Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 27-07-08, 21:00   #1
avolocaru

Stage 4
 
avolocaru's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 252
Default Masina romaneasca sau masina straina???

Pt domnul Tariceanu care inca mai are dubii cu privire la taxa auto iata un motiv suplimentar in favoarea masinilor sh starine :http://www.**************/stiri/un-ro...ect-13628.html
__________________
Traim in Romania si asta ne mananca toti banii!!!
avolocaru is offline   Reply With Quote
Old 02-08-08, 01:42   #2
Evil Yuri

Stage 5
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 869
Default Re: Masina romaneasca sau masina straina???

Da omule, zi si mie ce airbag-uri sa se deschida la masina aia stationara, care nu a intrat in nimic si nu a intrat nimic in ea, ci a cazut pe coltul ei un Megane ?

Airbagu ala e facut sa amortizeze intr-o oarecare masura socul asupra coloanei si sa fereasca omul de cioburi si alte chestii (mai ales cele laterale). In cazul asta, impactul a fost pe verticala mai mult. Dacia ar trebui data in judecata ca nu a pus airbag-uri pe tavanul masinii.

Daca airbag-ul se declansa, NU il ajuta cu absolut nimic pe sofer chestia asta. Bag mana in foc. Poate doar ca ii footea una si ii invinetea si ochii. Nu e asa confortabil sa intre ceva in tine cu cateva sute de km/ora, fie ea si o punga cu aer.

Nu pot garanta ca informatia urmatoare este corecta, insa din cate stiu eu airbag-urile NU se declanseaza la o masina stationara.
__________________

Last edited by Evil Yuri; 02-08-08 at 01:45.
Evil Yuri is offline   Reply With Quote
Old 03-08-08, 09:41   #3
kosfunny

Stage 3
 
kosfunny's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 124
Default Re: Masina romaneasca sau masina straina???

Eu stiu un caz in care la un Logan Prestige nou (120 km) pe autostrada la 100 km/h i-a crapat janta de aliaj pe dreapta fata, a pierdut brusc aerul si s-a facut franjuri de parapeti.Accidentul s-a soldat cu ranirea grava a pasagerei din dreapta.
Nici in acest caz nu au sarit nairbagurile in conditiile in care lonjeronul dreapta fata e praf si ambi pasageri purtau centurile.Omul a inceput demersurile pt un proces cu Dacia.
Cercetarile continua...
__________________
Consultanta daune auto si asistenta despagubiri

http://amdauna.ro
kosfunny is offline   Reply With Quote
Old 05-08-08, 13:36   #4
Blondy26
Seat Driver

Stage 4
 
Blondy26's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 224
Member of:
[SEAT]
Default Re: Masina romaneasca sau masina straina???

Am auzit si eu poveste cu Dacia Logan. Nu stiu cate dintre ele sunt adevarate dar trebuie totusi sa ne gandim ca Loganul este la primul model si ca totusi nu e chiar asa de rau pe cat spun unii si altii...S-au intamplat incidente de genul asta in care sa nu se declanseze airbag-urile si la marci straine de renume si cu preturi mari si lumea inca le cumpara totusi.
__________________
My 2 loves:

Seat Ibiza 6L Emocion Red - 1,2L 12V - 2006

Ford Focus 2nd gen Facelift Tango red - 1,6L 16V Duratec - 2011

---===CT-26-YRA & CT-25-YRA===---
Blondy26 is offline   Reply With Quote
Old 06-08-08, 13:29   #5
viruszatu1

Stage 4
 
viruszatu1's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 287
Member of:
[Fiat]
Default Re: Masina romaneasca sau masina straina???

nu stiu care e motivu` pentru care oamenii le cumpara in asa hal, probabil pretul relativ redus, dar cand te gandesti ca piesele de schimb ajung undeva la pretul unora de pe o masina straina, as opta mai degraba pentru una straina...
viruszatu1 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -