Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 29-10-08, 10:33   #1
boy_wonder

Stage 5
 
boy_wonder's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 8,889
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[4TuningRO]
Default RAR vrea pista de testare in valoare de 30 milioane euro

Registrul Auto Roman, RAR, vrea sa construiasca o pista de testare a zgomotului si sistemelor de franare ale masinilor, in valoare de 30 milioane de euro, in zona Bolintin-Vale, situata la 30 de km de Bucuresti, a declarat directorul tehnic al Registrului, Flavius Campeanu, pentru Capital Online.

"Vrem sa construim aceasta pista pentru a ne completa capacitatile si dotarile de testare existente deja. Speram ca lucrarile pentru aceasta pista sa inceapa anul viitor, iar prima parte care va fi realizata va servi testarii dispozitivelor de franare si al zgomotelor emise in mers de autovehicule, finalizarea fiind preconizata pentru 2010" a precizat Campeanu.

Pista va fi similara celei din competitia Nascar si va avea o lungime de 1,9 km fiind compusa din doua linii drepte de 700 m fiecare si doua curbe pentru viteza, cu inclinatie de 80 de grade. Pe langa aceasta pista, RAR mai are in plan construirea unui turn de control, precum si a altor facilitati conexe necesare realizarii testelor. Viteza maxima la care autovehiculele vor putea fi testate este de 320 km /h. Pe aceasta pista vor fi testate masinile carora le au fost aduse modificari de tip tuning.

"RAR nu-si poate permite sa plateasca singur investitia de 30 milioane de euro, cheltuieli generale pentru constructie, si cauta sa incheie parteneriate cu producatori autohtoni de vehicule dar si cu Guvernul. Avem deschise discutii cu Renault si urmeaza sa vedem ce discutii vom aborda si cu cei de la Ford, precum si reprezentantii Ministrerului Mediului si al Dezvoltarii Durabile si Ministerul Economiei si Comertului" a mai declarat Campeanu.

Sursa: Capital
__________________
boy_wonder is offline   Reply With Quote
Old 29-10-08, 11:01   #2
ady`

Stage 3
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 162
Member of:
[Fiat]
Default Re: RAR vrea pista de testare in valoare de 30 milioane euro

lol..cum o sa prinda o masina tunata o rup in 2 pe pista.. Macar daca ar organiza si care ceva pe acolo ar fi bine...cu toate ca e mica..Pentru linute ar fi buna acea portiune de 700m. Idee oarecum buna..sa vedem ce o sa iasa...
ady` is offline   Reply With Quote
Old 29-10-08, 11:19   #3
Herbas

Stage 5
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 438
Member of:
[Fiat]
Default Re: RAR vrea pista de testare in valoare de 30 milioane euro

E un mare oval, cum sa fie mica. Te invarti in ea pana iti vine rau si nu se termina niciodata )
Herbas is offline   Reply With Quote
Old 29-10-08, 11:50   #4
Marius_mym89

Stage 5
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,620
Member of:
[VW]
Default Re: RAR vrea pista de testare in valoare de 30 milioane euro

aaaaa doar 320km/h inseamna ca nu pot sa imi verifice GT2-ul glumeam
ON TOPIC: o intiativa buna
Marius_mym89 is offline   Reply With Quote
Old 29-10-08, 13:41   #5
X-Ray-Eyes
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
X-Ray-Eyes's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 3,299
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[BMW]
Default Re: RAR vrea pista de testare in valoare de 30 milioane euro

Interesele jepcarilor si apoi ale cetatenilor .
X-Ray-Eyes is offline   Reply With Quote
Old 29-10-08, 14:01   #6
-Caz-

Stage 5
 
-Caz-'s Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 1,311
Member of:
[Opel]
Default Re: RAR vrea pista de testare in valoare de 30 milioane euro

vaiii ce ma distrez... au luat-o razna baietii de la RAR ... ARR ... BPR ... SVF ETC ... adica vor sa ne spuna ca nu se va mai practica JAPCA la drumu mare ... ca nu vor mai fi ABUZURI ... ca pentru un ciptuning , toba , un filtru ... ,sau mai grav ->un eleron , o sa ne bage masinile pe pista sa le rupa ei capu ) oameni nebuni , nu e destul ca ne atunci cand ne iau noxele deregleaza debitmetrele si pompele de carburant ( au stat cu dieselul unui prieten sa ia noxele la 5000rpm pana nu a mai stat la relanti )
Din partea mea sa faca pista de testare pe Insula Serpilor !
__________________
"Take care of your body. It's the only place you have to live." http://www.naturalfit.ro/
-Caz- is offline   Reply With Quote
Old 29-10-08, 14:06   #7
the_one_and _only

Stage 5
 
the_one_and _only's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 358
Thumbs down Re: RAR vrea pista de testare in valoare de 30 milioane euro

Quote:
Originally Posted by X-Ray-Eyes View Post
Interesele jepcarilor si apoi ale cetatenilor .
Oare care din prietenii lui base va primii contractul, Casuneanu sau Umbrarescu
the_one_and _only is offline   Reply With Quote
Old 29-10-08, 14:14   #8
B-84-zwt

Stage 3
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 110
Default Re: RAR vrea pista de testare in valoare de 30 milioane euro

greu de crezut
B-84-zwt is offline   Reply With Quote
Old 29-10-08, 14:15   #9
cRbL


Stage 5
 
cRbL's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,818
Member of:
[Moderators]
[FOTO]
[4Tuning International]
Default Re: RAR vrea pista de testare in valoare de 30 milioane euro

DACA o sa se fca asa ceva, de ce am presimtirea ca o sa fie folosita doar pentru ce vor ei ?
cRbL is offline   Reply With Quote
Old 29-10-08, 14:47   #10
Herbas

Stage 5
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 438
Member of:
[Fiat]
Default Re: RAR vrea pista de testare in valoare de 30 milioane euro

Quote:
Originally Posted by -Caz- View Post
vaiii ce ma distrez... au luat-o razna baietii de la RAR ... ARR ... BPR ... SVF ETC ... adica vor sa ne spuna ca nu se va mai practica JAPCA la drumu mare ... ca nu vor mai fi ABUZURI ... ca pentru un ciptuning , toba , un filtru ... ,sau mai grav ->un eleron , o sa ne bage masinile pe pista sa le rupa ei capu ) oameni nebuni , nu e destul ca ne atunci cand ne iau noxele deregleaza debitmetrele si pompele de carburant ( au stat cu dieselul unui prieten sa ia noxele la 5000rpm pana nu a mai stat la relanti )
Din partea mea sa faca pista de testare pe Insula Serpilor !
Ca mare dreptate ai. Eu unul am un punto mai vechiut, motor mic, dar refacut recent si momentan merge perfect. Cand mi-au luat baietii noxele, au turat masina aia saraca pana au sarit bucati din toba finala. Da era ea ruginita dar nici sa cada bucati din ea. Apoi sa nu mai zic ca mi-a curs si ulei pe la stiu eu ce garnitura. Am zis e masina veche o fi garnitura dusa, de unde, garnitura nou nouta si doar eu am mers 2000 km fara sa imi curga un strop. Pana la urma te duci cu masini in stare buna si le iei cat sa nu mai poti circula cu ele.
__________________
If you go fast you die fast
Herbas is offline   Reply With Quote
Old 29-10-08, 15:25   #11
nsl_iuli

Stage 5
 
nsl_iuli's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 708
Member of:
[PEUGEOT]
[RENAULT]
Default Re: RAR vrea pista de testare in valoare de 30 milioane euro

Quote:
Originally Posted by boy_wonder View Post
Registrul Auto Roman, RAR, vrea sa construiasca o pista de testare a zgomotului si sistemelor de franare ale masinilor,

"Vrem sa construim aceasta pista pentru a ne completa capacitatile si dotarile de testare existente deja.
Sursa: Capital
Frectie la picior de lemn...
O sa construiasca pista asta cand vom avea sute de km de autostrada, sosele ca-n palma, adica niciodata...

Ei vor..
nsl_iuli is offline   Reply With Quote
Old 29-10-08, 15:32   #12
AAAAK

Stage 3
 
AAAAK's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 152
Default Re: RAR vrea pista de testare in valoare de 30 milioane euro

Prin 2020 probabil ....
AAAAK is offline   Reply With Quote
Old 29-10-08, 15:58   #13
FUBU_S

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 325
Member of:
[Nissan]
Default Re: RAR vrea pista de testare in valoare de 30 milioane euro

pana o construiesc poate s-o "ude" cu testele lor cu tot
FUBU_S is offline   Reply With Quote
Old 29-10-08, 16:44   #14
D.K.Smoke

Stage 5
 
D.K.Smoke's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 312
Default Re: RAR vrea pista de testare in valoare de 30 milioane euro

Bahhhh sa lase dracului circuitul ala al lor !!!!! Caci autostrada Transilvania sta pe loc !!!!! mai lasale in m.... de testari ..... cu banii aia pot sa repare drumurile
D.K.Smoke is offline   Reply With Quote
Old 30-10-08, 03:14   #15
gurau_gury

Stage 2
 
gurau_gury's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 67
Member of:
[Opel]
[Pole Position Racers]
Default Re: RAR vrea pista de testare in valoare de 30 milioane euro

Iti dai seama ce spaga dai acolo ))))
Cred ca au auzit si ei de zicala aia " te invarti ca un coi intr-o caldare" si vor sa vada cum e
__________________
am guma turbo,deci sunt tunat astept un ORBIT la start
gurau_gury is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -