Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > ALFA ROMEO > Zona tehnica Alfa Romeo

Reply
 
Thread Tools
Old 19-03-09, 12:46   #1
jockerbad

Stage 3
 
jockerbad's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 95
Question Ce e o Selespeed?

Nu stiu ce'i aia Selespeed. Prin ce se diferentiaza o Selespeed de o NonSelespeed. Please help
jockerbad is offline   Reply With Quote
Old 25-03-09, 02:47   #2
radu_gostian

Stage 2
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 31
Member of:
[ALFA ROMEO]
Default Re: Ce e o Selespeed?

Daca tin minte bine selespeed ii cea cu cutie automata si poti schimba vitezele de pe volan
radu_gostian is offline   Reply With Quote
Old 25-03-09, 17:19   #3
jockerbad

Stage 3
 
jockerbad's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 95
Default Re: Ce e o Selespeed?

da, am aflat si eu ce e o selespeed. are cutie septronic. 2 pedale, poti schimba vitezele in mod automat, +/-din schimbator, +/- de pe volan. in plus atunci cand iei piciorul de pe frana masina nu pleaca de pe loc
__________________
vw bora 1.9 TDI
jockerbad is offline   Reply With Quote
Old 30-08-09, 18:26   #4
CoSmIn-CMN

Stage 3
 
CoSmIn-CMN's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 75
Exclamation Re: Ce e o Selespeed?

Quote:
Originally Posted by jockerbad View Post
da, am aflat si eu ce e o selespeed. are cutie septronic. 2 pedale, poti schimba vitezele in mod automat, +/-din schimbator, +/- de pe volan. in plus atunci cand iei piciorul de pe frana masina nu pleaca de pe loc
Atunci cand iei piciorul de pe frana masina TREBUIE sa plece de pe loc,ce ai vazut tu avea probleme la cutie sau la hidra.
Bafta!!!
CoSmIn-CMN is offline   Reply With Quote
Old 30-08-09, 18:27   #5
jockerbad

Stage 3
 
jockerbad's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 95
Default Re: Ce e o Selespeed?

nu am vazut eu nimic, asa scria pe sectiunea alfa romeo selespeed
jockerbad is offline   Reply With Quote
Old 01-09-09, 12:51   #6
gelu_r

Stage 5
 
gelu_r's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 2,442
Default Re: Ce e o Selespeed?

Quote:
Originally Posted by CoSmIn-CMN View Post
Atunci cand iei piciorul de pe frana masina TREBUIE sa plece de pe loc,ce ai vazut tu avea probleme la cutie sau la hidra.
Bafta!!!
cand iei piciorul de pe frana NU pleaca de pe loc...in schimb cutiile sunt foarte NE fiabile...se cam strica ,sar din viteza etc...am avut 147 selespeed si nu vorbesc prostii..
Ce sti tuu e cutie automata de orice masina...selespeed e cu totul altceva.
__________________
BMW e46 ci
gelu_r is offline   Reply With Quote
Old 29-09-09, 14:57   #7
Treanca

Stage 5
 
Treanca's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 382
Default Re: Ce e o Selespeed?

Frate lasa dreku selespeedul e foarte nefiabil am avut o 147 selespeed si tare dezamagit am fost de ea asa ca mai bene ia altceva
Treanca is offline   Reply With Quote
Old 29-09-09, 19:09   #8
Frizz

Stage 3
 
Frizz's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 139
Default Re: Ce e o Selespeed?

Daca tu ai avut probleme cu SeleSpeed-ul asta nu inseamna ca sunt niste cutii nefiabile.
Am condus mai multe Alfa cu SeleSpeed si toate m-au satisfacut. Mi se par f. bune.

Numai bine.
Frizz is offline   Reply With Quote
Old 04-10-09, 19:22   #9
Alex_Alfa

Stage 5
 
Alex_Alfa's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 492
Member of:
[ALFA ROMEO]
Default Re: Ce e o Selespeed?

Selespeed e o cutie manuala normala, "robotizata". Adica e un mecanism care face toate miscarile pe care soferul le-ar face in mod normal. Din acest motiv este o cutie destul de lenta (ma refer la schimbarea vitezelor), si da, au fost multe cazuri in care mai dadeau chix.
Pentru Drag nu e tocmai stralucita, dar pe serpentine e fun
__________________
Alex_Alfa is offline   Reply With Quote
Old 15-11-09, 22:39   #10
bmw_alpina

Stage 3
 
bmw_alpina's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 153
Default Re: Ce e o Selespeed?

Selespeed-ul e pana la urma ceva gen SMG (bmw), DSG (VW) ?
bmw_alpina is offline   Reply With Quote
Old 16-11-09, 00:40   #11
Treanca

Stage 5
 
Treanca's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 382
Default Re: Ce e o Selespeed?

Nici pe departe nu poti compara asa ceva ......
Treanca is offline   Reply With Quote
Old 16-11-09, 17:23   #12
vipi77

Stage 2
 
vipi77's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 38
Default Re: Ce e o Selespeed?

selespeedul de pe masinile stock nu se compara ... dar cel de pe GTA de provenienta ferrari 360 e alta poveste
vipi77 is offline   Reply With Quote
Old 27-11-09, 11:00   #13
john17

Stage 5
 
john17's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,988
Default Re: Ce e o Selespeed?

Ba este un fel de SMG, de fapt principiul este identic! DSG are 2 ambreiaje, e un pic altceva, teoretic cel putin un DSG ar trebui sa schimbe in timp mult mai scurt pt ca el cupleaza treapta urmatoare si apoi doar comuta din ambreiaje.
Selespeed este o cutie mecanica, in loc de selectorul de viteze are un robot hidraulic care selecteaza treptele, iar comanda ambreiajului este facuta tot de un actuator hidraulic, totul controlat electronic. De regula cedeaza acumulatorul de presiune (o sfera ca cele de la suspensia de Citroen, juma' azot sub prsiune si juma' ulei impins de pompa cu o membrana la mijloc) sau pompa. Fiind niste componente in plus normal creste probabilitatea aparitiei defectiunilor... Timpul in care face selespeed-ul schimbarea treptei (ma refer de la primirea comenzii pana la cuplarea completa a ambreiajului cu noua treapta cuplata) mie personal mi se pare f lung, iar modul sport nu il scurteaza ca la alte tipuri (SMG) ci doar face schimbarea automata la turatie maxima sau la comanda din padele/maneta.
john17 is offline   Reply With Quote
Old 27-11-09, 11:50   #14
Treanca

Stage 5
 
Treanca's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 382
Default Re: Ce e o Selespeed?

Bai Prietene o fi principiul la fel dar nu se compara nici la degetul mik am avut o alfa 147 selespeed avea lag nene si am mers si cu o jeta cu DSG .........
__________________
Audi S4
Treanca is offline   Reply With Quote
Old 27-11-09, 17:21   #15
john17

Stage 5
 
john17's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,988
Default Re: Ce e o Selespeed?

Am zis ca Selespeed-ul functioneaza exact pe acelasi principiu ca SMG-ul iar DSG este mai evoluat. Cu DSG n-am mers, SMG mi-a placut (mult) mai mult decat Selespeed, schimba mult mai rapid, viteza schimbarii creste odata cu turatia la care se schimba si pe sport etc.
Dar prefer "mestecaul" oricarei astfel de automatizari
john17 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -