Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 24-09-05, 17:26   #31
mae

Stage 5
 
mae's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 441
Default

decat sadau bani la altzii sa imi face ce pot face si yo ( e adevarat mai greu) mai bine cu banii aia imi iau inca ceva pt masina sau o bere sa o beau cand stau pe sub masina, sau benzina. yo ce am zis in primul post de pe acest topic cred ca am zis doar lucrui ce am facu si as face la masina mea si majoritatea se pot face cu un mic efort si in fatza blocului.
mae is offline   Reply With Quote
Old 25-09-05, 00:29   #32
George_P.
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
George_P.'s Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 1,393
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[DAEWOO]
Default

el s-a referit la total altceva cand a zis ca nu se pot face toate in spatele blocului
s-a referit ca noi astia fara permis,mai incolo din spatele blocului nu putem iesii cu masina,in trafic mai precis,ca ne i-a garda si ne mai luam permisu cand o zbura porcu.....
ca park el nu a facut la fel pana sa aiba permis
da acuma avem permis si ne-a crescut levelu
aveti voi grija in trafic
ca am yo grija in spatele blocului
George_P. is offline   Reply With Quote
Old 25-09-05, 10:28   #33
sponsoru

Stage 5
 
sponsoru's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 673
Default tring

George tocmai pt ca eu chiar am patit la 16 ani faza...mergeam la piata salajan cu o dacie \"furata: din garaj de un prieten si ne-a prins garda..2 luni de chiloti schimbati de 5 ori pe zi si spaga cateva milioane pt a nu primi amenda penala.. Oricum e irelevant asta..Oricum nu e o lauda sa fii ilegal si baietas..tocmai din acest motiv sustin ca \"toate la timpul lor\"..Cred ca am fost inteles gresit de cei sub 18 ani..Nu am vrut sa fiu critic si nici nu ma consider superior..Ok nici o problema ca sunteti pasionati..si eu am fost si sunt..majoritatea d'abia isi doresc plasticul magic cat mai repede..e de inteles..dar eu zic sa incercam sa ne incadram in anumite limite...corect ce zic?
__________________
Te-ai nascut original , Nu muri o copie ..

sponsoru is offline   Reply With Quote
Old 25-09-05, 14:17   #34
George_P.
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
George_P.'s Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 1,393
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[DAEWOO]
Default

pana acum n-am avut probleme de genu
ca nu am iesit nicaieri.....
la ce te-ai referit cand ai zis 2 luni de chiloti schimbati de 5 ori pe zi???

zic yo ca ati avut noroc,ca dak intalneati vreunii cu m..a,nu mai aveai permis acuma
George_P. is offline   Reply With Quote
Old 25-09-05, 14:32   #35
sponsoru

Stage 5
 
sponsoru's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 673
Default mdea

pai eufemistic vorbind am stat cu \"caca\" la fund ca ma asteptam in fiecare zi sa trimita amenda acasa..sau sa sune de la sectie.. asta zic...si da..am avut superbulan si d'abia apoi am constientizat ce se putea intampla...si tocmai d'asta zic pt cei care eventual se gandesc la teribilisme d'astea sa se abtina..ca isi pun cazierul in pericol si eventuala libertate..(in caz ca doamne fereste lovesti pe cineva si n-ai nici permis..se subintelege .. )..
sponsoru is offline   Reply With Quote
Old 25-09-05, 17:10   #36
mae

Stage 5
 
mae's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 441
Default

stiu la ce s-a referit el referitor la spatele blocului. dar yo ma refeream ca se pot face ceva schimbari la masina(mai ales de design) si in spatele blocului fara sa dai sute de euro pe manopera la un service de \"tuning\" marca vitan. singura problema este sa fie puse cu gust si fara lucruri de prosos gen aripioara de rechin sau si mai rau embleme gen 3m sau gti(e o dacie cu carburator) si altele de genul asta. lucruri de genul ceva lumini suplimentare prin masina se pot face de orcine cu un pic de cunostintze de baza referitor la electrica. un autocolant se poatepune cu usurintza. schimbare unui spiler, vopsirea etrierelor, a jentzilor si altele de genul asta se pot face in spatele blocului.
mae is offline   Reply With Quote
Old 25-09-05, 17:49   #37
mae

Stage 5
 
mae's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 441
Default

si referitor la cei care isi exerseaza manevratul masinilor in parcare ar f bine sa astepte sa ia carnetul sau daca sunt niste persone premature atunci sa incerce cu niste scutere sau ceva pt varsta lor, sau sa se bage la plimbat cartul pe pistele din bucuresti/romania. sau daca tot vor sa faca ceva pt viitorul lor automobilistic sa incerce sa se uite la emisunile in care sunt prezentate accidente de masini si la stirile de la ora 5 ca asta o sa ii mai domoleasca sisa isi dea seama ca atunci cand e vb de masini nu se glumeste si nu se joaca nimeni si casunt destule responsabilitatzi. mai ales aici o secunda de greseala sunt sanse foarte mari sa nu se mai poata repara niciodata. in viatza majoritatea lucrurilor sepot rezolva dar cand e vb de accidente auto nu mai e asa simplu si de multe ori nici timpul nu poate rezolva problemele aduse de o miime de secunda de inconstientza la volan.



yo unu ma mai \"joc \" cu masina dar in parcari goale si zone libere. si si asa se pot intampla accidente. dar macar stiu ca daca e ma ranesc pe mine, si masina si atat. pe strada nu suntcuminte dar nici inconstient de ce pericole pot exista si ma limitez la a incerca sa pelc primul de la stop.

in ultima vreme am observa ca esti mai mult observata si lumea priveste cu interes o masina care arata bine fie ea si veche si sau modificata dar mers cu o viteza mica lumea se uita mai mult. tu te bucuri ca altzii te admira, nu consumi benzina in draci pt ca sa observi ca astai la urmotorul stop in linie cu mosuletzil cu o dacie ruginita langa care ai stat si un stop mai inainte. si itzi etalezi talentele de montoya doar in momentele in care crezi ca vei fi apreciat pt ceea ce faci nu daor un demaraj puternic si porma o frana de asemenea dupa 200 m.
mae is offline   Reply With Quote
Old 25-09-05, 18:01   #38
sponsoru

Stage 5
 
sponsoru's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 673
Default da..

Mae..cata dreptate ai..intr-adevar inconstienta ucide oameni nevinovati..si fenomenul de tuning nu inseamna in nici un caz teribilism si dorinta de a te face remarcat prin agresivitate...iti dau dreptate aici si eu zic la fel ca poti atrage atentia si cu o masina facuta la exterior chit ca mergi incet si nu are cine stie ce motor de 300 de cai..cat despre traficul prin bucuresti intr-adevar pt doar cateva minute mai devreme la destinatie risti enorm si nu iti dai seama decat dupa ce patesti ...si stii cum e vorba \"omul din greseli invata\"...dak s-ar verifica asta poate am progresa si am avea si noi in RO o cultura si o conduita automobilistica...dar cand spre ex in buc e mai jmeker ala care incalca regulile...nu ajungem nicaieri..dak s-ar respecta cat de cat viteza legala si incadrarile in orase traficul ar fi mult mai fluid..dar asa
Imi dau seama ca e offtopic dar nu m-am putut abtine sa dau reply la postul lui mae..dak e deplasat postul meu poate fi mutat sau ster..multumesc
sponsoru is offline   Reply With Quote
Old 25-09-05, 19:09   #39
pimp_lex


Stage 5
 
pimp_lex's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,212
Member of:
[4Tuning International]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"alex_starGOD\"
Plin de draci in dacie pana la refuz....cand trece un parvenit redus, conducand un lexus...
semnatura ta si acest post au vreo referire mai mult sau mai putin subtila la mine sau e vorba de altcineva?
pimp_lex is offline   Reply With Quote
Old 25-09-05, 20:50   #40
mike20
Seat Driver

Stage 5
 
mike20's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,096
Member of:
[SEAT]
Default

nu se refera mah la tine....a bagat si el ceva versuri din parazitii - violent
mike20 is offline   Reply With Quote
Old 26-09-05, 15:43   #41
mae

Stage 5
 
mae's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 441
Default

ca sa fiu si on topic.

o sa radetzi de mine dar tunigul al masina mea abia acum incep sa il fac referitor la ceva iluminat prin masina (ca la dacie nu prea se potriveste nimika in afara masinii sau ceva sub ea). si acum ca sa radetzi de mine primul tuning care l-am facut masini mele acum vrun an a fost sa tai un furtun de aspirator, sa il spal bine pe interior, si l=-am filosit pt a trage aer mai rece. adica le-ma prins in cele doua guri de aspiratzie a aerului in filtru si le-am bagat cum am putut astfel incat sa ajunga in zone unde temperatura aerului nu este influentzata de caldura motorului adica un a ajuns pana in spoiler si celalat undeva langa lampa de semnalizare dreapta fatza pt ca acolo find (ca la orcie lucru romanesc) un spatziu destul de mare incat satreaca destul aer si cu furtunul asta il captez. pe langa asta cand merg cu viteze curentul de aer intra direct pe tzeava si astfel sa zicem usurez un pic aspiratzie motorului.

si atunci mi se parea case simta ceva. dar nu sunt sigur ca se simte ceva cu adevarat. incercatzi si voi zicetzi parerea.
mae is offline   Reply With Quote
Old 26-09-05, 16:32   #42
pimp_lex


Stage 5
 
pimp_lex's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,212
Member of:
[4Tuning International]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"mike20\"
nu se refera mah la tine....a bagat si el ceva versuri din parazitii - violent
ahhh

habar n-aveam de melodia asta, gata ma bag la d/l acuma

chestia e ca suna prea asa, directa la mine
pimp_lex is offline   Reply With Quote
Old 26-09-05, 19:04   #43
ZooM-ZooM
Honda Driver

Stage 5
 
ZooM-ZooM's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 2,846
Member of:
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
[Opel]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"mae\"
ca sa fiu si on topic.

o sa radetzi de mine dar tunigul al masina mea abia acum incep sa il fac referitor la ceva iluminat prin masina (ca la dacie nu prea se potriveste nimika in afara masinii sau ceva sub ea). si acum ca sa radetzi de mine primul tuning care l-am facut masini mele acum vrun an a fost sa tai un furtun de aspirator, sa il spal bine pe interior, si l=-am filosit pt a trage aer mai rece. adica le-ma prins in cele doua guri de aspiratzie a aerului in filtru si le-am bagat cum am putut astfel incat sa ajunga in zone unde temperatura aerului nu este influentzata de caldura motorului adica un a ajuns pana in spoiler si celalat undeva langa lampa de semnalizare dreapta fatza pt ca acolo find (ca la orcie lucru romanesc) un spatziu destul de mare incat satreaca destul aer si cu furtunul asta il captez. pe langa asta cand merg cu viteze curentul de aer intra direct pe tzeava si astfel sa zicem usurez un pic aspiratzie motorului.

si atunci mi se parea case simta ceva. dar nu sunt sigur ca se simte ceva cu adevarat. incercatzi si voi zicetzi parerea.
pai se simte,la viteze mai mari,unde furtunu de aspirator chiar isi face efectu.ps:te-ai chinuit cam mult cu spalat and shit...de burlanele de hota nu ai auzit?!
__________________
Vand / Schimb Mazda RX7 - Drift Spec/Project
http://mazda.anunturi-auto.4tuning.r...-11584185.html

Garare / parcare moto pe timp de iarna / frig ! pentru detalii click pe linkul de mai jos !

https://forum.4tuning.ro/567-moto/335...bucuresti.html

fuse si se duse... https://forum.4tuning.ro/127-masina-m...6y8-turbo.html
ZooM-ZooM is offline   Reply With Quote
Old 26-09-05, 19:55   #44
mike20
Seat Driver

Stage 5
 
mike20's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,096
Member of:
[SEAT]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"pimp_lex\"
Quote:
Originally Posted by \"mike20\"
nu se refera mah la tine....a bagat si el ceva versuri din parazitii - violent
ahhh

habar n-aveam de melodia asta, gata ma bag la d/l acuma

chestia e ca suna prea asa, directa la mine
ce motiv avea omu` sa se ya de tine
__________________
mike20 is offline   Reply With Quote
Old 27-09-05, 09:46   #45
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default

ceva on-topic pe aici n-ar strica...
aleks is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -