Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > ALFA ROMEO > Alte discutii Alfa Romeo

Reply
 
Thread Tools
Old 10-06-07, 00:16   #1
buhuhuu

Stage 2
 
buhuhuu's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 25
Default Merita sa cumpar o Alfa Romeo 156 ??

sal all... de cateva sapt ma tot gandesc ce masina sa-mi cumpar...si ma gandeam la o alfa 156 modelul este pe gustul meu este sportiva arata misto...dar am auzit k e scump si greu de intretinut...se strik repede...si k piese sunt f scumpe...ma lamuriti si pe mine
buhuhuu is offline   Reply With Quote
Old 12-06-07, 12:13   #2
Tupac

Stage 3
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 154
Default Re: Merita sa cumpar o Alfa Romeo 156 ??

Nu mai crede tot ce auzi de la x si y , x si y care pe deasupra nici nu s-au suit majoritatea intr-o Alfa in viata lor.
Nu se strica daca ai grija ce masina iti iei, ca la orice masina second-hand de altfel. Piesele sunt in limitele normale as spune. Suspensiile sunt un pic mai sensibile in sensul ca unde cu VAG-ul mergeai mai tare pe teren accidentat, cu Alfa va trebui sa te obisnuiesti mai incet , asta in principal datorita faptului ca suspensia Alfa este mai rigida decat la restul, implicit rezultand si o mai mare sensibilitate la drumuri proaste. Dar daca mergi ca un om normal, cu atentia acolo unde se impune, nu vei avea probleme.
Eu am 147 de 1 an de zile, am facut 17k Km de cand a intrat in tara, mers 85% numai in Bucuresti zi de zi, si nu are nimic masina, nu mi-au cazut rotile si nici nu s-a dezintegrat . Am schimbat doar amortizoarele pentru ca erau duse (cele de pe spate in special) cam de cand a venit (aveau totusi 100k Km..), si cum ziceam am preferat sa le schimb pe toate. Pretul la amortizoare este intr-adevar mai mare decat la alte marci, eu pe 4 Boge am dat 14 mil lei. In rest banii bagati in ea au fost din categoria "jucarii pentru copii"
__________________
Alfa Romeo 147 1.9 JTD 8v
Tupac is offline   Reply With Quote
Old 13-06-07, 09:23   #3
HOT

Stage 5
 
HOT's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 883
Member of:
[Opel]
Default Re: Merita sa cumpar o Alfa Romeo 156 ??

Piesele sunt ieftine.Un exemplu la fosat ford mondeo 2001 am platit 250 lei pentru un schimb ulei(castrol gtd+filtru).La alfa cumparat ulei selenia(special pt alfe)cu tot cu filtru de pe internet m-a costat 130 lei,aproape in jumate.Si daca nu ma crezi cel de la care am cumparat e chiar de aici si are si bmw..
Asa ca chestia cu piesele si consumabilele e relativa.Depinde de unde cumperi.Nu mai spun ca daca ai vreun prieten prin Italia is mai ieftine piesele si decat loganul nostru.
Cel mai bine urcate intr-o alfa ,mergi cu ea si nu te lua dupa gura targului.
In pitesti la tine ai un mare pasionat de alfe dar care nu e activ aici.Daca vrei iti dau datele lui de contact pe pm si te intalnesti cu el e un tip foarte de treaba si cu alfa pe deasupra.Bafta ..
__________________
merg ca melcul cu casa dupa mine
HOT is offline   Reply With Quote
Old 14-06-07, 00:43   #4
Patrulei
Toyota Driver


Stage 5
 
Patrulei's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 1,131
Member of:
[4Tuning International]
[SEAT]
[Toyota]
[4Rally]
Default Re: Merita sa cumpar o Alfa Romeo 156 ??

salut!ce motorizare??nu stiu ce sa zicdar am stat intr`o alfa romeo GT (noua 2005 sau 6)cu motor de 3.2 v6,parca nu avea deloc demaraj ori avea el problema si asta ma face sa cred k asa sunt toate alfadar o sa incerc si in 156 k prea se lauda lumeasi de intretinut nu prea cred k este asa scump:Pbafta la cumparare
Patrulei is offline   Reply With Quote
Old 14-06-07, 10:01   #5
Alex_Alfa

Stage 5
 
Alex_Alfa's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 492
Member of:
[ALFA ROMEO]
Default Re: Merita sa cumpar o Alfa Romeo 156 ??

Daca esti obisnuit cu senzatia de demaraj al unui turbodiesel probabil nu mai ai acelasi feeling si la un motor aspirat. Dar crede-ma ca 240 de cai trebuie sa se simta
__________________
Alex_Alfa is offline   Reply With Quote
Old 14-06-07, 23:40   #6
Patrulei
Toyota Driver


Stage 5
 
Patrulei's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 1,131
Member of:
[4Tuning International]
[SEAT]
[Toyota]
[4Rally]
Default Re: Merita sa cumpar o Alfa Romeo 156 ??

sa sti cred k asta e problema masina avea 300 si ceva de cai :P
Patrulei is offline   Reply With Quote
Old 13-01-08, 19:41   #7
RaduNo1

Stage 4
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 248
Default Re: Merita sa cumpar o Alfa Romeo 156 ??

Quote:
Originally Posted by Patrulei View Post
salut!ce motorizare??nu stiu ce sa zicdar am stat intr`o alfa romeo GT (noua 2005 sau 6)cu motor de 3.2 v6,parca nu avea deloc demaraj ori avea el problema si asta ma face sa cred k asa sunt toate alfadar o sa incerc si in 156 k prea se lauda lumeasi de intretinut nu prea cred k este asa scump:Pbafta la cumparare
tu auzi ce vorbesti?
RaduNo1 is offline   Reply With Quote
Old 11-02-08, 12:05   #8
buhuhuu

Stage 2
 
buhuhuu's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 25
Default Re: Merita sa cumpar o Alfa Romeo 156 ??

motorizare 2.0 JTS...an 2002...166 cai
buhuhuu is offline   Reply With Quote
Old 26-02-08, 14:12   #9
laur3atu

Stage 5
 
laur3atu's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 514
Default Re: Merita sa cumpar o Alfa Romeo 156 ??

Pai omu poate tinea la masina si nu ii dadea cu alfa ca sa iau demaraj ca lumea trb sa schimbi la 5000 ture cel putin la a mea asa e daca schimb la 5000 ii da cu scart pana in a3-a si nu am vre-un 2500 benzina e un motor 1.6 cu 103 cai ,la rigiditate asa e daca mergi cu ea pe drum cu piatra cubica iti blestemi zilele mergi cu 30 km/h nu e buna ptr. gropile din romania si ca piese nu sunt chiar asa scumpe sa iti dau si exmple, o planetara noua e 5mil ,un ambreaj nou (disc+placa) e 7 mil nu cred ca sunt chiar asa exagerate.Alfa 156 e chiar frumoasa rau imi place mult, si sincer e placut sa fii mai unicat nu sunt multe alfe in romania cel putin ca a mea 146 sigur nu sunt multe, ce am vaz mai mult sunt 147 si 156 sunt ceva da oricum nu ca passat golf si opel astra care a devenit un fel de logan e pe toate drmurile.
laur3atu is offline   Reply With Quote
Old 27-02-08, 23:22   #10
laur3atu

Stage 5
 
laur3atu's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 514
Default Re: Merita sa cumpar o Alfa Romeo 156 ??

Imi retrag cuvintele din postu anterior fa ce vrei eu nu iti recomand marca asta citeste threadu meu 'Alfa Romeo 146' sa vezi dc.
laur3atu is offline   Reply With Quote
Old 28-03-08, 09:59   #11
Coody

Stock
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 2
Default Re: Merita sa cumpar o Alfa Romeo 156 ??

Sal all
Am si eu o alfa 156 1.6 16v 1998 120cp si m-ar interesa taxa de inmatriculare
poate sa ma ajute careva pls
Coody is offline   Reply With Quote
Old 29-03-08, 16:39   #12
HOT

Stage 5
 
HOT's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 883
Member of:
[Opel]
Default Re: Merita sa cumpar o Alfa Romeo 156 ??

deocamdata e cam mare taxa ca e euro 2 motorul.
HOT is offline   Reply With Quote
Old 30-03-08, 14:40   #13
Coody

Stock
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 2
Default Re: Merita sa cumpar o Alfa Romeo 156 ??

deocamdata???
va scadea la vara deci????
cum pot sa fac sa circul cu masina dar sa nu platesc taxa auto pana la vara????
ms de rasp
Coody is offline   Reply With Quote
Old 06-04-08, 15:16   #14
HOT

Stage 5
 
HOT's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 883
Member of:
[Opel]
Default Re: Merita sa cumpar o Alfa Romeo 156 ??

O vei inmatricula sigur cu noua taxa.Daca nu ai asigurare si numere valabile nu ai cum circula
HOT is offline   Reply With Quote
Old 02-05-08, 19:36   #15
rutamircea

Stage 2
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 39
Default Re: Merita sa cumpar o Alfa Romeo 156 ??

Quote:
Originally Posted by laur3atu View Post
Imi retrag cuvintele din postu anterior fa ce vrei eu nu iti recomand marca asta citeste threadu meu 'Alfa Romeo 146' sa vezi dc.
eu nu am gasit threadu tau...dar eu in continuare promovez virusare cu ''italience'

curand plec in Germania sa mai iua o alfitza pt fratele meu

sunt putzin mai scumpe la intretinere..dar si senzatiile ce le traiesti in o astfel de masina...fiecare cu nebuniile lui

respect
rutamircea is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -