botosani),am incercat sa ma axez sa-mi iau si altceva si anume bmw,opel sau mitsubishi dar parca tot Honda,in special Vtec-ul imi face cu ochiul,va rog sa ma ajutati cu niste sugestii.Multumesc anticipat
Rac3r is offline   Reply With Quote
Old 01-09-12, 23:12   #2
!41!
Banned

Stage 5
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,397
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[Honda]
Default Re: Solicit ajutor din partea cunoscatorilor!!

Asa mi-au spus si mie astia cu nemtestile acum 5 ani cand mi-am luat Honda . De atunci unii au schimbat 2-3 motoare pe aceeasi masina si gramezi de piese in timp ce eu ii dau cheie si am plecat . Griji cu piesele i-ti faci daca te tamponezi .Piese mai rare gasesti la baietii care dezmembreaza si nu costa mult. Consumabile poti sa-ti iei de la orice magazin de piese auto dar vor fi de aceeasi calitate cu piesele de masini europene . Daca vrei piese OEM iei din US la aceleasi preturi cu ce gasesti pe aici . Se poate sa stai cate o luna dupa ele dar in viata asta nu mai schimbi a doua oara aceeasi piesa .
Tu stii in final ce vrei si de aia e bine sa asculti de tine insuti nu de altii.
Intotdeauna se gasesc persoane sa gandeasca pentru tine daca le lasi .
Asa ca un sfat macar de la unul care are Honda- Nu mai sta pe ganduri
!41! is offline   Reply With Quote
Old 03-09-12, 00:05   #3
Rac3r
Opel Driver

Stage 5
 
Rac3r's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 354
Member of:
[Opel]
Default Re: Solicit ajutor din partea cunoscatorilor!!

Quote:
Originally Posted by !41! View Post
Asa mi-au spus si mie astia cu nemtestile acum 5 ani cand mi-am luat Honda . De atunci unii au schimbat 2-3 motoare pe aceeasi masina si gramezi de piese in timp ce eu ii dau cheie si am plecat . Griji cu piesele i-ti faci daca te tamponezi .Piese mai rare gasesti la baietii care dezmembreaza si nu costa mult. Consumabile poti sa-ti iei de la orice magazin de piese auto dar vor fi de aceeasi calitate cu piesele de masini europene . Daca vrei piese OEM iei din US la aceleasi preturi cu ce gasesti pe aici . Se poate sa stai cate o luna dupa ele dar in viata asta nu mai schimbi a doua oara aceeasi piesa .
Tu stii in final ce vrei si de aia e bine sa asculti de tine insuti nu de altii.
Intotdeauna se gasesc persoane sa gandeasca pentru tine daca le lasi .
Asa ca un sfat macar de la unul care are Honda- Nu mai sta pe ganduri
Aha,multumesc pentru sfaturi dar mai ramane partea cu un service pentru Honde in caz ca se strica,am inteles ca nu prea se gasesc service-uri care sa se bage la japoneze,in special la Vtec-uri,ar fi fain daca ar fi asa un service prin oras la mine sau macar in apropiere cum ar fi Iasi-ul sau Suceava
Rac3r is offline   Reply With Quote
Old 23-09-12, 22:14   #4
sleed

Stage 1
 
sleed's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 15
Default Re: Solicit ajutor din partea cunoscatorilor!!

Japonezele se strica foarte greu!Motorul este foarte fiabil si rezista foarte mult , peste 400.000 km , si piese se gasesc la dezmembrariAsa ca merita sa ti cumperi o Honda:P
sleed is offline   Reply With Quote
Old 29-10-12, 18:10   #5
Rac3r
Opel Driver

Stage 5
 
Rac3r's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 354
Member of:
[Opel]
Default Re: Solicit ajutor din partea cunoscatorilor!!

Quote:
Originally Posted by sleed View Post
Japonezele se strica foarte greu!Motorul este foarte fiabil si rezista foarte mult , peste 400.000 km , si piese se gasesc la dezmembrariAsa ca merita sa ti cumperi o Honda:P
da am inteles, nu la costuri de reparatie sau piese ma refeream, ma refeream unde o repar? este vreun mecanic bun prin suceava sau iasi? sau voi daca v-ati gasit la voi pe cineva care sa nu tipe ca o fetita cand vede un motor de japoneza
Rac3r is offline   Reply With Quote
Old 30-10-12, 00:14   #6
TheEnZo

Stage 5
 
TheEnZo's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,248
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Solicit ajutor din partea cunoscatorilor!!

Quote:
Originally Posted by Rac3r View Post
da am inteles, nu la costuri de reparatie sau piese ma refeream, ma refeream unde o repar? este vreun mecanic bun prin suceava sau iasi? sau voi daca v-ati gasit la voi pe cineva care sa nu tipe ca o fetita cand vede un motor de japoneza
1. Daca ai mentalitatea asta cel mai bine ar fi sa nu iti cumperii o honda.
2. Daca nu stii unde sa o reparii , e clar ca nu te invartii in jurul oamenilor care trebuie, sau mai pe inteles toti mecanici care i-ai intalnit sau de care ai auzit mai bine se faceau cofetarii.
3. Un motor ca e el de japoneza, ca e de tractor sau ferrari 458 italia are acelas principiu de functionare si daca esti mecanic il repari daca nu e clar.
4. Detin E36 si EJ9 partea de electronica la honda e de 5 ori mai simpla .
__________________
E36/5

Date de contact dezmembrari skoda :
0764 616 000 / adybadguy@yahoo.com

Schimb o multitudine de piese ramase in urma dezmembrari a trei skoda octavia 2 1.9tdi cu o masina de cilindrie mica . ( Gen Fiat Seicento, Punto, Opel Corsa B ... etc.)
TheEnZo is offline   Reply With Quote
Old 30-10-12, 16:57   #7
quikvtec

Stage 4
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 244
Default Re: Solicit ajutor din partea cunoscatorilor!!

de la mecanica la electrica pot spune ca e una dintre cele mai simple si logice masini pentru practicat mecanica...piesele sunt cel putin la fel de calitative ca la nemtzi , simplu de dat jos simplu de montat , ieftine deoarece toata lumea cumpara masini ieftine pe care le dezmembreaza apoi... multe avantaje, verifica topu fiabilitatii din 90 pana azi si o sa vezi cine a dominat anii 90 ....
quikvtec is offline   Reply With Quote
Old 30-10-12, 17:55   #8
Toyboy

Stage 5
 
Toyboy's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 368
Member of:
[Honda]
Default Re: Solicit ajutor din partea cunoscatorilor!!

Quote:
Originally Posted by TheEnZo View Post
1. Daca ai mentalitatea asta cel mai bine ar fi sa nu iti cumperii o honda.
2. Daca nu stii unde sa o reparii , e clar ca nu te invartii in jurul oamenilor care trebuie, sau mai pe inteles toti mecanici care i-ai intalnit sau de care ai auzit mai bine se faceau cofetarii.
3. Un motor ca e el de japoneza, ca e de tractor sau ferrari 458 italia are acelas principiu de functionare si daca esti mecanic il repari daca nu e clar.
+1000
Toyboy is offline   Reply With Quote
Old 30-10-12, 19:44   #9
marutzu_vti

Stage 5
 
marutzu_vti's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 1,499
Member of:
[Honda]
Default Re: Solicit ajutor din partea cunoscatorilor!!

Quote:
Originally Posted by Toyboy View Post
+1000
LIKE.....
marutzu_vti is offline   Reply With Quote
Old 30-10-12, 19:48   #10
Rac3r
Opel Driver

Stage 5
 
Rac3r's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 354
Member of:
[Opel]
Default Re: Solicit ajutor din partea cunoscatorilor!!

fratilor nu trebuie sa aruncati cu sageti in noul venit), vin de la un anturaj cu nemtoaice care stramba din nas cand le zic de japoneze, explicati-mi ca la tantalai cum sta treaba cu honda, ca eu unu vreau sa-mi iau una mai mult ca orice, da 90 % din prieteni care au nemtoaice apropo( gen opel bmw sau vw) ca frate ai grija cu japonezele, o sa-ti trebuiasca un car de bani, e prima mea masina de altfel ca opelul e a lui taicamiu si honda mi-o iau pe banii mei de la noul job. Asa ca nu fi-ti rautaciosi si explica-ti-mi, de aia am cerut ajutor pe forum
Rac3r is offline   Reply With Quote
Old 30-10-12, 22:30   #11
Manasel

Stage 5
 
Manasel's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 686
Default Re: Solicit ajutor din partea cunoscatorilor!!

Quote:
Originally Posted by Rac3r View Post
fratilor nu trebuie sa aruncati cu sageti in noul venit), vin de la un anturaj cu nemtoaice care stramba din nas cand le zic de japoneze, explicati-mi ca la tantalai cum sta treaba cu honda, ca eu unu vreau sa-mi iau una mai mult ca orice, da 90 % din prieteni care au nemtoaice apropo( gen opel bmw sau vw) ca frate ai grija cu japonezele, o sa-ti trebuiasca un car de bani, e prima mea masina de altfel ca opelul e a lui taicamiu si honda mi-o iau pe banii mei de la noul job. Asa ca nu fi-ti rautaciosi si explica-ti-mi, de aia am cerut ajutor pe forum
pai o sa-i asculti pe prietenii tai care au nemtoaice sau pe baietii de aici care au japoneze?app manualele de reparatie ptr honda sunt pe net,free
Manasel is offline   Reply With Quote
Old 31-10-12, 05:53   #12
Rac3r
Opel Driver

Stage 5
 
Rac3r's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 354
Member of:
[Opel]
Default Re: Solicit ajutor din partea cunoscatorilor!!

Quote:
Originally Posted by Manasel View Post
pai o sa-i asculti pe prietenii tai care au nemtoaice sau pe baietii de aici care au japoneze?app manualele de reparatie ptr honda sunt pe net,free
iti imaginezi ca o sa-mi ascult acum prietenii care au japoneze, asta e daca ma primiti intre voi, oricum mi-am pus ochii pe o honda civic scurta din '98 din germania, ce-i drept 1.4 dar o sa vreau sa-i pun poate pe viitor v-tec
Rac3r is offline   Reply With Quote
Old 31-10-12, 10:34   #13
fanete

Stage 5
 
fanete's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 2,920
Member of:
[Honda]
Default Re: Solicit ajutor din partea cunoscatorilor!!

Eu zic sa cauti de la bun inceput vtec.

Mecanicul meu dupa ce a vazut pt. prima data honda de la mine acum cativa ani buni o lauda la oricine acum. El care era si este MARE fan VW. Adica apreciaza ceea ce este de calitate si facut cu mare grija precum sunt motoarele VTEC. Bine acum sa nu iti imaginezi ca honde sunt ceva de neegalat, pt ca sunt, dar sunt foarte fiabile din aproape toate pct. de vedere, ceva mai putin la calitatea tablei.

PS. i-am dus manualul si masina si mi-a refacut motorul cap coada, asa ca cine este mecanic desface orice motor, precum a scris si colegul de mai sus.
__________________

\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_
I'd Rather Push A Honda Than Drive A Volkswagon
_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/

Last edited by fanete; 31-10-12 at 10:37.
fanete is offline   Reply With Quote
Old 04-11-12, 02:23   #14
quikvtec

Stage 4
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 244
Default Re: Solicit ajutor din partea cunoscatorilor!!

"hondas don`t blow up , you just keep adding oil"
https://www.youtube.com/watch?v=TF4TG...&feature=share
un motor de accord dus la extrem pe aspirat aprox 500 whp dintr`un 2.2

Last edited by quikvtec; 04-11-12 at 02:27.
quikvtec is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -