Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 10-11-05, 08:47   #1
Nytro

Stage 2
 
Nytro's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 47
Default Mic da.... sprinten

Noul motor de la volkswagen de 1.4l care acum scoate 170 cp cu 6l/100km cu ajutorul unei turbine actionata de gazele de esapament si a unui compresor mecanic.Motorul TSI va fi disponibil pe Golf din februarie 2006.Dar nu cei de la volkswagen sunt primi care folosesc aceasta combinatie indracita ci cei de la Lancia aveau pe modelul de raliuri Delta S4 un 1.8 de peste 400cp.Dati cu parerea.(scuze daca nu am pus topicu bine )
Nytro is offline   Reply With Quote
Old 10-11-05, 14:54   #2
allexino

Stage 2
 
allexino's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 25
Default

super tare motorul . cilindreea cam mica dar la capacitatea asta sa scoata 170 caluti e ceva. asteptam si un pret.
allexino is offline   Reply With Quote
Old 17-11-05, 01:44   #3
Kos_min

Stage 2
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 30
Default Nu inteleg!

Si cu turbina si cu compresor cum dreaq de consuma numai 6 l? O fi el de 1.4l, dar la ce supraalimentare are nu stiu cum de consuma atat de putin. Dar e super!
Kos_min is offline   Reply With Quote
- Copyright 2026 4Tuning -