Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 07-09-05, 20:02   #16
George_P.
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
George_P.'s Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 1,393
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[DAEWOO]
Default

da mey am inteles
acuma de fapt m-am prins yo in legatura cu astea straine
ms de informatii






R3SP3KT
George_P. is offline   Reply With Quote
Old 07-09-05, 22:42   #17
alex_starGOD

Stage 3
 
alex_starGOD's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 156
Default

Mah baieti...eu v-am intrebat cum sa incep tuningul...nu despre cat de mari soferi sunteti..sau cate accidente sa faceti in primele 6 luni...sau pm...cum se ciocneste o dacie cu un Mercedes.


Ma rog.....e indicat sa incepu cu tuningul de exterior, interior sau la motor ?
__________________
Mercedes 190E 2.0 -118 CP

Mercedes C-Klasse 180 - 122 CP
alex_starGOD is offline   Reply With Quote
Old 07-09-05, 23:12   #18
Vladutzzz_sv

Stage 5
 
Vladutzzz_sv's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 734
Default 23

salut alex, sfatul meu este sa incepi cu jantele ca degeaba pui un kit frumos pe masina daca nu ai jante
Vladutzzz_sv is offline   Reply With Quote
Old 08-09-05, 19:11   #19
pimp_lex


Stage 5
 
pimp_lex's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,212
Member of:
[4Tuning International]
Default

intrebarea e stupida

pai depinde de ce masina e, ce e mai important pt TINE, ce utilizare va avea masina, ce buget ai etc

dupa ce avem aceste date e mult mai usor da dat un sfat.
pimp_lex is offline   Reply With Quote
Old 09-09-05, 01:14   #20
DaciaMustang

Stage 4
 
DaciaMustang's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 227
Default

si domeniul in care vrei sa modifici masina ar trebui sa-l specifici, nu ne intrebi pe noi daca vrem sa-ti pui jante sau subwoofer sau turbina..gandeste-te ce vrei de fapt si pe urma intreaba, n-are nici o legatura interiorul cu motorul si nici cu portbagajul si nici cu exteriorul
__________________
small guy, small ride...
DaciaMustang is offline   Reply With Quote
Old 10-09-05, 10:05   #21
alex_starGOD

Stage 3
 
alex_starGOD's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 156
Default

Da mah baietzi...bine...aveti dreptate...lasa ca voi lua eu si carnetul, k sunt baiat destept. In prezent am o Dacie 1310, dar dupa ce i-au permisul o sa o dea tata si as vrea sa luam un Renault Laguna sau un Golf 4. Bani de tuning nu cred ca o sa dispun de foarte multi...asa k hai sa excludem banii pe tuningul la motor....k masina vreau sa fie diesel k sa nu consume mult . Vreau doar sa-i pun niste neoane si jante cromate...cam asta am eu in minte...si treptat o sa-i schimb si evacuarea ....

Acum am alta intrebare....(as prefera mai mult o Laguna)...credeti ca merge un astfel de tuning de exterior la ea ? (neoane, jante, spoiler,audio,etc...)
alex_starGOD is offline   Reply With Quote
Old 13-09-05, 11:05   #22
mae

Stage 5
 
mae's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 441
Default

depinde de ce vrei tu sunt 2 posibilitatzi: sa o faci sa aratebine sau sa o faci sa laerge bine.

pt ca sa arate bine: cam la orcie masine merg niste spoilere modificate ( de preferat exclus vitanismele (din targ de la vitan) -prelungiri si spoilere ) niste praguri in ton cu sopilerele in fucntie de masina un eleron. apoi urmeaza ceva prize de aer (dar tot asa nu orice vitanism) ceva de bun gust nu exagerat si bine chituite si vopsite ca sa dea bine api trecem la lucruri mai serioase cel putzin o toba sport nu doar capatzana de evacuare si atat pt cei care sunt curiosi se uita pe sub spoilere cand o tzi in parcare, si daca e posibil chiar tot traseul de evacuare sa fie sport.


in interior ceva scaune schimbate ca dacia are niste scaune cae dupa 1 an incep sa se balangane (stiu ca am ) schimbat becuriel din brod si pus niste lumini prin masina ceva de bun gust nu ceva exagerat doar asa de atmosfera.

pe la motor ceva care sa dea bine la cei care se uita ar fi un filtru de aer sport si o bara intre suspensii., firele vopsite intr-o culoare deosebita, blocul motor tot asa dar cu o vopsea.

sint multe de zis si de facut.
mae is offline   Reply With Quote
Old 16-09-05, 18:36   #23
sponsoru

Stage 5
 
sponsoru's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 673
Default of..

este oarecum curios de ce este plin de posturi \"minore\"...sub 18 ani.. nu vreau sa fiu malitios..este ok ca ai o pasiune etc..dar sa nu uitam ca pana sa incepi tuning la o masina trebuie implicit sa ai ceva experienta in sofat..poate si sa fii un pic avizat..
Sunt multi care cum fac 18 ani si le cumpara taticu cine stie ce masina pac tuning..care consta in 80% din cazuri in a te duce la c&c si a grai hotarat :\" am un seria 3 vreau si eu sa-l tunez\"..cei de acolo iti arata poze kituri preturi..cum banii nu-s o problema zis si facut...intrebarea mea care este...tuningul se rezuma doar la a lasa masina 2 saptamani si cand o iei sa te urci mandru in ea sa dai muzica tare ..sa treci pe rosu..si sa agati pizde...? :P :P :P nustu ce m-a apucatsi poate e offtopic dar poate ma lamuriti si pe mine.. rspect pentru cei cu experienta
__________________
Te-ai nascut original , Nu muri o copie ..

sponsoru is offline   Reply With Quote
Old 18-09-05, 16:04   #24
alex_starGOD

Stage 3
 
alex_starGOD's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 156
Default

Cum ziceti voi
alex_starGOD is offline   Reply With Quote
Old 21-09-05, 20:14   #25
sponsoru

Stage 5
 
sponsoru's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 673
Default iha

stargod no offence dar ce rost mai avea sa intrebi cum sa incepi tuningul la o masina dak tu stiai deja ca vrei doar jenti si neoane?...si plus ca nu ai acel plastic magic inca.. Plus ca era o intrebare oarecum retorica..sunt polemici interminabile pe baza a ce vrei tu sa tunezi..a bugetului..a necesitatilor tale.. Bine a postat cel cu pasii de indeplinit pana a refolosi comanda postreply.. stie omu ce zice....v-am pupat pe supape..
sponsoru is offline   Reply With Quote
Old 23-09-05, 23:11   #26
alex_starGOD

Stage 3
 
alex_starGOD's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 156
Default

Plin de draci in dacie pana la refuz....cand trece un parvenit redus, conducand un lexus...
alex_starGOD is offline   Reply With Quote
Old 23-09-05, 23:32   #27
George_P.
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
George_P.'s Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 1,393
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[DAEWOO]
Default Re: of..

Quote:
Originally Posted by \"sponsoru\"
este oarecum curios de ce este plin de posturi \"minore\"...sub 18 ani.. nu vreau sa fiu malitios..este ok ca ai o pasiune etc..dar sa nu uitam ca pana sa incepi tuning la o masina trebuie implicit sa ai ceva experienta in sofat..poate si sa fii un pic avizat..
Sunt multi care cum fac 18 ani si le cumpara taticu cine stie ce masina pac tuning..care consta in 80% din cazuri in a te duce la c&c si a grai hotarat :\" am un seria 3 vreau si eu sa-l tunez\"..cei de acolo iti arata poze kituri preturi..cum banii nu-s o problema zis si facut...intrebarea mea care este...tuningul se rezuma doar la a lasa masina 2 saptamani si cand o iei sa te urci mandru in ea sa dai muzica tare ..sa treci pe rosu..si sa agati pizde...? :P :P :P nustu ce m-a apucatsi poate e offtopic dar poate ma lamuriti si pe mine.. rspect pentru cei cu experienta
ai fost unpik cam dur cu noi aici....
nu cred ca daca nu esti inca major,nu ai dreptul la opinie
sau daca inca n-ai permis,n-ai ce cauta pe forum.
si NU,nu-mi va cumpara tata ce mashina vrea el sa o dau pe 5000 de euro la C&C.
Imi voi cumpara ce vreau eu si cu chiu cu vai,poate modific si ceva la ea.
George_P. is offline   Reply With Quote
Old 23-09-05, 23:39   #28
George_P.
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
George_P.'s Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 1,393
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[DAEWOO]
Default Re: iha

Quote:
Originally Posted by \"sponsoru\"
stargod no offence dar ce rost mai avea sa intrebi cum sa incepi tuningul la o masina dak tu stiai deja ca vrei doar jenti si neoane?...si plus ca nu ai acel plastic magic inca.. Plus ca era o intrebare oarecum retorica..sunt polemici interminabile pe baza a ce vrei tu sa tunezi..a bugetului..a necesitatilor tale.. Bine a postat cel cu pasii de indeplinit pana a refolosi comanda postreply.. stie omu ce zice....v-am pupat pe supape..
baiatu a facut topicu(chiar daca el stie ce vrea sa faca la mashina)ca cine stie,poate isi schimba parerea dupa ce vbea cu \"meseriashii\" de pe forum
Cum e semnatura unui baiat pe-aici:
UN RACER NU SE LAUDA IN GURA MARE
Ne mai auzim la urmatorul post,cand voi indeplinii toate conditiile impuse de voi !!
Pana atunci.........R3SP3KT
George_P. is offline   Reply With Quote
Old 24-09-05, 10:23   #29
mae

Stage 5
 
mae's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 441
Default

mai sponsore yo cand am zis chestiilea alea nu m-am referit sa te duci la o firma de \"tuning\". cam tot ce am zis se pot face destul de usor si in fatza casei. trebuie doar sa ai cateva notziuni de baza referitor la masina si sa itzi cunosti un pic masina.


pe de alta parte sunt de acord cu tine ca ala care isi face masinala o asememnea firma o face pt fitze. yo ce imi fac la ea le fac singur chiar daca dureaza f mult si paote nu iese exanct cum trebui dar stiu ca e facut de mine si cei care vad apreciaza faptul ca incerc si ca yo le fac. e adevarat ca sunt unele lucruri carenu potzi sa le faci in spatele blocului dar alea orcum sunt lucururi la care doar visam majoritatea dintre noi. asa ca tot respectul pt cei care incearca si da si reusesc ceva e si mai bine.
mae is offline   Reply With Quote
Old 24-09-05, 11:15   #30
sponsoru

Stage 5
 
sponsoru's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 673
Default dong

Sper ca nu m-ati inteles gresit..nu am nimic cu cei minori care sunt pasionati..doamne fereste..ziceam doar ca vorbim sa ne aflam in treaba din anumite puncte de vedere.. pt ca mai sunt unii care isi dau cu parerea si in privinta posturii de sofer cand ei au condus doar in spatele blocului..Sper ca nu v-ati suparat pe mine.. Iar in privinta tuningului imi mentin parerea..sunt multi care fac parte din categoria \"daca taticu are de ce sa nu-mi dea si mie\"..bravo lor insa zic eu ca se pierde semnificatia de tuning ... si intr-adevar sunt multe lucruri care nu se pot face in spatele blocului..
Si georgesmiley eu nici nu pretind ca sunt \"meserias\".. ...stii bancu cu taximetristu..? v-am scuipat dulce pe catalizator..
sponsoru is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -