Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > HONDA - ACURA > Zona tehnica Honda - Acura

Reply
 
Thread Tools
Old 27-12-12, 10:23   #1
alyeg3
Honda Driver

Stage 3
 
alyeg3's Avatar
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 79
Member of:
[Honda]
Default honda civic eg3 nelamuriri

salut....cam de o luna sunt posesorul unei honda civic eg3.....am cateva nelamuriri la ea si caut niste raspunsuri printre cei ce au sau au avut asa ceva....
1......in bord nu imi functioneaza nici indicatorul de combustibil nici cel al apei
2......masina este din 1993,ar trebui sa aiba servo directie sau nu?
3......de cand am luat-o am un bocanit pe partea dreapta.....am schimbat amortizoare,arcuri,brate....nici un rezultat
4......stiu ca este normal sa se tureze la prima cheie....dar pana in ce turatie ar trebui sa urce?la mine urca pana in 3000,3500......
astept raspunsuri si multumesc!!!
alyeg3 is offline   Reply With Quote
Old 27-12-12, 12:44   #2
carlitos

Stage 5
 
carlitos's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 1,473
Member of:
[Honda]
Default Re: honda civic eg3 nelamuriri

Quote:
Originally Posted by alyeg3 View Post
salut....cam de o luna sunt posesorul unei honda civic eg3.....am cateva nelamuriri la ea si caut niste raspunsuri printre cei ce au sau au avut asa ceva....
1......in bord nu imi functioneaza nici indicatorul de combustibil nici cel al apei
2......masina este din 1993,ar trebui sa aiba servo directie sau nu?
3......de cand am luat-o am un bocanit pe partea dreapta.....am schimbat amortizoare,arcuri,brate....nici un rezultat
4......stiu ca este normal sa se tureze la prima cheie....dar pana in ce turatie ar trebui sa urce?la mine urca pana in 3000,3500......
astept raspunsuri si multumesc!!!
1-daca vitezometrul si turometrul functioneaza inseamna ca ai o problema la indicatorul de apa/benzina(trebuie schimbat)
2-sunt modele si fara servo directie
3-bocanitul poate sa fie de la mai multe piese: pivot,bieleta,cap bara,etc
4-turatia normala la rece ar trebui sa fie undeva la 2000,poate nu e pus bine un vacum sau culiseaza greu tija de la soc...
__________________
dezmembrez civicuri 92-2000 si del sol
vand piese noi pt aceleasi modele
tel 0766678472
carlitos_08jky@yahoo.com
carlitos is offline   Reply With Quote
Old 27-12-12, 17:30   #3
alyeg3
Honda Driver

Stage 3
 
alyeg3's Avatar
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 79
Member of:
[Honda]
Default Re: honda civic eg3 nelamuriri

Quote:
Originally Posted by carlitos View Post
1-daca vitezometrul si turometrul functioneaza inseamna ca ai o problema la indicatorul de apa/benzina(trebuie schimbat)
2-sunt modele si fara servo directie
3-bocanitul poate sa fie de la mai multe piese: pivot,bieleta,cap bara,etc
4-turatia normala la rece ar trebui sa fie undeva la 2000,poate nu e pus bine un vacum sau culiseaza greu tija de la soc...
daca te pricepi mai bine....unde gasesc vacumul acela/acelea daca sunt mai multe...si unde sa ma uit dupa tija de la soc?
alyeg3 is offline   Reply With Quote
Old 27-12-12, 17:52   #4
carlitos

Stage 5
 
carlitos's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 1,473
Member of:
[Honda]
Default Re: honda civic eg3 nelamuriri

Quote:
Originally Posted by alyeg3 View Post
daca te pricepi mai bine....unde gasesc vacumul acela/acelea daca sunt mai multe...si unde sa ma uit dupa tija de la soc?
vacumurile sunt multe si daca nu ai inca un eg3 ca sa le compari e destul de greu cat despre soc este sub filtru de aer ,langa carburator...
carlitos is offline   Reply With Quote
Old 27-12-12, 22:13   #5
alyeg3
Honda Driver

Stage 3
 
alyeg3's Avatar
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 79
Member of:
[Honda]
Default Re: honda civic eg3 nelamuriri

Quote:
Originally Posted by carlitos View Post
vacumurile sunt multe si daca nu ai inca un eg3 ca sa le compari e destul de greu cat despre soc este sub filtru de aer ,langa carburator...
tocmai ca am o eg3,altfel nu intrebam....inafara de o teava de plastic care duce spre aripa dar care nu reuseste sa si ajunga in aripa,nu ma mai gandesc si la alt vacum.....
alyeg3 is offline   Reply With Quote
Old 30-12-12, 23:14   #6
giany_TM

Stage 5
 
giany_TM's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 1,762
Default Re: honda civic eg3 nelamuriri

SOCUL se poate regla unde vrei tu sa stea ...indicat pana in 2...rpn ,surubul de soc e fix in zona cablului de acceleratie sub filtru de aer in partea stinga cum te uiti la motor ....incearca sa rotesti in sens invers acelor de ceas cateva ture cu surubelnita ,care trebuie sa fie destul de lunga sa poti ajunge la surub.
__________________
giany_TM is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -