Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

View Poll Results: Credeti ca chiptuning-ul este o solutie sigura pentru a marii puterea motorului?
Da 13 76.47%
Nu 4 23.53%
Voters: 17. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 19-05-08, 17:33   #1
~ EWN ~

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 811
Member of:
[PEUGEOT]
Default Probleme cu chiptuning-ul la motoarele Diesel?!

Am deschis acest thread pentru ca vreau sa stiu daca chiptuning-ul la motoarele Diesel afecteaza sau nu motorul. Stiu ca iti ofera o crestere considerabila de putere, 20-30 de cp insa ulterior pot aparea probleme? Personal am auzit de 2 caz-uri, in care dupa efectuarea chiptuning-ului si dupa o perioada scurta de timp motoarele respective au inceput sa scoata MULT DAR MULT fum negru (motoarele in cauza sunt un 1.9 dCi de pe un Megane si un 1.8 TDCI de pe un Focus). Voi ce parere aveti? Cunoasteti pe cineva sa fi avut probleme dupa efectuarea unui chiptuning? Ms.
~ EWN ~ is offline   Reply With Quote
Old 19-05-08, 20:24   #2
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Probleme cu chiptuning-ul la motoarele Diesel?!

ma, eu sunt de o parere: daca inginerii de la fabrica respectiva au considerat ca asa cum au configurat ei chip-ul masinii e un echilibru bun intre putere si consum sau mai multa putere sau mai putin consum nu vine nea puta-draguta de pe nu stiu unde si zice ca "am facut eu soft domne care da si x cai in plus, si x% consum in minus si nu se uzeaza dom'le motoru deloc mai mult!". eu sincer as lasa soft-ul asa cum e el si as umbla la altele... ceea ce o sa si fac
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 19-05-08, 20:49   #3
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Probleme cu chiptuning-ul la motoarele Diesel?!

domne' eu am fost la un nea' puta draguta de la mine din sat din targ oviste si mi-a facut un chip jme' cu care imi da si cai si imi consuma si mai putin cu 1 L , si ca sa vezi motoru merge mult mai bine! pana sa fac chipul motorul parca mergea "in 3 " , si consuma foarte foarte foarte foarte foarte foarte.. mult ulei !
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 19-05-08, 21:05   #4
~ EWN ~

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 811
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Probleme cu chiptuning-ul la motoarele Diesel?!

Quote:
Originally Posted by amphetamine View Post
ma, eu sunt de o parere: daca inginerii de la fabrica respectiva au considerat ca asa cum au configurat ei chip-ul masinii e un echilibru bun intre putere si consum sau mai multa putere sau mai putin consum nu vine nea puta-draguta de pe nu stiu unde si zice ca "am facut eu soft domne care da si x cai in plus, si x% consum in minus si nu se uzeaza dom'le motoru deloc mai mult!". eu sincer as lasa soft-ul asa cum e el si as umbla la altele... ceea ce o sa si fac
De aceiasi parere sunt si eu, daca asa a fost gandita masina pai asa sa ramana, asa mia spus si mecanicul ca de unde le dau de mancare cailor care apar asa in plus? si ca o sa se uzeze mai repede motorul in timp. Acum nush, sa vedem ce mai zice lumea
~ EWN ~ is offline   Reply With Quote
Old 19-05-08, 21:09   #5
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Probleme cu chiptuning-ul la motoarele Diesel?!

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
domne' eu am fost la un nea' puta draguta de la mine din sat din targ oviste si mi-a facut un chip jme' cu care imi da si cai si imi consuma si mai putin cu 1 L , si ca sa vezi motoru merge mult mai bine! pana sa fac chipul motorul parca mergea "in 3 " , si consuma foarte foarte foarte foarte foarte foarte.. mult ulei !
acum depinde... poate or mai fi minti stralucite (si vorbesc serios)
oricum, nu as avea incredere... si cum am eu si motor mic si aspirat, nu si-ar avea sensul...
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 19-05-08, 22:55   #6
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Probleme cu chiptuning-ul la motoarele Diesel?!

ECU la motoarele din fabrica sunt facute ca si daca se urca bunica si rupe masina aia in 2 sa o talpuiasca si sa o termine.. masina tot sa mearga! pana la 500.000 km
cu un chip ( sa luam exemplu cazul meu ) .. motorul condus de bunica explicat mai sus ar duce 400.000 km !
dolb is offline   Reply With Quote
Old 19-05-08, 23:07   #7
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Probleme cu chiptuning-ul la motoarele Diesel?!

moaaaa ca veni vorba vazui in parcare unu pe la 70 ani dadea sa parcheze loganu... motoru se auzea plafonat si se misca cu 1km/h))) ala motor care rezista 10mii km)
oricum, e fiecare cu parerea lui, fiecare cu masina lui, dar ce-i drept, pe un diesel turbo CRED ca as incerca si eu un chip tuning. probabil daca as avea un 1.9tdi de 90 sau 101cp
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 19-05-08, 23:24   #8
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Probleme cu chiptuning-ul la motoarele Diesel?!

te asigur ca se merita ! mai ales daca e facut de PRO
dolb is offline   Reply With Quote
Old 02-06-08, 01:31   #9
apache

Stage 5
 
apache's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,150
Default Re: Probleme cu chiptuning-ul la motoarele Diesel?!

cu siguranta motorul se uzeaza mai mult dar satisfactia oricum e mult mai mare ....
pana la urma nu iei o masina sa o tii mai mult de 5-6-7 ani MAXIM.....deci oricum nu apuci sa faci cu ea 500.000 km sa obosesti motorul intr-un stil barbar...

ma rog ...acum fiecare cum crede ...dar este evident ca nu poate fi acelasi lucru cu 20 de cai in plus si cu 20 de cai in minus ,pentru ca daca ar fi fost la fel i-am fi avut direct de la producator..
apache is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -