Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > HONDA - ACURA > Zona tehnica Honda - Acura

Reply
 
Thread Tools
Old 10-11-14, 17:54   #1
kingkahn

Stage 5
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 633
Default merita volanta usurata la civic 1.3?

salut,
as vrea sa stiu daca ma ajuta cu ceva la un civic 1.3 (motorul a fost reconditionat total si portat la cilindrii.. + 4 carburatoare de moto pe ea...) sa usurez volanta..se va tura muult mai repede sau numa asa cat sa nu merite...+ daca pierd mult cuplu de jos..masina o folosesc zii de zii
va multumesc!
kingkahn is offline   Reply With Quote
Old 11-11-14, 16:33   #2
kingkahn

Stage 5
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 633
Default Re: merita volanta usurata la civic 1.3?

nimeni nimic? cam mort forumul de honda..
kingkahn is offline   Reply With Quote
Old 10-01-15, 18:27   #3
adrianpaul

Stage 4
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 243
Default Re: merita volanta usurata la civic 1.3?

intrebarile tale...duc la o singura intrebare, o singura variabila, un singur raspuns. Depinde CAT usurezi volanta. Nu stiu daca iti poate spune cineva exact cat sa o usurezi...avand in vedere ca volantele usurate se folosesc mai mult pe la masinile de competitie.

O usurezi putin.....nu castigi cine stie ce, urca mai usor in turatie, dar nu stiu daca iti merita 400-500ron pentru a usura/echilibra volanta....
O usurezi mai mult....urca usor in turatie, pierzi din cuplu
O usurezi mult....urca mega usor in turatie, pierzi din cuplu la gramada, obtii un ralantiu care se balbaie ( de ex. oscileaza de la 900 la 1500rpm)


Si o alta problema....locurile unde poti echilibra o volanta, atat static, cat si dinamic, le poti numara pe degete in Romania.

Pentru o masina de zi cu zi, nu cred ca se merita. Poate doar daca vrei sa vezi neaparat cum se comporta masina in diferite setari, cu diferite volante....
adrianpaul is offline   Reply With Quote
Old 26-01-15, 19:43   #4
devecska

Stage 3
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 83
Default Re: merita volanta usurata la civic 1.3?

Quote:
Originally Posted by adrianpaul View Post
intrebarile tale...duc la o singura intrebare, o singura variabila, un singur raspuns. Depinde CAT usurezi volanta. Nu stiu daca iti poate spune cineva exact cat sa o usurezi...avand in vedere ca volantele usurate se folosesc mai mult pe la masinile de competitie.

O usurezi putin.....nu castigi cine stie ce, urca mai usor in turatie, dar nu stiu daca iti merita 400-500ron pentru a usura/echilibra volanta....
O usurezi mai mult....urca usor in turatie, pierzi din cuplu
O usurezi mult....urca mega usor in turatie, pierzi din cuplu la gramada, obtii un ralantiu care se balbaie ( de ex. oscileaza de la 900 la 1500rpm)


Si o alta problema....locurile unde poti echilibra o volanta, atat static, cat si dinamic, le poti numara pe degete in Romania.

Pentru o masina de zi cu zi, nu cred ca se merita. Poate doar daca vrei sa vezi neaparat cum se comporta masina in diferite setari, cu diferite volante....
salutare Eu am schimbat volanta,nici nu te gindi sa nu-l schimbi. Are un mare avantaj ,se acelereaza mult mai bine ca dezavantaj e ca frina de motor e mai slabuti decit ai acum, poti sa iei o volanta de pe ebay nu e scump
devecska is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -