Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Discutii generale masini (https://forum.4tuning.ro/27-discutii-generale-masini.html)
-   -   Cumparare masina din Elvetia (https://forum.4tuning.ro/27-discutii-generale-masini/83499-cumparare-masina-elvetia.html)

prankster 07-07-08 08:18

Cumparare masina din Elvetia
 
Salutari ,

M-am inscris pe forum in speranta ca ma puteti ajuta cu urmatoarea problema :

Doresc sa cumpar o masina din Elvetia de la o persoana fizica si sa o aduc pe roti in Romania.

Masina nu o pot lua cu numerele ei de acum , din diverse motive si trebuie inmatriculata temporar. Urmeaza intrebarile :

Masina o pot inmatricula temporar pe numele meu ? (banuiesc ca nu pentru ca nu am rezidenta in tara respectiva)

Care ar fi pretul unei inmatriculari temporare si a unei asigurari casco temporare?

Se mai plateste vreo taxa la trecerea vamii ? Elvetia nefiind membra UE dar stiu ca are niste agreement-uri stabilite. Masina este de origine germana(productie UE).

V-as ruga,daca sunt printre voi persoane care au cumparat masina din elvetia, sa-mi spuneti care sunt pasii ce trebuie urmati in cazul acesta.

Ce pareri / sfaturi / iluminari aveti ?

Multumesc,
Alex


All times are GMT +2. The time now is 00:02.

- Copyright 2026 4Tuning