Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > HONDA - ACURA > Zona tehnica Honda - Acura

Reply
 
Thread Tools
Old 27-09-14, 19:09   #1
GRG

Stage 1
 
Join Date: Mar 2014
Posts: 13
Default Problema Huruit Civic !

Salut ! Sunt poseorul unui civic Ej9 1.4is de 2 luni...De cand am luat-o se auzea un huruit, dar acum mi se pare ca se aude mai tare...cand sta masina la relanti se aude iar cand apas ambreiajul numai se aude. Rulmentul de presiune ? sau vreun rulment din cutie sa fie cauza acestui huruit ?
GRG is offline   Reply With Quote
Old 27-09-14, 19:26   #2
john17

Stage 5
 
john17's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,988
Default Re: Problema Huruit Civic !

Din cutie probabil.
john17 is offline   Reply With Quote
Old 29-09-14, 18:47   #3
carlitos

Stage 5
 
carlitos's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 1,473
Member of:
[Honda]
Default Re: Problema Huruit Civic !

Quote:
Originally Posted by GRG View Post
Salut ! Sunt poseorul unui civic Ej9 1.4is de 2 luni...De cand am luat-o se auzea un huruit, dar acum mi se pare ca se aude mai tare...cand sta masina la relanti se aude iar cand apas ambreiajul numai se aude. Rulmentul de presiune ? sau vreun rulment din cutie sa fie cauza acestui huruit ?
un rulment din cutie se aude....
este o problema cauzata de tipul de ulei bagat in cutie....
carlitos is offline   Reply With Quote
Old 01-10-14, 13:22   #4
GRG

Stage 1
 
Join Date: Mar 2014
Posts: 13
Default Re: Problema Huruit Civic !

Acel rulment se poate schimba ? Am schimbat uleiul din cutie acum 2 saptamani...asa am crezut si eu initial ca daca schimb uleiul dispare acel zgomot dar de atunci se aude mai tare Am bagat Motul Motylgear 10w40 ...
GRG is offline   Reply With Quote
Old 17-10-14, 00:02   #5
Nebunul_89

Stage 5
 
Nebunul_89's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,101
Member of:
[Honda]
Default Re: Problema Huruit Civic !

Se poate schimba usor rulmentul, dar nu prea renteaza sincer.. manopera pentru desfacut si inchis cutia de viteze+ pretul rulmentului in cauza sunt peste pretul unei alte cutii.
Nebunul_89 is offline   Reply With Quote
Old 26-10-14, 13:13   #6
GRG

Stage 1
 
Join Date: Mar 2014
Posts: 13
Default Re: Problema Huruit Civic !

Am inteles. Mutumesc pt sfaturi ...am mai citit si eu pe diverse forumuri intre timp ...asa e ar costa mai mult reparatia decat alta cutie in stare buna. Am facut rost de o cutie S20, dar nu stiu cat de buna este, cel de unde am luat-o a zis ca e buna si m-ai mi-a zis ca asta ar avea rapoartele ceva mai scurte decat S40. Ramane sa o schimb sa ma conving.
GRG is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -