Salutari ,
M-am inscris pe forum in speranta ca ma puteti ajuta cu urmatoarea problema :
Doresc sa cumpar o masina din Elvetia de la o persoana fizica si sa o aduc pe roti in Romania.
Masina nu o pot lua cu numerele ei de acum , din diverse motive si trebuie inmatriculata temporar. Urmeaza intrebarile :
Masina o pot inmatricula temporar pe numele meu ? (banuiesc ca nu pentru ca nu am rezidenta in tara respectiva)
Care ar fi pretul unei inmatriculari temporare si a unei asigurari casco temporare?
Se mai plateste vreo taxa la trecerea vamii ? Elvetia nefiind membra UE dar stiu ca are niste agreement-uri stabilite. Masina este de origine germana(productie UE).
V-as ruga,daca sunt printre voi persoane care au cumparat masina din elvetia, sa-mi spuneti care sunt pasii ce trebuie urmati in cazul acesta.
Ce pareri / sfaturi / iluminari aveti ?
Multumesc,
Alex