Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > ALFA ROMEO > Zona tehnica Alfa Romeo

Reply
 
Thread Tools
Old 15-08-07, 21:11   #1
wirred

Stock
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 4
Default help! Alfa romeo 75!

cine are Alfa 75 astept urgent niste pareri, cum se comporta pe sosea etc.Am gasit una, poate imi spuneti cum sa nu iau teapa, ceva smecherii la aceasta masina.multumesc

Ps. puteti lasa un id de mess ,cine poate sa ma ajute mai detaliat!
wirred is offline   Reply With Quote
Old 16-08-07, 22:09   #2
alexalfa

Stage 5
 
alexalfa's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 346
Default Re: help! Alfa romeo 75!

Salut ! Este o diferenta intre a dorii sa-ti cumperi si a vrea cu tot dinadinsul sa-ti iei . Nu stiu daca sesizezi nuanta ! Vrei sa-ti faci o idee cum se comporta pe sosea ? Inchipuie-ti cum se comporta o masina excelenta si mai adauga inca ceva. Daca modelele diesel 75 sunt performante cele pe benzina si mai ales Turbo sunt si acum greu de egalat. Tepe cu ele nu prea poti lua . Oricum majoritatea se vand cu mult sub pretul lor. De stricat trebuie sa-ti dai silinta sa o faci deoarece sunt construite ca niste tancuri . Cel mult poti sa o neglijezi la intretinere in mod barbar si cu nesimtire ca sa ajungi sa o ingenunchezi si chiar si atunci are puterea sa te sfideze. Din punct de vedere mecanic au fost tot timpul cu doi -trei pasi inaintea timpului lor . Sunt bine echilibrate - au motor fata iar cutia de viteze este monobloc cu diferentialul si ambreiajul si asezate intre rotile din spate. Frane pe toate rotile pe discuri (BREMBO) iar unele au diferentialul autoblocant. Majoritatea electronicii si a pieselor ce compun mecanica - germana iar rulmentaraia suedeza.Alfistii puristi (si purii) o considera ca fiind ultima Alfa adevarata deoarece ulterior nu s-au mai construit traditional - tractiune spate ( dar este discutabil) deoarece "inima" a ramas sportiva. Se stapaneste excelent de catre un sofer experimentat dar pe un ageamiu i-l pune repede la punct. Singurul punct slab se poate gasi intre volan si scaunul din fata si anume vreun sofer criminal de masini sau vreun fraier ce se crede mare rallist si apasa ca prostul pe acceleratie. Ea poate ! Dar el ............... Per total pentru un pasionat este o investitie buna . Facil de reparat, piese nu foarte scumpe,fiabile. Trebuie doar PASIUNE !!!!!!!!!! Succes ! Si nu te sfii. Suntem destui "nebuni" dispusi sa te ajute.
alexalfa is offline   Reply With Quote
Old 16-08-07, 23:42   #3
wirred

Stock
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 4
Default Re: help! Alfa romeo 75!

Alexalfa iti multumesc foarte mult pt. raspuns.Nici nu credeam ca voi primii un mesaj asa de complet.Ma bazez pe tine daca voi mai avea nelamuriri, ajutor mecanica, etc.Inca o data iti multumesc!
wirred is offline   Reply With Quote
Old 20-08-07, 10:06   #4
alfa33

Stage 5
 
alfa33's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 354
Default Re: help! Alfa romeo 75!

Si daca tot vrei un 75 cauta un V6 3.0. Se pot face multe ghidusii cu masina asta daca are V6. Este foarte usor sa faci un transplant cu un V6 3.0 24V de pe 164 sau, daca te tine punga si gasesti asa ceva, un V6 3,2 GTA. Astfel vei avea un 75 la care nu vei renunta ani buni de acum inainte.
__________________
Alfa Romeo 33 1.7 16V Quatrofoglio Verde
Alfa Romeo GTV V6 2.0 Turbo
alfa33 is offline   Reply With Quote
Old 20-08-07, 12:35   #5
alexalfa

Stage 5
 
alexalfa's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 346
Default Re: help! Alfa romeo 75!

Adevarat ! Motorul V 6 de 3.0 este extrem de fiabil si liniar in exploatare cu performante excelente. Problema nu consta in posibilitatea de a o achizitiona, ci in aceea de a putea plati taxele ei anuale aferente capacitatii cilindrice. Si aici ma refer la impozit si asigurare, care la masinile cu motoare de peste 2 litrii sunt exorbitante si amplificate de clasa de poluare (acele euro). Sa nu ai surpriza de a egala pretul masinii , cu taxele la fiecare doi ani. Nu am pretentia sa ma crezi pe cuvant, vreau doar sa-ti atrag atentia asupra acestui aspect, sa te mai documentezi si sa reflectezi . Si te mai astept cu impresii si intrebari. Succes !
alexalfa is offline   Reply With Quote
Old 20-08-07, 20:24   #6
wirred

Stock
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 4
Default Re: help! Alfa romeo 75!

Maine ma duc sa vad o Alfa 75. Are motor 2.5 v6.Ma mai duc cu cineva care se pricepe la masini. Mi-e tare frica sa nu fie o teapa.ceva pe la motor.Oricum nu sunt obligat sa o cumpar.Sunt "in priza".
wirred is offline   Reply With Quote
Old 27-08-07, 21:38   #7
Calin Toni

Stock
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 9
Default Re: help! Alfa romeo 75!

salut,eu am o alfa75.am cumparat o acum o luna.e super nervoasa.diesel 2,0l turbo.e de vis adik visul meu de mic copil.eu st din vl.am mai gasit acum si una de piese.dak aveti nevoi de ceva ma sunati pe nr asta0765121218si va dau orice piesa de 75.
Calin Toni is offline   Reply With Quote
Old 27-08-07, 21:40   #8
Calin Toni

Stock
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 9
Default Re: help! Alfa romeo 75!

stie cine ce consum, are o alfa 75de 2 0l diesel_
Calin Toni is offline   Reply With Quote
Old 27-08-07, 21:43   #9
Calin Toni

Stock
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 9
Default Re: help! Alfa romeo 75!

un manual tehnic va rog unde gasesc si eu.
Calin Toni is offline   Reply With Quote
Old 28-08-07, 10:34   #10
alexalfa

Stage 5
 
alexalfa's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 346
Default Re: help! Alfa romeo 75!

Salut ! Consuma 7 - 8 litrii %. Nu sunt foarte economice. Performanta cere "papa". Informatii detaliate gasesti la @Lascarica. Este cel mai in tema. Daca aceea turbo diesel i-ti pare nervoasa sunt curios ce parere ai avea de aceea turbo benzina. Cred ca ai ramane socat.
alexalfa is offline   Reply With Quote
Old 05-09-07, 20:59   #11
86KYX

Stock
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 3
Default manual Alfa romeo 75!

Am eu manualul dar ptr 2.5 si 3.0.Daca va este de folos......
86KYX is offline   Reply With Quote
Old 11-09-07, 23:25   #12
CristiCiju

Stage 1
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 13
Default Re: help! Alfa romeo 75!

In primul rand salutare la toata lumea!
Cu un manual de reparatii pentru o Alfa 75, 1600cc ma poate ajuta cineva? Multumesc anticipat!
CristiCiju is offline   Reply With Quote
Old 12-09-07, 10:34   #13
alexalfa

Stage 5
 
alexalfa's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 346
Default Re: help! Alfa romeo 75!

Salut ! Greu de gasit ! Dar ce anume vrei sa repari la ea ?
alexalfa is offline   Reply With Quote
Old 12-09-07, 15:17   #14
CristiCiju

Stage 1
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 13
Default Re: help! Alfa romeo 75!

Salut! Pai sunt mai multe de reparat:
- schimbatorul de viteze are joc destul de mare
- cateodata caraie cand dau sa bag in I-a si chiar a II-a
- carburatoarele ar trebui bagate la o verificare
- rozetele de la comanda aer cald-rece merg ca si nici nu baga aer (decat foarte putin) pe la parbiz
- scapa ceva ulei pe la motor
Si cred ca ar mai fi... Masina o am pe mana de ~1luna jumate, deci sunt cam necunoscator...
CristiCiju is offline   Reply With Quote
Old 12-09-07, 22:22   #15
alexalfa

Stage 5
 
alexalfa's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 346
Default Re: help! Alfa romeo 75!

Salut ! Cu schimbatorul este simplu : prinderea inferioara a manetei de viteze si a timoneriei s-a uzat si a capatat joc. Te bagi sub masina cu o bormasina electrica si majorezi de la 6 mm la 8 , apoi introduci un surub de aceasta dimensiune. Caraie deoarece nu decupleaza corect ambreiajul (garniturile uzate la pompa de ambreiaj sau la cilindrul receptor de pe cutie). Carburatoarele regleaza-le dupa ureche. Ma indoiesc ca are cineva pe la noi un aparat de masurat debitul de aer la carburatoare. Rozetele au la partea inferioara pinioane si actioneaza niste sectoare dintate. Posibil sa se fi uzat sau sa se fi rupt.Nu le forta ca dai de belele. De asemeni pot fi sarite cablurile de comanda . Nu poti sa sti pana nu desfaci panoul de comanda si aeroterma. Aceasta din urma necesita demontarea panoului de bord. Daca nu sti da mesaj si i-ti explic cum si ce. Ulei pe la motor - garnituri neetanse. Schimba-le sau foloseste silicon auto "Perfect seal" cam 5 lei tubul. Dar sa degresezi bine intai. Succes !
alexalfa is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -