Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > ALFA ROMEO > Zona tehnica Alfa Romeo

Reply
 
Thread Tools
Old 19-08-12, 22:16   #1
Inquiety

Stock
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 5
Default Sunet ciudat dupa 3 mii de rotatii.Alfa romeo 156 1.8

Salut.

Cand trec peste aproximativ 3 mii de rotatii,se aude un barait deodata cu motorul.Cel mai evident este de auzit cand ajung la 120 si tin viteza constant.(unele persoane mi-au spus ca-i posibil sa fie de la un rulment de la cureaua de distributie care joaca).

De asemenea,mai am inca o problema.Cand urc cu ea la 4 - 5 mii,se blocheaza si se comporta de parca nu mai primeste benzina.Spre exemplu cand ajunge pe la 180,acolo se blocheaza si doar scoate acel sunet specific cand ii motoru infundat.Da sa urce,dar nu reuseste si tot asa.(Mi s-a spus ca-i posibil sa fie la filtru.Si ca-i infundat.Insa nimic concret si sigurCe parere aveti?)

Nu va pot oferi chiar foarte multe detalii insa as aprecia un raspuns cu aproximatie macar.Multumesc
Inquiety is offline   Reply With Quote
Old 20-08-12, 17:11   #2
Inquiety

Stock
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 5
Default Re: Sunet ciudat dupa 3 mii de rotatii.Alfa romeo 156 1.8

Bump.
Inquiety is offline   Reply With Quote
Old 21-08-12, 02:04   #3
Inquiety

Stock
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 5
Default Re: Sunet ciudat dupa 3 mii de rotatii.Alfa romeo 156 1.8

bump.
Inquiety is offline   Reply With Quote
Old 21-08-12, 13:14   #4
Inquiety

Stock
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 5
Default Re: Sunet ciudat dupa 3 mii de rotatii.Alfa romeo 156 1.8

bump.
Inquiety is offline   Reply With Quote
Old 21-08-12, 16:33   #5
Inquiety

Stock
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 5
Default Re: Sunet ciudat dupa 3 mii de rotatii.Alfa romeo 156 1.8

Oh cmon.Bump
Inquiety is offline   Reply With Quote
Old 31-08-12, 11:40   #6
ninjoaca

Stage 1
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 19
Default Re: Sunet ciudat dupa 3 mii de rotatii.Alfa romeo 156 1.8

Incearca sa scoti mufa de la debitmetru si vezi cum se comporta; in mod normal daca este defect ar trebui sa nu ti se mai blicheze cu mufa scoasa.

Asteptam feedback.

O zi faina!

P.S: Legat de distributie ai maire grija daca ti se rupe te costa o gramada de bani.
ninjoaca is offline   Reply With Quote
Old 01-10-12, 16:12   #7
h8uall

Stage 2
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 40
Default Re: Sunet ciudat dupa 3 mii de rotatii.Alfa romeo 156 1.8

salut, in legatura cu zgomotu..ce fel de zgomot este?metalic de frecare?bataie ritmica..etc? ai mare grija cu distributia pt ca rola intinzatoare la alfa156 e dinamica si are boala sa nu mai oscileze pe excentric si de acolo pleaca toate, de indoit supape nu am vazut inca..dar depinde de la ce turatie sare sau se rupe cureaua...eu aveam cam 2500rpm cand mi s`a decalat cureaua cu un dinte.
h8uall is offline   Reply With Quote
Old 04-10-12, 23:44   #8
ekofresh

Stage 4
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 250
Default Re: Sunet ciudat dupa 3 mii de rotatii.Alfa romeo 156 1.8

Filtru? Ce filtru, de benzina? Motorul tau nu are filtru de benzina, asa ca nu are ce sa fie infundat.
Zgomot de la distributie? Poate zgomot de la accesorii, rola de la alternator face zgomot.
Posibil ca debitmetrul de aer sa faca figuri, bujiile daca nu sunt NGK iar e posibil sa iti faca probleme.
Sunetul e posibil sa fie de la catalizatoare, sa intre in rezonanta, sa fie desprinse, in principiu pe la evacuare sa fie ceva slab si sa se auda la anumite rotatii, e destul de dificil sa dai un verdict fata sa vezi sau sa auzi.

Si da, daca nu stii nimic de distributie si pompa de apa, pune mana si schimba-le, nu e de joaca. Se schimba numai cu cale!!!
ekofresh is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -