Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > ALFA ROMEO > Zona tehnica Alfa Romeo

Reply
 
Thread Tools
Old 13-08-07, 13:20   #1
foss

Stage 5
 
foss's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 482
Default Urgent!!!

Vreau sa plec in curand in germania sa-mi cumpar o masina Opel VW Skoda sau o Alfa Romeo.....as prefera Alfa ca este mai sport si arata bine nu stiu modelul sigur ca depinde si de bani.......Asa ceva o 147 sau o 156 ceva cu motor 1,6-1,8 max....As dori sa stiu ce probleme apar la masini la ce ma pot astepta de la o Alfa ca la Opel si la restul stiu Si daca este ce piese de rezerva sa-mi aduc!!!!!Astept vesti...multumesc
foss is offline   Reply With Quote
Old 13-08-07, 14:19   #2
alfa33

Stage 5
 
alfa33's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 354
Default Re: Urgent!!!

Despre Alfa Romeo sunt extrem de multe de spus asa ca cel mai indicat ar fi sa te uiti pe forum-ul clubului Alfa si sa vezi ce spun posesorii acestor modele. In cateva cuvinte Alfa este foarte diferita de Opel sau Skoda. Este mai rigida, mult mai stabila si mai nervoasa. Consuma la fel ca un Opel cu motorizare similara insa daca ai de ales intre motorizarile pe benzina iti recomand 2.0 TS (150CP) sau 2.0 JTS (165cp). Motoarele de 1,6 sau 1,8 consuma cam la fel cu cele de 2,0 dar sunt mai puturoase deci nu faci mare scofala. Daca vrei Diesel ai de optat intre 2 motorizari 1,9 JTD de 114 CP sau 140 CP si una de 2.4 JTD 175 CP. Consumul... ca la diesel, insa au avantajul de a fi extrem de fiabile si foarte rezistente la tuning. Motoarele TS (benzina, 4 cilindrii, distributie variabila DOHC si 2 bujii pe cilindru - twin spark) sunt fiabile in limita a 250 000 km in conditiile in care sunt intretinute cum trebuie. Ulei de calitate buna, distributie schimbata la timp, revizii facute cum trebuie. Peste 250 000 deja e bine sa te gandesti la prima segmentare. Articulatiile sunt un alt aspect important. Dupa cum probabil multa lume stie, in clasa din care fac parte, masinile Alfa Romeo sunt lider de piata la capitolul stabilitate. Mai stabile decat BMW sau Audi (fapt confirmat si de recentele teste ale auto/motor/sport germania unde 159 a ingenunchiat toate celelalte marci). Asta inseamna ca undeva platesti un tribut pentru stabilitate. Stabilitate buna=articulatii rigide sau tradus la conditia romaneasca, drumuri proaste=articulatii distruse. Deci va trebui sa mergi cu grija pe drumurile patriei si vei avea probleme cu articulatiile mai des decat la Opel sau Skoda. Totul depinde de tine insa. Daca preferi o masina care sa mearga prin gropi atunci nu lua alfa, insa daca vrei o masina sigura si care te va scoate din multe rahaturi cauzate de calitatea soferilor din romania sau a drumurilor patriei, atunci gasesti un adevarat prieten intr-o Alfa. Eu am condus majoritatea modelelelor Alfa produse de prin 80 pana in prezent si iti vorbesc in cunostinta de cauza. Am 2 Alfa dintre care GTV-ul fabricat in 98 are inca articulatiile originale. Am reusit sa le distrug dupa 167 000 km, motiv pentru care voi schimba absolut totul. Insa au tinut bine zic eu

Bafta la viitoarea achizitie
Razvan
__________________
Alfa Romeo 33 1.7 16V Quatrofoglio Verde
Alfa Romeo GTV V6 2.0 Turbo
alfa33 is offline   Reply With Quote
Old 13-08-07, 14:59   #3
foss

Stage 5
 
foss's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 482
Default Re: Urgent!!!

Articulatii schimbate la 167oookm este bine nu vad nimic rau ca eu am Un Astra si la 140 si eu ma gandesc sa le schimb ca au incaput sa nu mai tina masina pe triectorie adica instabilitate si motoarele sunt bune din cate spui tu.......dar la fata locului o sa ma decid ce cumpar depinde de bani........mersi oricum de sfat si de gropi eu oricum le ocolesc chiar daca ai fi intr-un HAMMER ca doar ma doare sufletul ca stiu ca am muncit bani aia care i-am dat pe masina nu i-am furat.......multumesc -alfa33-
foss is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -