Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 21-07-08, 18:13   #1
Connekt

Stage 1
 
Connekt's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 12
Exclamation Vreau si eu o parere

Buna ziua am si eu o intrebare.. merita sa cumpar masini din afara si sa le vand aici in tara? ma gandeam pentru inceput sa iau 1,2 masini sa vad cum merge treaba.. vreau o parere.. cu tot cu cheltuieli ,benzina si toate cele la intoarcere cu masina in tara ..

Eu ma gandeam sa le iau din germania.. am inteles ca gasesti masini bune si ieftine..

Si as dori sa mai stiu ce cheltuieli mai sunt.. sa stiu daca se merita sau nu.

Last edited by Connekt; 21-07-08 at 18:57.
Connekt is offline   Reply With Quote
Old 22-07-08, 12:59   #2
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Vreau si eu o parere

Quote:
Originally Posted by Connekt View Post
Buna ziua am si eu o intrebare.. merita sa cumpar masini din afara si sa le vand aici in tara? ma gandeam pentru inceput sa iau 1,2 masini sa vad cum merge treaba.. vreau o parere.. cu tot cu cheltuieli ,benzina si toate cele la intoarcere cu masina in tara ..

Eu ma gandeam sa le iau din germania.. am inteles ca gasesti masini bune si ieftine..

Si as dori sa mai stiu ce cheltuieli mai sunt.. sa stiu daca se merita sau nu.
nu prea merita
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 22-07-08, 13:30   #3
Connekt

Stage 1
 
Connekt's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 12
Default Re: Vreau si eu o parere

de ce? explicami si mie.. uite dau un exemplu.. la un bwm x3 astia il cumpara din afara cu 14-15 mii si aici il vand cu 38-45 cam asa.. dc sa nu merite?
Connekt is offline   Reply With Quote
Old 22-07-08, 13:42   #4
bmwm5
Skoda Driver

Stage 5
 
bmwm5's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,261
Member of:
[SKODA]
Default Re: Vreau si eu o parere

daca vrei sa faci afaceri,ia masini din SUA,e mult mai bine
bmwm5 is offline   Reply With Quote
Old 22-07-08, 15:02   #5
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Vreau si eu o parere

Quote:
Originally Posted by Connekt View Post
de ce? explicami si mie.. uite dau un exemplu.. la un bwm x3 astia il cumpara din afara cu 14-15 mii si aici il vand cu 38-45 cam asa.. dc sa nu merite?
1. de unde iei tu x3 cu 14.000? Tre sa intelegi ca 3,0i si 2,5i nu-ti cumpara nimeni pe X3.
2. cine iti da 45.000 pe x3?
__________________

Official Porsche hater.

Last edited by ionut_cluj; 22-07-08 at 15:04.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 22-07-08, 16:35   #6
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Vreau si eu o parere

Nu te supara ca ti-o spun, dar tu trebuie mai intai sa mai inveti despre masini.
Dupa aceea trebuie sa studiezi piata... indiferent ca vinzi masini sau morcovi, conteaza ce se cere pe piata, nu ce vinzi tu. Degeaba aduci tu 10 X3 cumparate cu 14.000 (desi ma indoiesc ca exista asa ieftine... poate fara motor ) cu motoare pe benzina, daca in Romania se cauta diesel. Si oricum nu iti da nimeni 38.000 pe un X3, poate despre X5 era vorba...
Masini din SUA... ieftine, dar cu motoare mari, consumuri mari, modele mai vechi + transport + taxe vamale + TVA = mult prea mult ca sa merite, pt o afacere.
In momentul de fata, din ce ai zis tu in 3 randuri, nu ai nici o sansa in fata samsarilor pe care ii gasesti in targ sau in ziare.
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 22-07-08, 22:39   #7
Connekt

Stage 1
 
Connekt's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 12
Default Re: Vreau si eu o parere

da asa e mai am de invatat asta este.. si stiu ca nu e dupa mine ce vreu sa aduc ..trebuie ceva ce cauta lumea si se vinde bine pe piata....deci sa inteleg ca nu e o investitie buna... si da cu 14.000 se gaseste si cu motor))) ehh lasa asta.. deci cred ca mi-am luat gandul de la asa ceva...
Connekt is offline   Reply With Quote
Old 22-07-08, 22:46   #8
phaeton
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
phaeton's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 954
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[SKODA]
Default Re: Vreau si eu o parere

Quote:
Originally Posted by Connekt View Post
da asa e mai am de invatat asta este.. si stiu ca nu e dupa mine ce vreu sa aduc ..trebuie ceva ce cauta lumea si se vinde bine pe piata....deci sa inteleg ca nu e o investitie buna... si da cu 14.000 se gaseste si cu motor))) ehh lasa asta.. deci cred ca mi-am luat gandul de la asa ceva...
inseamna ca erai hotarat tare sa faci asta
phaeton is offline   Reply With Quote
Old 26-07-08, 09:37   #9
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Vreau si eu o parere

ca sa faci bani din treaba asta trebuie sa urmaresti 2 situatii distincte:
1. o masina relativ ieftina (max. 20.000 de euro) trebuie s-o gasesti pe net cu un 2-3.000 sub pretul pietei. Apoi ori o cumperi direct si te descurci cu ea, ori gasesti client rapid si iti pui tu un comision pe masura.
2. masini scumpe, masini de lux, masini noi, supercars...aici oricand e loc de facut bani, pentru ca nici dracu nu se uita la aia 2.000 comisionul tau la un pret de 75.000 cat da el pe masina.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 26-07-08, 09:54   #10
kosfunny

Stage 3
 
kosfunny's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 124
Default Re: Vreau si eu o parere

Quote:
Originally Posted by Connekt View Post
de ce? explicami si mie.. uite dau un exemplu.. la un bwm x3 astia il cumpara din afara cu 14-15 mii si aici il vand cu 38-45 cam asa.. dc sa nu merite?
Uite, iti spun eu parerea mea:

Se vede de la o posta ca esti paralel cu piata auto, asa ca incearca sa faci afaceri in domeniul in care te pricepi mai bine, care o fi ala tu trb sa stii.
kosfunny is offline   Reply With Quote
Old 25-07-09, 10:29   #11
carlo

Stock
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 2
Default Re: Vreau si eu o parere

buna ziua,
are cineva un alternator de Cielo PLS ? Astept mesaj la adresa carlo_gogorita@yahoo.de. Multumesc !
carlo is offline   Reply With Quote
Old 26-07-09, 12:06   #12
Kent8

Stage 5
 
Kent8's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,298
Default Re: Vreau si eu o parere

bun nu am, dar piese am...daca platesti curierul ti le donez
Kent8 is offline   Reply With Quote
Old 26-07-09, 12:43   #13
[MadMan]

Stage 2
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 36
Default Re: Vreau si eu o parere

Quote:
Originally Posted by ppaarroollaa View Post
transport piese auto , motoare , aripi de diferite marimi , greutatesi , forme etc id mes v_a_n_a_t_o_r_u@yahoo.com sau 0721410402
Quote:
Originally Posted by carlo View Post
buna ziua,
are cineva un alternator de Cielo PLS ? Astept mesaj la adresa carlo_gogorita@yahoo.de. Multumesc !
Quote:
Originally Posted by Kent8 View Post
bun nu am, dar piese am...daca platesti curierul ti le donez
Voi ori ati gresit thread-ul, ori faceti spam...
[MadMan] is offline   Reply With Quote
Old 28-07-09, 00:50   #14
FIGHET

Stage 5
 
FIGHET's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,554
Member of:
[Opel]
Default Re: Vreau si eu o parere

afaceri de genu s a cumpar cu 14mii si s a vind cu 38 as vrea si eu und e gasesc ca ma bag si eu .........
FIGHET is offline   Reply With Quote
Old 28-07-09, 00:52   #15
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Vreau si eu o parere

Nu-s imposibile, totul depinde de cat de disperat e vanzatorul si de cat de fraier e cumparatorul. Eu am intalnit asa ceva, dar cu diferenta mai mica (7.000 de euro profit in 3 zile)
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -