Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 23-05-08, 08:50   #1
Erros20

Stage 5
 
Erros20's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 315
Default Să īnvăţăm din experienţele altora

Ratacit printre randurile acestui forum ... am gasit la un moment dat ceva sfaturi referitoare la politisti, care erau cam offtopic si am zis ca ar fi bine sa dezvoltam ideiile aici fara sa poluam alte thread-uri ( referitor la faptul cum ca nu ar avea voie sa te opreasca si de alea )
Tot aici sa scriem si alte patanii si metodele de a iesi din ele ... precum si alte idei sau sfaturi pentru a nu ne lasa influnetati de catre cineva .
Vrand nevrand ... cu ceva idei tot ramanem si sper sa le si putem aplica .
Am sa incep eu cu singura oprire de catre un organ al politiei , care s-a legat de jentile mele ... pentru ca nu erau omologate ...
In cazul meu a functionat milogeala si rugamintile ( precum si faimoasele promisiuni ) ... dar care e important ca au si functionat ! ...

- si am si o intrebare ... daca mergi cu 70 km/h prin city ... si te opreste politia si zici sa iti arate dovada cum ca mergeai tare si nu au ... scapi basma curata ?
__________________
Tuning nu inseamna brad de craciun, insa nici o masina
stoc cu folii.
Erros20 is offline   Reply With Quote
Old 23-05-08, 10:24   #2
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Să īnvăţăm din experienţele altora

Quote:
Originally Posted by Erros20 View Post
si am si o intrebare ... daca mergi cu 70 km/h prin city ... si te opreste politia si zici sa iti arate dovada cum ca mergeai tare si nu au ... scapi basma curata ?
daca te opreste politia ii intrebi motivu, daca au zis ca ai viteza nu stiu de care zici ca vrei avizu metrologic al radarului, adeverinta de montare pe acea masina, acordul sa stea acolo in ziua aia etc. nu mai stiu care sunt. daca n-are vreuna din ele ii zici papa... dar daca n-are dovada ii zici papa din prima. nu te apuci sa faci pe smecheru sa pleci de langa el ca o belesti dupa. ii explici frumos ca n-are dovada si n-are cum sa-ti de aamenda, daca totusi iti face proces verbal cum-necum, il contesti in instanta si tot tu o sa ai castig de cauza...
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 23-05-08, 17:06   #3
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Să īnvăţăm din experienţele altora

ceri proba video, pur si simplu.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 31-05-08, 19:06   #4
Sindrom

Stage 5
 
Sindrom's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,744
Member of:
[PEUGEOT]
[FORD]
Default Re: Să īnvăţăm din experienţele altora

pe mine m-au oprit ieri...la elefterie...n-aveam centura..am zis ca n-are rost sa ma scandalizez cu ei...da mi-a picat fisa mai incolo...oamenii erau in misiune se duceau in alta parte...da si-au facut timp si de mine se pare...au voie??
oricum numai pot sa fac nimic da sa stiu pe viitor
__________________


De ce sa-ti iei audi????? Cand exista ALFA ROMEO
si pentru ca n-am avut bani nici de audi nici de Alfa Romeo, mi-am luat Peugeot.
Sindrom is offline   Reply With Quote
Old 02-06-08, 02:23   #5
apache

Stage 5
 
apache's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,150
Default Re: Să īnvăţăm din experienţele altora

au...daca in drumul lor spre misiune vad unu ca trece pe rosu pus de vreo 10 secunde cu 100/h nu or sa stea sa se uite doar pentru ca aveau alta destinatie...ma rog am exemplificat asa mai tras la extrem...dar au voie si pentru chestii mai mici cum ar fi centura la tine
apache is offline   Reply With Quote
Old 02-06-08, 17:15   #6
Sindrom

Stage 5
 
Sindrom's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,744
Member of:
[PEUGEOT]
[FORD]
Default Re: Să īnvăţăm din experienţele altora

la acelasi lucru m-am gandit si eu....dar cu fata aia cazuta pe strada??? la herastrau cu summit-u ...atunci ce a fost???ca tot in misiune erau...nu trebuiau sa se opreasca??? sa acorde primul ajutor? sau se ia de aia cu masina?
Sindrom is offline   Reply With Quote
Old 02-06-08, 18:50   #7
~Ada~
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
~Ada~'s Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 817
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Hyundai]
[PEUGEOT]
Thumbs up Re: Să īnvăţăm din experienţele altora

TEORETIC da,practic am vazut cu totii ce s-a intamplat si poate ar trebui sa nu ne mai mire ca doar traim in Romania...
Mai nou am ajuns si eu la concluzia ca se leaga de lucruri minore...Opreste pe unu' ca nu are centura de ex. si la 20 de m accident cu victime sau trece altu pe rosu chiar pe langa ei dar ei deja sunt ocupati sa-i dea amenda celui cu centura
__________________



Vand KITURI XENON la preturi avantajoase
~Ada~ is offline   Reply With Quote
Old 02-06-08, 19:19   #8
apache

Stage 5
 
apache's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,150
Default Re: Să īnvăţăm din experienţele altora

bine ca macar numa ei fac gafe din astea,doar vedem la americani cum soferii se dau jos cu pistoale la politisti sau urmariri ca in filme....deci macar la noi numa politia e cu capul in nori
apache is offline   Reply With Quote
Old 02-06-08, 23:21   #9
Sindrom

Stage 5
 
Sindrom's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,744
Member of:
[PEUGEOT]
[FORD]
Default Re: Să īnvăţăm din experienţele altora

da mi-a zis un prieten o faza...il opreste politia ca a depasit viteza legala in localitate cu 30 de km la ora...si a depasit pe linie continua. ok foarte bine perfect si foarte corect ca l-a oprit.Problema a fost ca la 2 minute a trecut un x5 cu viteza foarte mare....si asta a intrebat da p;asta de ce nu il opriti si militienii au zis ca :"daca e baiatu sefului" si cand a fost vorba de mentiuni amicu meu i-a zis sa scrie ca in timp ce el era tras pe dreapta....etc etc..a trecut ala.... Iar politaiu nu a vrut sa scrie si atunci bye bye amenda...doar tre un gram de noroc
In schimb duminica trecuta la km 36 era expozitie de masini care mai de care mai luxoase....motivu ...RADAR...erau cel putin 9 masini si 4 de politie. Se poate si corect dar mai sunt si lachei.
Sindrom is offline   Reply With Quote
Old 03-06-08, 00:39   #10
Erros20

Stage 5
 
Erros20's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 315
Default Re: Să īnvăţăm din experienţele altora

O intrebare ...
Daca mergi prin oras ... e linie continua ... si in fata ta este o masina de politie care patruleaza cu 10 km/h ... ce ar trebui sa faci ? ...
Eu am patit odata ... si le-am facut semn cu farul si s-au dat mai spre dreapta ... probabil povesteau sau ceva ... dupa care am trecut, dar pun pariu ca a doua oara nu o sa mai am noroc ...
Ce trebe sa faci in cazul asta ?
Erros20 is offline   Reply With Quote
Old 03-06-08, 01:09   #11
apache

Stage 5
 
apache's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,150
Default Re: Să īnvăţăm din experienţele altora

mergi in spatele lor pe sectorul ala de drum...ca sigur coc ei ceva..
apache is offline   Reply With Quote
Old 03-06-08, 02:48   #12
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Să īnvăţăm din experienţele altora

nu exista viteza minima in localitate,deci nu depasi daca e linie continua. stai si rabda.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 03-06-08, 13:59   #13
Sindrom

Stage 5
 
Sindrom's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,744
Member of:
[PEUGEOT]
[FORD]
Default Re: Să īnvăţăm din experienţele altora

ar trebui sa-si dea amenda
pentru ca in legislatie este specificat sa circuli cu o viteza cu care sa nu incurci restul participantilor...el greseste iar daca te opreste zici la observatie....conducatorul auto al masinii de politie nr.....bla bla...conducea cu o viteza de x km la ora...in localitate...incurcand traficul. Daca vrei dovada stai vreo 2 minute in spatele lor...ii inregistrezi si ai si dovada.
Sindrom is offline   Reply With Quote
Old 05-06-08, 23:51   #14
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Să īnvăţăm din experienţele altora

Quote:
Originally Posted by Erros20 View Post
O intrebare ...
Daca mergi prin oras ... e linie continua ... si in fata ta este o masina de politie care patruleaza cu 10 km/h ... ce ar trebui sa faci ? ...
Eu am patit odata ... si le-am facut semn cu farul si s-au dat mai spre dreapta ... probabil povesteau sau ceva ... dupa care am trecut, dar pun pariu ca a doua oara nu o sa mai am noroc ...
Ce trebe sa faci in cazul asta ?
am patit si eu pe la 4 noaptea si am mers in spatele lor (era linie dubla continua), in cateva secunde m-au observat si s-au dat pe dreapta si mi-au facut semn sa depasesc.
nu stau de povesti, doar "verifica" zona)
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 07-06-08, 13:54   #15
~Ada~
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
~Ada~'s Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 817
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Hyundai]
[PEUGEOT]
Default Re: Să īnvăţăm din experienţele altora

Quote:
Originally Posted by Erros20 View Post
O intrebare ...
Daca mergi prin oras ... e linie continua ... si in fata ta este o masina de politie care patruleaza cu 10 km/h ... ce ar trebui sa faci ? ...
Eu am patit odata ... si le-am facut semn cu farul si s-au dat mai spre dreapta ... probabil povesteau sau ceva ... dupa care am trecut, dar pun pariu ca a doua oara nu o sa mai am noroc ...
Ce trebe sa faci in cazul asta ?
Le dai un flash daca nu se simt ca sa-ti faca loc Nu cred ca are de ce sa te opreasca daca ei merg atat de incet si u n-ai pe unde sa o iei...mai rau e daca merg cu 50-60 in oras si tre sa stai in spatele lor ca asa e "regulamentar"
~Ada~ is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -