Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 02-11-08, 07:35   #31
Cumnatu

Stage 5
 
Cumnatu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 308
Default Re: RAR vrea pista de testare in valoare de 30 milioane euro

Stiu asta sigur din 30 de ani de Romania.
Tu poate traiesti in alta parte sau poate ca in vest la tine se mai intampla una alta, aici in SE, nu .
S-a gandit cineva dintre noi la asa ceva si a facut calcule si proiecte si a ajuns la concluzia ca spre deosebire de alte tari in .RO NU exista clienti pentru asa ceva.
Da, suntem noi catvia astia de pe forumuri de acest gen numai ca suntem fffffffff putini si nu am fi dispusi sa dam bani multi pentru o tura pe circuit sau o liniuta pe un circuit profi.
Ideea e ca nu se scot banii niciodata in .ro ( ma refer la banii de investitie )
__________________
Chrysler 300m, 3.5L ( aproape Hemi ) , 250 cai, full.
Cumnatu is offline   Reply With Quote
Old 02-11-08, 09:04   #32
RoByNeT
AirRide Lover

Stage 5
 
RoByNeT's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 6,023
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[SKODA]
[4Rally]
[Competitor CNCA]
[STREETMANIACS]
[AUDI]
Default Re: RAR vrea pista de testare in valoare de 30 milioane euro

si ne gandeam noi unde se duc banii nostri pe taxele astea idioate de inscriere ... cate 800-1000e si la facem astora de la rar circuit de carting .... rooooomania ....
RoByNeT is offline   Reply With Quote
Old 02-11-08, 11:16   #33
apache

Stage 5
 
apache's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,150
Default Re: RAR vrea pista de testare in valoare de 30 milioane euro

a vazut cineva ca reno' sponsorizeaza proiectul ? credeti ca are vreo legatura cu vanzarile dacia in romania ? .... ai nu stiu ce roti, nu merge asa..i-ati altceva...de exemplu un logan nou
__________________
param pam pam
apache is offline   Reply With Quote
Old 12-11-08, 11:55   #34
BRAVO

Stage 5
 
BRAVO's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 304
Member of:
[Fiat]
Default Re: RAR vrea pista de testare in valoare de 30 milioane euro

LOL sa incepem sa bagam bani in masini de pe acum...dar pana o sa fie gata pista mai schimbam cateva randuri de masini.....sa vedeti atunci teste dinamice....LOL
__________________
KEEP THE SPIRIT !!![SIGPIC]
BRAVO is offline   Reply With Quote
Old 02-01-09, 10:53   #35
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: RAR vrea pista de testare in valoare de 30 milioane euro

Quote:
Originally Posted by -Caz- View Post
... ca pentru un ciptuning , toba , un filtru ... ,sau mai grav ->un eleron , o sa ne bage masinile pe pista sa le rupa ei capu........
Nici vorba.
Pt. JUCARII din astea nu ai nevoie de pista oval. Pt. Asta īti ajunge un stand cu role unde se simuleaza pista de rulare, masina agatata de un PC cu soft special. Pe asta se poate testa viteza maxima, caii putere, noxe etc.

Singurul lucru ce nu se poate testa pe standul asta, este drumul de frīnare si pt. asta īti trebuie pista. Daca mergi pe role cu 200 si calci brusc frīna, sare tinichiaua de pe role direct īn perete

Daca cei de la RAR construiesc asa ceva, o fac cu siguranta īn colaborare cu cineva. De ex. cu DACIA - RENAULT deoarece pe piste din astea se testeaza si prototipurile, masinile tunate pt. competitii oficiale etc. si nici decum masina lui......"nea caisa" cu 3 eleroane legate cu sīrma si spoilere fixate cu banda adeziva scoci

Nu mai vorbim ca pistele astea de test pot fi īnchiriate pe termen lung pt. teste de prototipuri si pt. alte firme mari. acei PAPARATZI ce vīneaza masini, stiu unde sīnt pistele de test pe aici dar HABAR-NAU ca se testeaza la un moment dat īn RO pe pista RAR-ului si atunci stau FRAIERII degeaba cu aparatele foto pe līnga pistele din DE sau FR deoarece prototipurile clonate īnvīrt ture cam 2000 km mai spre est

Astfel de piste exista īn fiecare tara. Ba de ex. aici pe līnga DEKRA si ADAC are si OPEL una. Vrei sa mergi sa-ti testezi masina, tu ca particular, nu te opreste nimeni. Costa īnsa 25 EURO ora. Platesti, intri si poti sa-i dai cox pīna-ti sare motorul din masina. Nu te opreste nimeni.

Daca RAR care este practic acelasi lucru cu DEKRA din DE pune planul īn aplicare o face cu un scop anume bine gīnditr si nici decum casa sicaneze TUNISTUL AMATOR din dosul blocului.

Last edited by CyberCSX; 02-01-09 at 11:00.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 02-01-09, 12:48   #36
Spark
Suzuki Driver

Stage 5
 
Spark's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,139
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Rally]
[Suzuki]
Default Re: RAR vrea pista de testare in valoare de 30 milioane euro

chiar nu stiu daca sa il consider un lucru bun sau nu ...
Spark is offline   Reply With Quote
Old 02-01-09, 16:23   #37
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: RAR vrea pista de testare in valoare de 30 milioane euro

Mai gīndeste-te la īnca o treaba:

O pista din asta mai creeaza si o serie de locuri de munca deoarece de regula pe līnga o pista din asta se si construiesc o serie de ateliere de īntretinere a masinilor dotate cu echipament tehnic, asistenta, puncte de alimentatie si cazare temporara personal etc, etc, etc.

Chiar ma gīndesc acum, cum de nu le-a dat prin cap pīna acuma, sa construiasca pe undeva si o pista de F 1 / Touring asa cum e Hungaroring / Hockenheimring / Nurburgring sa faca si Romaniaring?
Ar fi bine daca ar avea loc si competitii de F 1 īn RO si multe altele. Mai bine decīt sa blocheze an de an circulatia īn Bucuresti numai pt. o mīna de Ferrari / Lambo / Porsche McLaren care se īnvīrt acolo cu viteza de melc prin oras. Nu mai vorbesc, ca pe termen lung vazut, o investitie din asta s-ar amortiza destul de bine si ar mai crea si asta o groaza de locuri de munca.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 11-01-09, 20:27   #38
mobiles_de

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 424
Default Re: RAR vrea pista de testare in valoare de 30 milioane euro

ROMANIANRING ??????? Nu crezi ca ar fi mai important sa se construiasca ceva autostrazi ca omul sa ajunga de la A la B fara sa depaseasca carute,oi,vaci etc...?Cand ajungem la un punct cat de cat acceptabil in ce priveste infrastructura atunci discutam si de ROMANIANRING pt F1
mobiles_de is offline   Reply With Quote
Old 11-01-09, 21:12   #39
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: RAR vrea pista de testare in valoare de 30 milioane euro

Quote:
Originally Posted by mobiles_de View Post
ROMANIANRING ??????? Nu crezi ca ar fi mai important sa se construiasca ceva autostrazi ca omul sa ajunga de la A la B fara sa depaseasca carute,oi,vaci etc...?Cand ajungem la un punct cat de cat acceptabil in ce priveste infrastructura atunci discutam si de ROMANIANRING pt F1
Fara suparare dar nu crezi ca gīndesti cam deandoaselea?

CU CE BANI vrei sa construiesti autostrazile?
Iei credit de.........NASTURI de la bancile vestice si bagi tara īn datorii pīna pocneste? ABSURD !

Fa un ROMANIAN RING si īncaseaza banii de la competitii si sponzori. La chiestii din astea nu se discuta la nivel de sute sau mii de euro ci la nivel de miloane de euro.

Banii īncasati īi investesti īn autostrazi si infrastructura chiar daca acestia sīnt doar o parte din nivelul total necesar de investitii iar īn ceea ce priveste oile si vacile + transporturi baligaroase, astea o sa le ai si daca ai autostrazi HIGH SPEED si trenuri gen TGV ce-ti traverseaza tara cu 400 km/h pe sine deoarece mentalitatea ANALFABETICA a cetatenilor din acele mii de catune ce le are Romānia este de asa natura si trebuie schimbata. Acei tarani si ciobani ce-ti iese cu oile pe autostrada soarelui, n-au nici 2 clase ca trenu si cīnd semneaza ceva pune degetu ca nu stie sa scrie. Ce vrei de la astia ?
Ca sa poti avea pretentii de la ei, ALFABETIZEAZA-ti cetatenii rurali īntīi, īnvata-i conduita si disciplina moderna lucru ce va dura zeci de ani. Cel putin 3 generatii tinīnd cont ca Romānia este o tara cu cele mai multe sate si catune de munte din Europa. Unele dintr-e ele nici īn ziua de azi, anul 2009 nu dispun de curent electric si nici de cele mai elementare conditii de trai.

Īnainte de a comenta despre astfel de evenimente nedorite pe drumul public, gīndestete la toate astea. Gīndestete la casele de chirpici fara curent unde traiesc oamenii astia si ca abea au ce mīnca, oameni care si īn ziua de azi mai umbla īn opinci facuta din cauciuc de camera de roata de masina legate cu sīrma si ciorapi grosi de līna sa nu īnghietze.

Paralel, daca īn Romānia n-ar fi GRANDOMANIA asa de OBSESIVA nu s-ar circula pt. fiecare rahat cu masina numai sa-i aratam vecinului ce am realizat si ce COOL sīntem, ce masina de fitze avem si pt. asta īnfundam tot pīna nu mai merge nimic iar īn ceea ce priveste condusul daca s-ar merge ceva mai DEFENSIV aplicīnd cele mai elementare elemente de logica si fizica de clasa a 5-a ar fi mai recomandat indiferent daca cu sau fara autostrazi.

Conform datelor tale de sub avatar, vad ca esti īn Mannheim.
Tare ma tem ca ai uitat de unde ai plecat

Revenind la tema, pt. constructia autostrazilor e nevoie de BANI care nu sīnt si trebuie facut ceva pt. a-i avea. RAR-ul are idee buna si e recomandabil s-o realizeze. Este un īnceput pozitiv.

Last edited by CyberCSX; 11-01-09 at 21:23.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 12-01-09, 10:15   #40
mobiles_de

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 424
Default Re: RAR vrea pista de testare in valoare de 30 milioane euro

Nu e nici un fel de suparare atata timp cat se discuta la un ton normal Este cumva logic ca nu toti oamenii au aceeasi parere.

Revenim la tema...e adevarat ca eu nu am fost in Romania de 25 de ani insa prin consiliere de masini am avut multi clienti din toata tara si din toate paturile sociale pe aici .Acum vei spune...da dar e ceva sa vezi prin ochii tai si altceva sa asculti povesti...Nu e chiar asa fiindca majoritatea gandesc cam la fel .Statul incaseaza milioane pe impozitul masinilor si milioane pe taxa de prima inmatriculare...ar fi normal ca acesti bani sa fie investiti in infrastructura si nu sa ajunga in buzunarul politicienilor.Atunci ar fi si bani pt constructii de autostrazi fara inaugurarea unui Romanianring ! Tocmai argumentele pe care le dai tu cu cocioabe la marginea drumului ,oameni care nu stiu sa scrie etc etc sunt argumente care un Bernie Ecclestone le ia in considerare...De F1 sunt legate milioane iar spectatorul care vine vrea sa se poata misca si sa nu fie ingradit pe o portiune de 3 km² iar cand iese de acolo vede mizeria si saracia. De aceea eu spun ca intai trebuie sa ai cu ce sa te prezinti in lume dupa care asemenea oferte ca F1 vor veni de la sine...Orice inceput e greu insa trebuie sa il si faci.
mobiles_de is offline   Reply With Quote
Old 12-01-09, 13:24   #41
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: RAR vrea pista de testare in valoare de 30 milioane euro

@ mobiles_de

foarte de acord cu tine dar pīna la un punct.
Gīndestete ca acesti bani ce se īncaseaza sīnt doar o picatura de apa rece pe o piatra fierbinte īntr-un stat "īnca corupt" cam 60% unde interlopii mafiei īsi iau gītul reciproc, vin ulterior la īnmormīntare iar politiei īi e frica sa se apropie, interlopi care conduc practic din "background" si nimeni nu are ce sa le faca.
Explica-mi de ex. de ce un cioflingar ca Becali se rīde si cu curul de justitia romāna, explica-mi de ce metrul patrat de teren "Grundstück cum zice neamtzul" costa īn Bucuresti 6000 EURO etc, etc, etc.

Crezi ca statul Romān face preturile astea? Eu nu cred. Statul Romān este doar o marioneta īntr-un circ obscur si fi convins ca īncearca sa "supravietuiasca" asa cum poate.
Uita-te de ex. la Herr Basescu. Unde "mama lui proces verbal" ai mai vazut tu SEF DE STAT sa mearga öa Metro la cumparaturi cu o cīrja de Golf, Pe munte cu noul lui LOGAN si sa faca poze la Predeal NESTINGHERIT cu turisti?

Daca Basescu n-ar fi o asa MARIONETA cum este ci un adevarat presedinte de stat, nu si-ar permite chiestii din astea LIBERTINE ca n-ar avea curajul

Hai s-o vad pe TANTI MERKEL asa care nu iese nici sa se pise fara bodyguard's si umbla cu un mertzan blindat de frica sa nu-i gaureasca careva scafarlia.

Tu crezi ca un Bernie Ecclestone īn Ungaria cīnd iese de pe Hungaro Ring wede ceva mai bun ca īn RO? Sa nu crezi. Tot asta vad si.....acesti asa zisi cīntareti ca Iglesias (Senior si Junior) si altii URLATORI de muzica ce tin concerte prin RO, oare ce vad cīnd iese pe strada? Crezi ca la astia le pasa ? Hai sa fim seriosi. Astia vin, īsi fac treaba si dau cu coltzu exact asa cum si RASFATATII de turisti nemti merg īn TAILANDA sa f**a copii si īn alte tari sarace precum KENIA sa faca concedii fara sa l-e pese ca la 150 metri līnga hotel moare un copil de foame cu o burta ca o femeie gravida īn luna a 8-a.

Tu zici ca n-ai mai fost īn RO de 25 de ani. Ei bine eu am fost īn 1999 - 2000 timp de 6 luni īn Resita unde am adoptat un copil iar ultima data am fost īn 2003 si ce am putut sa vad īn anumite parti ale tarii, mi-a cam ajuns.

80% din populatia romāna este pur si simplu de compatimit pt. conditiile de trai pe care le au. Pīna una alta, īti recomand sa te uiti la postul TV ANTENA 1 - īnregistrari WEB CAST si la streaming-ul LIVE la stirile Observator sa vezi si tu ce se mai īntīmpla īn tara.

Sa sti ca eu cel putin sīnt mīndru de fiecare realizare ce se face īn RO indiferent daca cu sau fara ajutor extern, motiv si de ce pe pīnga masinile "de colectie" pe care le am, am si o DACIA SANDERO (chit ca e īnmatriculata pe fiul meu) cu care merg ZILNIC si-mi face placere s-o conduc deoarece stiu ca e din tara unde m-am nascut si de unde am plecat acum 20 de ani iar banii care ia-m dat pe ea chit ca ajung īn buzunarul Dacia / Renault, cel putin "simbolic" poate o fi ajuns 2% din iei īn salariile angajatilor Dacia, salarii care sīnt cu 50 EURO mai mici ca ajutorul de somaj HARTZ 4 ce se plateste īn DE.

Last edited by CyberCSX; 12-01-09 at 13:42.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 20-02-09, 05:25   #42
the_rifle

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,112
Member of:
[BMW]
Default Re: RAR vrea pista de testare in valoare de 30 milioane euro

Quote:
Originally Posted by ady` View Post
lol..cum o sa prinda o masina tunata o rup in 2 pe pista.. Macar daca ar organiza si care ceva pe acolo ar fi bine...cu toate ca e mica..Pentru linute ar fi buna acea portiune de 700m. Idee oarecum buna..sa vedem ce o sa iasa...
Esti prost de bubui.... Si ma rog de ce e o treaba buna ? sa te duci cu masina s-o forjeze toti pilotzii pwlii pana-i sar pistoanele dupa care sa-ti rada in nas sa-ti zica ca n-a trecut testul ca s-a spart motorul....

Din pacate si tu ai drept de vot retardule....
the_rifle is offline   Reply With Quote
Old 20-02-09, 05:29   #43
the_rifle

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,112
Member of:
[BMW]
Default Re: RAR vrea pista de testare in valoare de 30 milioane euro

Quote:
Originally Posted by CyberCSX View Post
@ mobiles_de

Explica-mi de ex. de ce un cioflingar ca Becali se rīde si cu curul de justitia romāna, explica-mi de ce metrul patrat de teren "Grundstück cum zice neamtzul" costa īn Bucuresti 6000 EURO etc, etc, etc.

DE.
Ca sa nu-ti faci tu casa in careul de 16 metri din Ghencea istetzule...
Tot de-aia in Chelsea metrul de teren e 17 mii de lire sterline....

Pupa-te

Last edited by the_rifle; 20-02-09 at 05:37.
the_rifle is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -